فیلر یعنی پر کننده. فیلرها موادی هستند که در داخل پوست تزریق می‌شوند و دو کار اصلی انجام می‌دهند:
• اول این که به پوست حجم و شکل می‌دهند (به عنوان مثال با افزایش سن بافت‌های زیر پوستی تجزیه و از حجم پوست کم می‌شود و در این حالت می‌توان با تزریق فیلر حجم از دست رفته را جبران کرد).
• دوم این که می‌توانند از شدت و عمق چین‌ها بکاهند (به عنوان مثال خطوط خنده با افزایش سن عمق بیشتری پیدا می‌کنند و به صورت حالتی درمانده و خسته می‌دهند. با تزریق فیلر می‌توان از عمق این چین‌ها کم کرد).

روند افزایش سن در صورت چگونه است؟

با افزایش سن به تدریج پوست نازک می‌شود و انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهد. می دانید چرا؟ به این خاطر که با افزایش سن، برخی از مواد مهم پوست نظیر کلاژن، اسید هیالورونیک و الاستین کم می‌شوند. این مواد درحالت طبیعی به پوست قوام می‌دهند و مانع شل شدن آن می شوند. یادتان باشد، برخی عوامل خارجی مانند نور آفتاب یا سیگار کشیدن سبب سرعت گرفتن روند پیری پوست می‌شوند.
انقباض عادتی عضلات صورت درهنگام نشان دادن احساسات مختلف (مانند اخم کردن) هم می‌تواند در ایجاد چین‌های صورت نقش داشته باشد. البته برای برطرف کردن این نوع چین‌های حرکتی بهتر است از تزریق بوتاکس استفاده شود.
با افزایش سن اتفاق نامطلوب دیگری نیز رخ می‌دهد. حجم بافت صورت کم می‌شود؛ زیرا بافت چربی زیر پوست تجزیه و در برخی مناطق جابجا می‌شود. در حقیقت وقتی سن بالا می‌رود، تودۀ بافت در ناحیۀ گونه‌ها به سمت پائین جابجا می‌شود.
وقتی جوان هستیم، گونه‌هایمان برجسته هستند و چانه‌مان کوچک است، برعکس وقتی که سن بالا می رود، به سبب جابجایی بافت نرم، گونه‌ها صاف می‌شوند و پائین صورت حجم بیشتری پیدا می کند.

 

فیلر

تزریق فیلر

دسته بندی فیلرها

می توانیم فیلرها را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

فیلرهای آماده

این نوع فیلرها به‌صورت سرنگ‌های آماده تزریق موجود هستند و انواع و قیمت‌های مختلفی دارند. معروف‌ترین فیلرهای آماده، اسیدهای هیالورونیک است که در ادامه به بررسی مفصل آن خواهیم پرداخت.

چربی

چربی هم نوعی فیلر است. چربی از بدن خود شما تهیه می‌شود. به عبارت دیگر بخشی از بافت و سلول های چربی باسن یا شکم تحت شرایط خاص بیرون آورده و در پوست صورت تزریق می‌شود.
حتما فکر می‌کنید که چون چربی از بدن خود شما تهیه می‌شود، کیفیت بهتری دارد و ماندگارتر است و تزریق آن عوارض کمتری دارد، اما راستش چنین نیست. چربی تزریق شده در حقیقت مثل بافتی رفتار می‌کند که پیوند زده شده است.
ممکن است این پیوند بگیرد و در این صورت ماندگاری خوبی دارد و ممکن است سلول‌های چربی در محل جدید زنده نمانند و تاثیر تزریق چربی، خیلی زود از بین برود. بنابراین برای حجم‌های کم به نظر می‌رسد که فیلرهای آماده، بهتر و موثرتر عمل کنند.
تزریق فیلر از جمله رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای جوانسازی پوست صورت و برخی دیگر از مناطق بدن (مانند پشت دست‌ها) است، چرا که به‌سرعت اثر خودش را نشان می‌دهد و عوارض کمی هم دارد.

کاربردهای فیلرهای آماده

برای چه فیلر تزریق می‌کنیم؟ فیلر چه اثری روی پوست و به‌ویژه صورت ما دارد؟ فیلرها دو کار اصلی انجام می‌دهند که برای ما خوشایند است:

پُر کردن فرورفتگی‌ها و خطوط و چین‌ها

همانطور که در بخش اول همین مقاله خواندید، با افزایش سن و در اثر عوامل مختلف از جمله از بین رفتن مواد ساختمانی پوست و انقباض‌های مکرر عضلانی، روی صورت خطوطی ظاهر می‌شوند که هر کدام به شکلی می‌توانند بر روی ظاهر ما اثر گذار باشند.
با تزریق فیلر می‌توان از عمق این خطوط کم کرد و به پوست صورت ظاهر بهتری داد. به عنوان مثال با افزایش سن خطوط خنده (همان خطوطی که به‌طور مایل از پره‌های بینی تا گوشه‌های دهان ادامه دارند)، عمیق‌تر می‌شوند.
هرچقدر این خطوط عمیق‌تر باشند، ظاهر چهره ما خسته‌تر و درمانده‌تر به نظر می‌رسد و سن بیشتر نمایش داده می‌شود. با تزریق فیلر می‌توان از عمق این خطوط کم کرد و سن را به عقب برگرداند!

برجسته کردن و شکل دادن به نواحی مختلف بدن

با تزریق فیلر می‌توان نواحی مختلف صورت را برجسته‌تر کرد یا شکل بخش‌های مختلف صورت را مشخص‌تر کرد. به عبارت دیگر فیلرها می‌توانند برای متناسب‌سازی یا زیباسازی اجزای صورت به‌کار بروند.
به عنوان مثال می‌شود با تزریق فیلر چانه را برجسته‌تر کرد، می‌توان حدود لب را مشخص‌تر کرد و لب‌ها را برجسته‌تر نمود یا می‌توان برجستگی‌ گونه را بیشتر کرد. تناسب بخش‌های مختلف صورت اهمیت زیادی در ایجاد ظاهری زیبا و شکیل دارد. با تزریق فیلر می‌شود تناسب ساختمان‌های مختلف صورت را به بهترین حالت ممکن درآورد.
بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان از تزریق فیلرها برای جوانسازی (برطرف کردن خطوط و چین‌ها) و متناسب‌سازی (و زیباسازی) استفاده کرد.

تزریق فیلر

رفع چین و چروک با تزریق فیلر

مزایای تزریق فیلر

تزریق فیلر پوستی روشی نسبتا بی‌دردسر، سریع و موثر برای جوانسازی، متناسب‌سازی و زیباسازی است. در مجموع از جمله مزایایی که برای تزریق فیلر مطرح می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
عوارض تزریق فیلر نسبتا کم است
درست است! تزریق فیلر، به‌ویژه فیلرهای موقت عوارض چندانی ندارد (به بخش عوارض فیلرها مراجعه کنید) و در ضمن بیشتر عوارض تزریق فیلر (مانند خونمردگی) موقت و زودگذر هستند یا درمان دارند. به عبارت دیگر عوارض تزریق فیلر معمولا ماندگار و دائمی نیست.

نتیجه تزریق فیلر بلافاصله مشخص می‌شود؟

برای آن دسته از افرادی که عجله دارند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر تغییری در ظاهر خود ایجاد کنند، تزریق فیلر یکی از بهترین انتخاب‌ها است. البته فیلرهای محرک (فیلرهایی که کلاژن‌سازی را تحریک می‌کنند) در دراز مدت هم اثر می‌گذارند، اما بلافاصله بعد از تزریق تاثیر آن‌ها آشکار است.
به عنوان مثال می‌خواهید اقدام به جوانسازی بدون جراحی صورت کنید. به متخصص پوست مراجعه می‌کنید و با توجه به وضعیت چهره خود، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که برای برطرف کردن خطوط پیشانی و خط اخم و دور چشم خود بوتاکس تزریق کنید، برای کم کردن خطوط خنده فیلر تزریق کنید و برای سفت کردن پوست صورت خود از لیزرهای غیر تهاجمی استفاده کنید و شما تصمیم می‌گیرد هر سه کار را انجام بدهید.
بوتاکس ۳ تا ۷ روز بعد از تزریق تاثیر می‌کند، لیزر از حدود ۴ هفته بعد کلاژن‌سازی را تحریک می‌کند، اما فیلر بلافاصله اثر خودش را نشان می‌دهد.
می‌توان فیلرهای اسید هیالورونیک را حل کرد
خبر خوبی است! آنزیمی وجود دارد به نام هیالورونیداز که اسید هیالورونیک را تجزیه می‌کند. از تغییری که فیلر در صورت شما ایجاد کرده است، خوشتان نمی‌آید؟ بعد از تزریق فیلر از شکل لب‌هایتان راضی نیستید؟
می‌توانید از پزشک خود بخواهید که با تزریق هیالورونیداز فیلر را از بین ببرد. دقت کنید فقط فیلرهایی از جنس اسید هیالورونیک (مانند ژووی‌درم یا رستیلن) را می‌توان با هیالورونیداز حل کرد و وجود این آنزیم مزیتی برای این نوع فیلرها به شمار می‌رود.

بیشتر فیلرها دائمی نیستند

دوام نداشتن بیشتر فیلرها هم نوعی عیب به شمار می‌رود و هم نوعی مزیت! یادتان باشد که با افزایش سن، باید شاهد تغییرات مختلفی در چهره خود باشیم. ممکن است به سبب تغییر وضعیت صورت، فیلری که ۵ سال پیش تزریق کرده‌اید دیگر مناسب شما نباشد. موقت بودن فیلر سبب می‌شود تا بتوانیم جوانسازی را متناسب با سن انجام بدهیم.

اسید هیالورونیک چیست؟

اسید هیالورونیک ماده‌ای طبیعی است که در پوست شما وجود دارد و سبب قوام پوست می‌شود، در ضمن نقش تغذیه‌ای نیزدارد و به سبب توانایی جذب آب، به پوست حجم می‌دهد. همین ماده یعنی اسید هیالورونیک را به طور مصنوعی تولید کرده‌اند و به‌صورت فیلر در سرنگ‌های آماده برای تزریق توسط پزشک متخصص پوست آماده نموده‌اند. انواع اسیدهای هیالورونیک وجود دارند که از نظر فرمول، غلظت و ماندگاری با یکدیگر فرق دارند. برای انتخاب اسید هیالورونیک مناسب حتماً با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. اسید هیالورونیک ماده‌ای بدون رنگ و شفاف و ژله‌ای شکل است.

تزریق اسید هیالورونیک چگونه می‌تواند به جوانسازی صورت کمک کند؟

تزریق فیلرهای پوستی یکی از رایج‌ترین روش‌های زیباسازی و جوانسازی است و در آمریکا بعد تزریق بوتاکس، دومین روش جوانسازی و زیباسازی به شمار می رود. با تزریق انواع فیلرها می‌توان چین و چروک‌های پوست صورت را برطرف کرد (کم کردن خط خنده)، به صورت حجم داد (برجسته کردن گونه‌ها) یا شکل بخش‌های مختلف صورت را مشخص‌تر کرد (شکل دادن و حجم دادن به لب ها).
در ضمن برخی از فیلرها، پوست را وادار به کلاژن سازی می‌کنند و بدین ترتیب روند افزایش سن را معکوس می‌نمایند. اجازه بدهید تا پزشک متخصص پوست در مورد نوع فیلر مناسب برایتان توضیح بدهد و بعد فیلر مناسب انتخاب کنید و معجزه جوانسازی را تجربه کنید.

معایب تزریق فیلر

انواع فیلرها

معایب تزریق فیلر

با وجود آن که تزریق فیلر از جمله روش‌های مناسب برای جوانسازی، متناسب‌سازی و زیباسازی است، اما در هر حال اشکالاتی هم دارد:

تزریق فیلر می‌تواند عارضه داشته باشد

درست است که تزریق فیلر عوارض کمی دارد و باز هم درست است که عوارض بیشتر فیلرها ماندگار نیستند، اما در هر حال تزریق فیلر می‌تواند عارضه داشته باشد. حتی برای برخی افراد خونمردگی ساده‌ای که در مدت چند روز برطرف می‌شود و یا تورمی که یکی دو هفته طول می‌کشد نوعی عارضه به شمار می‌آید و در هر صورت وجود این نوع عوارض از جمله معایب تزریق فیلر به شمار می‌رود.

بیشتر فیلرها اثر ماندگار ندارند

انسان همیشه دلش می‌خواهد تا ابد جوان بماند. اما آیا شدنی است؟ کاش روشی وجود داشت که با کمک آن می‌شد برای ابد آن خطوطی را که با افزایش سن روی صورت نقش می‌بندند، پر کرد و از عمل آن چین‌های عمیق کاست و گونه‌های فروافتاده را برجسته کرد و به لبان باریک و نازک حجم داد.
متاسفانه بیشتر فیلرها اثری موقت دارند و هرچند به‌خوبی می‌توانند حجم ایجاد کنند و به بخش‌های مختلف پوست شکل بدهند و فرورفتگی‌ها را پر کنند و سن را به عقب بکشند، اما در نهایت تجزیه می‌شوند و اثر آن‌ها از بین می‌رود و برای آن که یک بار دیگر اثر خوب آن‌ها را تجربه کنیم، باید یک بار دیگر فیلر تزریق کنیم.
بله! عدم ماندگاری فیلرهای پوستی می‌تواند نوعی مزیت برای آن‌ها باشد و در همان حال می‌تواند نوعی عیب به شمار برود. سخت است که هر یک یا دو سال یک بار وقتی به آینه نگاه می‌کنیم، با دیدن خطی در صورتمان که روز به روز عمیق می‌شود، بیاد بیاوریم که زمان تزریق فیلر سر رسیده است!


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)