همه چیز درباره لیزر موهای زائد در تهران

لیزر موهای زائد چطور سبب تخریب ریشۀ مو می‌شود؟ لیزر نوری متمرکز و بسیار قوی است که برخلاف نور معمولی فقط به‌صورت مستقیم حرکت می‌کند و تک رنگ است (نور معمولی سفید یا سفید- زرد است و از رنگ‌های مختلف تشکیل شده است). به عبارت دیگر لیزر نوری هدفمند است که اگر به هدف خودش بخورد، تبدیل به گرما می‌شود و گرمای ایجاد شده می‌تواند آن هدف را نابود کند، بدون آنکه به ساختمان‌های اطراف آسیب برساند. در این روش، هدف پرتو لیزر رنگدانۀ مو است. 

وقتی پرتو به رنگدانۀ ریشۀ مو برخورد می‌کند، تبدیل به گرما می‌شود و گرمای ایجاد شده، رنگدانۀ مو و سلول‌های بنیادی ریشه مو (که نزدیک آن است) را نابود می‌کند. زمانی که سلول‌های بنیادیِ ریشۀ مو تخریب شوند، مو رشد نخواهد کرد.

یادتان باشد که علاوه‌ بر ریشۀ مو، سطح پوست نیزدارای رنگدانه است و پارامترهای لیزر باید طوری انتخاب شوند که فقط رنگدانۀ ریشۀ مو را بسوزاند و به رنگدانۀ پوست کاری نداشته باشد، در غیراینصورت رنگدانۀ پوست هم گرما می‌گیرد، پوست آسیب‌دیده خواهد شد و حالت سوختگی پیدا می‌کند.

علاوه بر انتخاب مناسب پارامترها، راه دیگری نیز برای جلوگیری از سوختگی پوست وجود دارد، سرد کردن! می‌توان پوست را همزمان، قبل یا بعد از انجام، سرد کرد تا گرمایی که به رنگدانه‌های پوست رسیده‌اند، به سطح پوست آسیب نرسانند و سبب سوختگی نشوند.

در کل سازوکارهای مختلفی برای سرد کردن پوست تهیه شده است و هر دستگاه دارای سازوکار سرمایشی مربوط به خود است. این روش‌های سرد کردن را به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنیم:

 • در برخی از دستگاه‌ها، قبل از آنکه پرتو از دستگاه خارج شود، سطح پوست را سرد کرده و موجب جلوگیری از آسیب پرتو به سطح پوست شده و فقط ریشه مو را می‌سوزاند.
 • در برخی از دستگاه‌ها همزمان با خروج پرتو لیزر از دستگاه، پوست سرد می‌شود.
 • در برخی از دستگاه‌ها بعد از برخورد پرتو با ریشه مو، پوست سرد می‌شود.

در دستگاه کوترا از هر سه ساز و کار برای سرد کردن پوست استفاده می‌شود و به همین دلیل احتمال سوختن پوست با این دستگاه بسیار کم است. طبیعی‌ست که هر چقدر پوست سردتر شود، درد ناشی از لیزر نیز کمتر خواهد بود.

دستگاه لیزر موهای زائد

دستگاه‌های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارند که در اینجا به مهم‌‎ترین آنها اشاره می‌کنیم:

روبی

این نوع لیزر نوری به رنگ قرمز تولید می‌کند و می‌تواند موهای روشن‌تر را نیز نابود کند. اما عیب مهم آن این است که که فقط برای پوست‌های بسیار روشن مناسب است و چون پرتوهای آن به شدت توسط رنگدانه‌های پوستی جذب می‌شوند، اگر پوست تیره باشد، امکان سوختگی با آن زیاد است.

الکساندرایت

این نوع لیزر نیز نوری به رنگ قرمز تولید کرده و برخلاف روبی کمتر توسط رنگدانه‌های پوست جذب می‌شود و برای پوست‌های تیره‌تر هم می‌تواند مناسب باشد. یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر موجود دستگاه لیزر الکساندرایت کوترا است که کلینیک ونک از این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. این دستگاه طیف وسیعی از انواع پوست را تا زمانی که برنز نشده، پوشش می‌دهد.

دایود

برای پوست‌های تیره مناسب است.

ان دی یگ

بهترین لیزر برای از بین بردن موهای زائد در بیمارانی است که پوست تیره دارند. ان دی یگ کمتر توسط رنگدانه‌های پوست جذب شده و بیشتر به عمق پوست می‌رود و رنگدانه‌های ریشۀ مو آن را جذب می‌کنند. به همین دلیل احتمال سوختگی سطح پوست کمتر از بقیه  است. افراد تیره پوست را می‌توان با ان دی یگ درمان کرد.

دستگاه کوترا از جمله معدود دستگاه‌هایی‌ست که هر دو نوع آلکسانداریت و ان دی یگ را دارد. به عبارت دیگر با کمک کوترا می‌توان موهای زائد هر نوع پوستی را از بین برد. با کمک این دستگاه می‌توان موهای زائد را در پوست های تیره دستگاه نابود کرد، بدون آنکه درد داشته باشد یا سوختگی پوست ایجاد شود.

علاوه‌ بر لیزر، دستگاه دیگری هم وجود دارد که موهای زائد را از بین می‌برد که آی پی ال نام دارد. در حقیقت نوعی دستگاه نور پرقدرت است که با تنظیم نور آن به کمک فیلتر، رنگدانه‌های ریشۀ مو را از بین ببرد. یادتان باشد آی پی ال لیزر نیست و طبیعتاً به اندازۀ آن نمی‌تواند برای از بین بردن موهای زائد مؤثر باشد.

لیزر موهای زائد

 

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد از جمله کم عارضه‌ترین روش‌هاست. هدف مشخص است، رنگدانه‌های ریشۀ مو! می‌توان این هدف را به‌طور اختصاصی تخریب کرد، بدون آنکه سایر قسمت‌های پوست آسیب ببینند. در هر صورت مانند هر روش دیگری ممکن است به دنبال آن عوارض ناخواسته‌ای نیز ایجاد شوند. خوشبختانه بیشتر این عوارض موقت و کم اهمیت بوده و سریع از بین می‌روند و مشکلی دراز مدت ایجاد نمی‌کنند. به مهم‌ترین این عوارض اشاره می‌کنیم:

تغییر رنگ پوست

۱. ممکن است رنگ مناطقی از پوست کمرنگ‌تر از سایر نواحی شود:

این عارضه معمولاً موقت است و به دنبال استفاده از لیزر روبی بیشتر دیده شده و با گذشت زمان برطرف می‌شود. علت این است که گاهی سلول‌های تولیدکنندۀ رنگدانۀ پوست نیز تحت تأثیر پرتو لیزر قرار گرفته و برای مدتی فعالیت خود را تعطیل می‌کنند و پوست روشن‌تر می‌شود.

۲. ممکن است رنگ مناطقی از پوست پررنگ‌تر از سایر نواحی شود:

این عارضه نیز زودگذر است. در کل ممکن است بعد از لیزر موهای زائد سلول‌های تولیدکنندۀ رنگدانۀ پوست تحریک شده، رنگدانۀ بیشتری تولید کنند و رنگ پوست تیره‌تر شود. اصلاً نگران نباشید! بعد از مدتی حتی بدون درمان، پوست شما به رنگ طبیعی برمی‌گردد. البته گاهی اوقات لکه‌های پوستی به دنبال آسیب‌دیدن پوست ایجاد می‌شوند و در این حالت لازم است تحت نظر پزشک درمان شوید.

لیزر موهای زائد

عفونت

تبخال عفونتی است که توسط ویروسی به نام ویروس «هرپس سیمپلکس» ایجاد می‌شود و زمانی که یک بار دچار عفونت شدید، ویروس می‌تواند در داخل اعصاب باقی مانده، در شرایط خاص دوباره فعال شود و در محلی که قبلاً عفونت ایجاد کرده بود، باز هم ضایعه ایجاد کند. بنابراین اگر سابقۀ تبخال (روی صورت یا ناحیۀ تناسلی) دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. لیزر می‌تواند عفونت قبلی را فعال کند. با مصرف دارو برای چند روز جلوی فعال شدن ویروس تبخال را می‌گیرید.

آسیب‌دیدن پوست

گاه با وجود دقت در تنظیم پارامترهای لیزر، پوست شما آسیب می‌بیند. همانطور که قبلاً گفتیم، این دستگاه رنگدانه‌ها را هدف قرار می‌دهد و با وجود اینکه سعی بر این است که فقط رنگدانه‌های ریشه مو هدف قرار بگیرند، برخی اوقات رنگدانه‌های پوستی هم هدف واقع شده و پوست نیز آسیب می‌بیند. آسیب‌دیدگی پوست می‌تواند به‌صورت‌های مختلفی ظاهر شود. ممکن است مناطقی از محل درمان شده تاول بزند، بخش‌هایی قرمز یا تیره رنگ شود یا پوست قسمت‌هایی سائیده شود. نگران نباشید! هیچکدام از این موارد دائمی نیستند.

ممکن است احساس سوزش مختصری داشته باشید، اما معمولاً درد ناشی از این عوارض شدید نیست و هیچکدام از این عوارض دائمی نیستند. اگر تاول ایجاد شد، بهتر است روزی دو بار محل تاول را با سرم شستشو شسته و از پمادهای آنتی‌بیوتیکی مانند پماد موپیروسین استفاده کنید. اگر آسیب‌دیدگی پوست بدون تاول بود، استفاده از کرم‌های ترمیم‌کننده و پرهیز از تماس با نور خورشید کفایت می‌کند. یادتان باشد که احتمال آسیب‌دیدگی پوست تیره بیشتر است. اگر به تازگی آفتاب گرفته‌اید یا در معرض آفتاب بوده‌اید یا پوست خودتان را برنزه کرده‌اید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید؛ چراکه در این موارد احتمال سوختگی پوست به دنبال لیزر بیشتر است.

لیزر موهای زائد

شرایط لازم

نکات قبل از لیزر موهای زائد

از نور خورشید پرهیز کنید

۶ هفته قبل از انجام لیزر موهای زائد باید از تماس بیش از حد با نور خورشید خودداری کنید. نور خورشید سبب تیرگی پوست شما می‌شود. به عبارت دیگر موجب تولید بیش از حد رنگدانه در پوست می‌شود. این رنگدانه‌های زیادی می‌توانند توسط لیزر هدف قرار بگیرند و در نتیجه پوست دچار سوختگی شود. حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید.

از داروهای بی‌رنگ‌کنندۀ پوست استفاده کنید

اگر پوست تیره‌ای دارید، با نظر پزشک از داروهای بی‌رنگ‌کنندۀ پوست (مانند ترکیبات حاوی هیدروکینون) استفاده کنید تا رنگدانۀ پوست شما کم شود و لیزر به سراغ رنگدانه‌های موها رفته و رنگدانه‌های پوست را هدف قرار ندهد تا دچار سوختگی پوست نشوید.

موهای خودتان را نکَنید

برای از بین بردن موها از روش‌هایی استفاده نکنید که موها را از ریشه جدا می‌کنند. به جای این کار موها را بتراشید یا از کرم‌های موبر استفاده کنید. کندن موها (وکس، بند انداختن) سبب می‌شود که لیزر نتواند کارآیی لازم را برای از بین بردن ریشه موها داشته باشد.

انجام لیزر موهای زائد در تهران

وقتی به درمانگاه پوست مراجعه می‌کنید، اقدامات زیر انجام می‌شوند:

 • پزشک از شما شرح حال می‌گیرد. مهم‌ترین نکاتی که پزشک از شما می‌پرسد، موارد زیر است:
  1. پیش از این چه درمان‌هایی برای از بین بردن موهای خود انجام داده‌اید و این درمان‌ها چه نتیجه‌ای داشته‌اند؟
  2. آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟ به خصوص آگاهی از مصرف داروهایی مانند ایزوترتینوئین (آکوتان) و داروهایی که سبب حساسیت به نور می‌شوند، مهم است. بهتر است ۶ ماه بعد از تمام شدن دورۀ درمان با ایزوترتینوئین به سراغ این روش بروید.
  3. آیا سابقه عفونت تبخال دارید؟
  4. آیا پیش از این سابقه جراحی داشته‌اید و آیا محل جراحی خوب التیام یافته است؟
 • سپس پزشک در مورد عوارض و نحوۀ انجام آن و فواصل درمان و سایر موارد برای شما توضیحات کافی می‌دهد.
 • در مرحلۀ بعد باید رضایت‌نامۀ مربوط به انجام لیزر را تأیید کنید.
 • سپس از شما خواسته می‌شود تا محلی مورد نظر را تمیز نمائید. در مورد صورت نباید کرم‌های آرایشی یا ضدآفتاب یا دیگر مواد روی صورت باشند. این روش باید روی پوست کاملاً تمیز انجام شود.
 • بعد از تمیز کردن صورت، اگر لازم باشد، برای شما از کرم‌های موضعی بی‌حسی استفاده می‌شود. یادتان باشد که انجام آن درد زیادی ندارد؛ مخصوصاً با دستگاه کوترا که مجهز به سیستم سردکنندۀ اختصاصی و قوی است و می‌تواند قبل از خروج پرتو و بعد از برخورد پرتو با پوست، آن را سرد کند، بسیار کمتر از روش‌های مشابه دیگر دردناک است و معمولاً نیازی به استفاده از بی‌حسی موضعی نیست. اگر احساس ناراحتی می‌کنید یا استرس دارید، از کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کنید. در این صورت باید حدود نیم ساعت صبر کنید تا محل بی‌حس شود و سپس کرم را بشوئید و به اتاق بروید.
 • در اتاق شما را روی تخت می‌خوابانند، عینکی ویژه روی چشم شما قرار می‌دهند، چرا که برخورد پرتوها با چشم می‌تواند آسیب‌رسان باشد.
 • در صورت لزوم اپراتور با خط کش و مداد خاص محل‌هایی را که باید لیزر شود، مشخص می‌کند.
 • اپراتور دستگاه را تنظیم می‌کند.
 • ژلی مخصوص روی پوست شما مالیده می‌شود تا تماس دسته با پوست و سرعت تسهیل شود.
 • دسته روی پوست قرار داده شده و اولین شات روی پوست زده می‌شود. ممکن است لازم باشد چند دقیقه‌ای صبر کنید تا واکنش پوست شما به لیزر مشخص شود.
 • در صورتی که واکنش پوست مناسب باشد، کار ادامه می‌یابد. سرعت دستگاه کوترا عالی است! بدون آنکه درد داشته باشید، دستگاه در مدتی کوتاه می‌تواند مناطق وسیعی از پوست را لیزر کند. لایۀ ژلی که بین دستۀ دستگاه و پوست قرار می‌گیرد، سرعت دستگاه را افزایش می‌دهد.

لیزر موهای زائد

بعد از انجام لیزر موی زائد

پاسخ مناسب به انجام لیزر موی زائد، تبخیر تنه مو است. در مدت چند دقیقه ممکن است در اطراف محل ریشه‌های مو قرمزی و تورم ایجاد شود که زودگذر بوده و در مدت چند ساعت برطرف می‌شود. به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • وجود قرمزی و تورم خفیف به همراه احساسی شبیه به آفتاب‌سوختگی در محل لیزر طبیعی‌ست و اغلب در مدت چند ساعت برطرف می‌شود، اما می‌تواند تا ۳ روز هم باقی بماند.
 • اگر برای ۱۵ دقیقه کیسه یخ یا کمپرس سرد بر روی مناطق تحت درمان بگذارید، مشکلات فوق سریع‌تر برطرف می‌شوند. همچنین برای برطرف کردن حالت تحریک پوستی می‌توانید روزی دو بار کرم هیدروکورتیزون ۱% روی پوست بمالید (به شرط اینکه پوست این ناحیه سالم باشد).
 • می‌توانید روزانه دوبار محل را با صابون ملایم بشوئید. از استفاده از آب داغ پرهیز کنید و آن قسمت را شدید ماساژ ندهید؛ چراکه تا چند روز ممکن است پوست حالت آسیب‌پذیر داشته باشد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از انجام آن، از انجام فعالیت‌هایی که سبب برافروختگی شما می‌شود، خودداری کنید.
 • تا یک هفته بعد از لیزر از مصرف هر نوع فرآورده موضعی که می‌تواند پوست را تحریک کند، خودداری کنید.
 • اگر ناحیۀ درمان شده تاول زد، زخم شد یا دلمه بست، با کلینیک تماس بگیرید. پماد آنتی‌بیوتیک موضعی مانند موپیروسین روی محل بمالید (روزی دو بار صبح و شب) و دلمه‌ها را برندارید.
 • باید از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • بیرون آمدن موها طبیعی بوده و ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا کند. بسیاری از این موها بیرون می‌آیند و از بین می‌روند. یادتان باشد برای تأثیر لیزر موهای زائد باید حداقل ۶ جلسه انجام دهید.

لیزر موهای زائد

فاصله بین جلسات

بسته به منطقه‌ای که تحت درمان قرار می‌گیرد، می‌تواند از ۵ تا ۱۰ جلسه برای درمان مناسب باشد. موهای زبرتر، مثل ساق پا، بیکینی و زیربغل، به تعداد جلسات کمتری نیاز دارند. صورت می‌تواند یکی از مناطق مقاوم‌تر باشد که ممکن است به جلسات بیشتری نیز نیاز داشته باشد. تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد یکی از عواملی‌ست که بر قیمت لیزر موهای زائد در تهران تأثیرگذار خواهد بود. هنگامی که درمان کامل شود، برخی از موها هرگز رشد نخواهند کرد، اما برخی موها ممکن است هر ساله یا چند سال یکبار نیاز به درمان متداول داشته باشند.

به طور متوسط، درمان با فواصل یک ماه انجام می‌شود. اگر مو به سرعت در حال رشد باشد، ممکن است نیاز به درمان بیشتری باشد؛ به عنوان مثال ممکن است در ابتدا فواصل بین جلسات حتی ۲ الی ۳ هفته یک بار باشد و سپس به دوره‌های ۴-۶ هفته کاهش یابد تا با چرخه‌های رشد موی آهسته مطابقت داشته باشد. شما می‌توانید در صورت نیاز موهای خود را در فواصل درمانی شِیو کنید.

هزینۀ لیزر موهای زائد در تهران

قیمت انجام آن به طور کلی از کشور به کشور و کلینیک به کلینیک متفاوت است. درمان و هزینه‌ها بر حسب مساحت متغیر خواهد بود که بستگی به عوامل زیر دارد:

 • اندازۀ محل مورد درمان و زمان لازم برای درمان
 • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
 • آیا توسط پزشک یا اپراتور این روش انجام می‌شود؟
 • در کدام منطقه لیزر را انجام می‌دهید؟

مناطق درمانی بدن

مناطق به شرح زیر است:

 • مناطق کوچک درمان که شامل پشت لب، خط ریش، چانه، دور سینه و خط شکم است.
 • مناطق متوسط درمان که شامل زیر بغل، خط بیکینی و بخش داخلی کشالۀ ران می‌شود.
 • مناطق درمان بزرگ که شامل ساق پا، شانه‌ها، پشت و بازوها است.

کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)