چرا باید پوست را از نور خورشید محافظت کرد؟

نور خورشید اثرات زیادی بر روی پوست دارد و می‌تواند برخی از بیماری‌ها را تشدید کند و یا سبب ایجاد سرطان پوست شود. تماس با نور خورشید می تواند سبب بسیاری از تغییرات پوستی شود که عموم مردم آن را به افزایش سن و پیری نسبت می دهند. بنابراین محافظت پوست از تماس بیش از حد با نور خورشید اهمیت زیادی دارد

پیری طبیعی پوست با پیری ناشی از نور خورشید چه تفاوتی دارد؟

از سنین۳۰ تا ۳۵ سال تظاهرات افزایش سن در پوست ظاهر می‌شود. پوست مسن، نازک و شکننده است و خاصیت ارتجاعی کمی دارد. در پوستی که به‌طور طبیعی پیر شده است، چین‌های ظریف شبیه به کاغذ سیگار مچاله شده به چشم می‌خورند. با کشیدن پوست می‌توان این چین‌های ظریف و کم‌عمق را از بین برد. اما در پوستی که در اثر تماس با نورخورشید دچار پیری شده است، چین‌ها خشن و عمیق هستند و برای این که بتوانید این چین‌ها را از چین‌های ناشی از پیری طبیعی تشخیص بدهید، کافی است پوست دو طرف چین‌ها را بکشید: در پیری طبیعی چین های ظریف با کشش پوست از بین می‌روند؛ اما اگر چین‌ها در اثر تماس با نور خورشید ایجاد شده باشند، با کشیدن ناپدید نمی‌شوند. اثرات ناشی از تماس با نور خورشید تنها به ایجاد چین‌های پوستی محدود نمی‌شود. علاوه بر ایجاد چین و چروک، در اثر تماس با نور خورشید ممکن است لکه‌هایی روی پوست ایجاد شود.

نور خورشید از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

نور خورشیدی که به زمین می‌رسد، از سه بخش تشکیل شده است: ۵۰% آن را نور مرئی تشکیل می‌دهد، ۴۰% آن شامل امواج مادون قرمز می‌شود و بقیه ۱۰% را امواج ماوراء بنفش تشکیل می‌دهد. همین بخش آخر، یعنی امواج ماوراء بنفش است که تغییرات پوستی را سبب می‌شود. به‌عبارت دیگر بدترین قسمت نور خورشید (برای پوست) بخش ماوراء بنفش است. یادتان باشد که پوست شما حتی یکی از اشعه‌های خورشید را فراموش نمی‌کند. پس تا جای ممکن پوستتان را از نور خورشید محافظت کنید. در بخش‌های بعد به روش‌های مراقبت پوست از نور خورشید می‌پردازیم.

ضدافتاب

چگونه می‌توانیم از پوست خود در برابر آسیب ناشی از نور خورشید محافظت کنیم؟

برای محافظت از خطرات ناشی از تماس با نور خورشید راه‌های مختلفی وجود دارد:

  • در ساعت‌های خطرناک روز از بودن در زیر نور خورشید بپرهیزیم.
  • از کلاه و لباس و عینک مناسب استفاده کنیم.
  • از ضد آفتاب‌ها استفاده کنیم.

ضد آفتاب‌ها ترکیباتی هستند که بطور موضعی بر روی پوست به‌کار می‌روند و پوست را از اثرات اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند. البته توجه داشته باشید که استفاده از ضد آفتاب به معنای این نیست که می‌توانید هر‌چقدر دلتان بخواهد زیر نور خورشید بمانید!

انواع ضد‌آفتاب کدامند؟

ضدآفتاب‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

  • ضد آفتاب‌های شیمیایی: این نوع ضد آفتاب‌ها اشعه را جذب می‌کنند. بیشتر ضد آفتاب‌ها از این نوع هستند.
  • ضد آفتاب‌های فیزیکی: این نوع ضد آفتاب‌ها اشعه را جذب نمی‌کنند و آن را باز می‌تابانند. زینک اکسید نوعی ضد‌آفتاب فیزیکی است.

چگونه ضد‌آفتاب مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب ضد‌آفتاب مناسب باید به این موارد توجه کنیم:

  • آیا ضد‌آفتاب تمامی بخش های اشعه ماوراء بنفش را پوشش می دهد؟
  • آیا ضد‌آفتاب قدرت مناسبی دارد؟
  • آیا ضد‌آفتاب در برابر آب مقاوم است؟
  • آیا ضد‌آفتاب برای پوست ما مناسب است؟
  • آیا ضد‌آفتاب قیمت مناسبی دارد؟

در بخش‌های بعد تمامی این موارد را بررسی می‌کنیم.

ضدافتاب

چه نوع ضدآفتابی تمام بخش‌های مضر نور خورشید را پوشش می‌دهد؟

اشعه ماوراء بنفش سه قسمت اصلی دارد: بخش UVA در تمام طول روز ثابت است و متاسفانه می‌تواند از شیشه پنجره هم عبور کند، بنابراین وقتی که در خانه یا محل کار بسر می‌برید، از عوارض آن در امان نخواهید بود. این بخش از اشعه ماوراء بنفش می‌تواند سبب تیره شده پوست شود و در دراز مدت سبب ایجاد برخی از تغییرات مربوط به پیری زودرس پوست شود. بخش UVB در فاصله زمانی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد‌از‌ظهر که خورشید به‌طور مستقیم بالای سر قرار دارد، در شدیدترین حد می‌تابد، اما خوشبختانه نمی‌تواند از شیشه پنجره عبور کند. UVB می‌تواند سبب آفتاب سوختگی شود و در دراز مدت سرطان پوست ایجاد کند. بخش UVC اشعه ماوراء بنفش از اوزون عبور نمی‌کند. بنابراین بهتر است ضد آفتابی انتخاب کنید که هم بتواند از پس UVA بر بیاید و هم اثر UVB را خنثی کند.

قدرت ضد‌آفتاب چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

فاکتور محافظت از نور خورشید یا SPF نشان می‌دهد که ضدآفتاب چقدر می‌تواند پوست را در برابر اشعه مضر UVB محافظت کند. همان طور که در بخش‌های قبل گفته شد، UVA می تواند سبب پیری پوست شود و UVB در کوتاه مدت آفتاب سوختگی ایجاد می‌کند و در دراز مدت می‌‌تواند سبب سرطان‌های پوست شود. به همین دلیل محافظت در برابر UVB بسیار مهم است. یادتان باشد که ضد آفتابی با SPF=30 می‌تواند ۹۷% اشعه UVB را مهار کند. بنابراین ضد آفتابی با SPF=30 برای استفاده در روز معمولی آفتابی مناسب است.

SPF ضد‌آفتاب چقدر می‌تواند بر روی محافظت پوست از نور خورشید موثر باشد؟

به ضد‌آفتابی که به‌کار می‌برید، نگاه کنید. SPF آن چند است؟ آیا SPF ضد‌آفتاب شما مناسب است؟ یادتان باشد که SPF تنها نشان می دهد که ضد آفتاب چقدر می‌تواند UVB را مهار کند. برای آن که به‌طور کامل از اثرات مضر نور خورشید در امان بمانید، باید ضد‌آفتابی استفاده کنید که بتواند UVA را نیز مهار کند. در ضمن یادتان باشد که هرچقدر SPF بالاتر باشد، به همان نسبت UVB مهار نمی‌شود. ضد آفتابی با SPF=30 می تواند ۹۷% اشعه UVB را مهار کند، در حالی که ضد آفتابی با SPF=100 می تواند ۹۹% اشعه UVB را مهار کند. می‌بینید؟ تفاوت خیلی زیاد نیست.

میتوانید برای انتخاب ضدآفتاب مناسب با متخصص پوست خود مشورت کنید.

 

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)