جوانسازی پوست با برنامه دقیق

جوانسازی پوست با برنامه دقیق 1398-8-21 09:59:05 +00:00

 

افزایش سن اجتناب‌ناپذیر است. نمی‌توان از بالا رفتن سن جلوگیری کرد و باید اقدامات لازم برای جوانسازی پوست اتخاذ شود. با افزایش سن، تغییراتی روی صورتمان ایجاد می‌شوند که خیلی خوشایند نیستند. این تغییرات ظاهری را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

تغییرات پوست با افزایش سن

چروک‌های پوست

چروک‌هایی روی صورت ظاهر می‌شوند که قبلاً اثری از آن‌ها دیده نمی‌شد. این چروک‌ها دو دسته‌اند:

 • چروک‌های ثابت
 • چروک‌های متحرک

چروک‌های متحرک یعنی چروک‌هایی که به دنبال حرکت عضلات صورت ایجاد می‌شوند (مثل خط اخم و چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اطراف چشم) و چروک‌های ساکن یعنی چروک‌هایی که بدون انقباض عضلات صورت نیز دیده می‌شود (مثل خطوط خنده یا خطوط اشک). اگر زود به سراغ چروک‌های متحرک نرویم و اقدام به جوانسازی پوست نکنیم، بخشی از آنها  تبدیل به چروک‌های ساکن می‌شوند، مثل چروک‌های ناشی از اخم که بطور عمودی بین دو چشم ایجاد می‌شوند. در ابتدا تنها زمانی که اخم می‌کنیم آن ها را می‌بینیم. با مرور زمان متوجه خواهیم شد که شیاری در صورت ما حفر کرده‌اند.

کم شدن حجم پوست

با افزایش سن بخشی از بافت‌های پوست و زیر پوست از بین می‌روند و پوست حجم خودش را از دست می‌دهد.

ریختن پوست

نیروی جاذبه را دست کم نگیرید. نیروی جاذبۀ زمین پوست ما را به سمت خود می‌کشد و ازدست‌رفتن حجم پوست و مواد نگهدارندۀ آن موجب شل شدن پوست می‌شود. با گذشت زمان، پوست مثل شمع آب شده پائین می‌ریزد و چروک‌ها را بیشتر نشان می‌دهد.

لکه‌های پوستی

با افزایش سن دیگر نباید انتظار یکدستی رنگ پوست را داشته باشیم. روی صورت لکه‌ها و خال‌ها و رگ‌های متسع را با گذشت زمان شاهد خواهیم بود. نور آفتاب را فراموش نکنید.  پوست حتی یکی از اشعه‌های آفتاب را فراموش نمی‌کند. عمری را زیر آفتاب می‌گذرانیم و باید انتظار تخریب پوستی آن را هم داشته باشیم.
یادمان باشد که روند پیری پوست نوعی روند درونی است و با زمان کار دارد و نمی‌شود جلوی آن را گرفت و در هر حال روی می‌دهد، اما برخی عوامل خارجی وجود دارند  که این روند درونی را تسریع کرده و سبب می‌شوند پوست زودتر و بیشتر پیر شود.

به دو عامل مهم اشاره می‌کنیم: نور خورشید و سیگار کشیدن. در مورد نور خورشید این نکته بسیار مهم را بخاطر بسپارید که پوست حتی یک اشعه از نور خورشیدی که به آن می‌رسد را فراموش نمی‌کند.

اما چه باید کرد که این تغییرات نا‌خوشایند را از بین برد و پوست را به حالت اول برگرداند و گرد پیری را از آن دور کرد؟ آیا امکان پذیر است؟ جواب مثبت است. بله می‌توان پیری را عقب راند و  تا حدی پوست را به حالت اول برگرداند. این امکان وجود دارد که ظاهر پوست را بهتر کرد، اما به شرط آن‌که موارد زیر را حتما بخاطر داشته باشید:

 1. انتظار معجزه نداشته باشید. همه چیز را می‌توان بهتر کرد، اما بطور منطقی! اگر هفتاد سال سن دارید، انتظار نداشته باشید که بعد از جوانسازی پوست بیست ساله را پیدا کنید.
 2. جوانسازی را بصورت بسته‌ای یا مجموعه‌ای از کارهای مختلف در نظر بگیرید. انتظار نداشته باشید که فقط یک کار انجام بدهید و صورت شما به دوران جوانی برگردد. باید مجموعه‌ای از اقدامات مختلف انجام شود تا بتوان ساختمان فروریختۀ صورت را نوسازی کرد.
 3. به عنوان مثال فکر نکنید که با تزریق بوتاکس کار تمام است و شما جوان می شوید، نه !چنین نیست. بوتاکس که تزریق می‌کنید، چروک‌های دور چشم و پیشانی و خط اخم را از بین می‌برید و تازه مشکلات قسمت پائین صورت ظاهر می‌شود، باید فکری هم برای آنها بکنید.
 4. صبر داشته باشید. جوانسازی روندی ناگهانی نیست! انتظار نداشته باشید که یک شبه جوان شوید! فکر نکنید که کسی آماده است تا به شما کمک کند و این شخص بشکن می‌زند و ناگهان شما بیست سال جوان‌تر می‌شوید. جوانسازی روندی است که نیاز به زمان دارد. به عنوان مثال اثر خیلی از لیزرهای جوانسازی بعد از چهار تا شش هفته، آن هم به آرامی ظاهر می‌شوند.
 5. پیگیر باشید. باید با صبر و حوصله و بطور مداوم به فکر جوانسازی صورت خود باشید، باید کارهای مختلفی را در زمان‌های متفاوتی انجام بدهید تا زمانی را که گذشته است، جبران کنید. تلاش شما پایانی ندارد. یادتان باشد هر لحظه که می‌گذرد، یک لحظه سن‌تان بالا می‌رود. زمان بر علیه شما کار می کند، بطور مداوم! شما هم باید بطور پیوسته بر علیه زمان کار کنید.
 6. بهترین‌ها را انتخاب کنید. صورت است، شوخی ندارد! ظاهر شما خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید اهمیت دارد. برایش خرج کنید؛ پشیمان نمی‌‌شوید. برای جوانسازی از بهترین مواد، بهترین دستگاه‌ها و بهترین پزشکان استفاده کنید.

حالا برویم سراغ روش‌های غیرجراحی که می‌تواند پوست صورت شما را جوان‌تر کند، روش‌هایی که به طُرق مختلف چروک‌های پوست را از بین برده، به پوست صورت آبرسانی کرده، به آن حجم داده، لکه‌های آن را از بین برده و آن را سفت‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر می‌کنند. این روش‎ها را به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

 1. روش‌های شیمیایی
 2. روش‌های تزریقی
 3. روش‌های لیزری و شبه لیزری

روش‌های شیمیایی

روش‌های شیمیایی جوانسازی را به دو دسته اصلی تقسیم می‌کنیم:

دارو‌ها

استفاده از دارو برای جوانسازی معجزه نمی‌‌کند، اما در دراز مدت موثر است. یادتان باشد که اگر می‌خواهید با استفاده از دارو‌های موضعی مختلف پوست صورت خودتان را شاداب‌‌تر و جوان‌‌تر کنید، باید صبر داشته باشید. دارو‌های مختلف اثر فوری ایجاد نمی‌‌کنند، بلکه به‌تدریج و در طول زمان به پوست کمک می‌کنند تا آب بیشتری جذب کند، کمی بیشتر کلاژن بسازد و شاداب‌‌تر شود. بنابراین من توصیه می‌‌کنم که همیشه از داروهای مختلف استفاده کنید، ممکن است همین حالا اثر آنها را نبینید، اما در دراز مدت تأثیر خوبی بر روی پوست شما ایجاد خواهند کرد.

 

پیلینگ شیمیایی

در پیلینگ شیمیایی موادی بر روی سطح پوست مالیده می‌‌شوند. این مواد می‌‌توانند لایه‌های پوست را ازبین‌برده و سبب ایجاد پوست جدید شود. پیلینگ شیمیایی را در سه سطح انجام می‌‌دهیم: پیلینگ‌‌‌‌های شیمیایی سطحی که فقط لایۀ سطحی پوست را ازبین می‌‌برند و سبب شفافیت پوست می‌‌شوند.

برخی از انواع این نوع پیلینگ در دراز مدت نیز می‌‌توانند سبب جوانسازی شوند. پیلینگ شیمیایی با عمق متوسط که عمق بیشتری از پوست را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد و پیلینگ شیمیایی عمقی که کاری تهاجمی است. این روش سبب می‌‌شود پوست تا محلی که می تواند خود را بازسازی کند، از بین برود.

معجزه جوانسازی

روش‌‌های تزریقی

می‌‌توانیم روش‌‌های تزریقی جوانسازی را به سه دسته اصلی تقسیم کنیم:

تزریق توکسین بوتولینوم

بوتاکس نوعی از سم بوتولینوم است که از آن برای ازبین‌بردن چین‌‌های متحرک استفاده می‌‌شود. این سم، اگر به داخل و یا در نزدیکی عضله تزریق شود، می‌تواند عضله را فلج کند. سم را از نوعی باکتری بدست می‌‌آورند (همان باکتری که شما را مجبور می‌‌کند تا کنسرو‌‌ها را بجوشانید و بعد میل کنید؛ چون ممکن است باکتری در داخل آن رشد کرده و سم تولید کرده باشد و بعد از خوردن سم، بدن فلج شود. جوشاندن این سم را از بین می‌‌‌برد).

از سم بودن بوتاکس نترسید. هر چیزی اگر درست مصرف نشود، می‌‌تواند سمی باشد (شکر و چربی را بیاد بیاورید که اگر زیاد مصرف کنیم، چه بلایی بر سرمان می‌‌آورند). درهرصورت سم بوتولینوم یا همان بوتاکس، کاربرد مهمی در جوانسازی و البته بسیاری از شاخه‌های دیگر پزشکی دارد.

به کمک این سم می‌‎توان عضلات خاص را فلج کرد و از ایجاد چین‌‌هایی که در اثر انقباض این عضلات بوجود می‌آیند، جلوگیری کرد. از مهم‌ترین کاربرد‌‌های بوتاکس می‌‌توان به فلج کردن عضلات بخش بالایی صورت و از بین بردن سه دسته چین اصلی یعنی خطوط اخم، چین‌های افقی پیشانی و چین‌های شعاعی دور چشم اشاره کرد.

زمانی‌که اخم می‌‌کنید، عضلاتی که در دو طرف و بالای ابرو‌‌های شما هستند، منقبض شده و دو چین عمودی بین چشم‌‌های شما ایجاد می‌‌کنند. اوایل این چین‌ها فقط موقع اخم کردن ظاهر می‌‌شوند، اما به‌تدریج محل چین‌‌ها در داخل پوست شما فرورفتگی ایجاد می‌‌کند و خطوطی ثابت باقی می‌‌مانند، در این حالت حتی اگر اخم هم نکنید، دو چین عمودی بین چشمانتان دیده می‌‌شود. یعنی چینی که در ابتدا متحرک بود و تنها به دنبال انقباض عضلات ایجاد می‌شد، حالا تبدیل به چین ثابت می‌شود. با گذشت زمان با عمق آن افزوده شده، بدتر و بدتر به نظر می‌رسد.

در مورد خطوط پیشانی نیز همین مورد صادق است. وقتی سن شما پائین است؛ فقط وقتی تعجب می‌‌کنید و یا حرکت دیگری به پیشانی خود می‌‌دهید، چین‌‌های افقی روی پیشانی شما دیده می‌‌شوند، اما کم کم این چین‌‌ها اثر خود را روی پوست گذاشته و در پوست حک می‌‌شوند. حتی اگر پیشانی شما حرکت هم نکند، باز هم می‌‌شود این خطوط افقی را دید.

بنابراین برای پیشگیری از این عارضه – یعنی برای آنکه چین‌‌های حرکتی تبدیل به چین‌‌های ساکن نشوند، می‌‌شود از بوتاکس استفاده کرد. بوتاکس عضلات را فلج کده و نمی‌‌‌‌گذارد چین‌‌های حرکتی ایجاد شوند. در ضمن به‌تدریج و با دفعات بیشتر تزریق بوتاکس عضلات قدرت انقباض و عادت به انقباض را از دست می‌‌دهند و در نهایت امکان ایجاد چین‌‌های ساکن در مناطق تحت درمان کمتر می‌‌شود.

به همین ترتیب چین‌های دورچشم را در نظر بگیرید. وقتی می‌خندید یا چشمانتان را جمع می‌‌کنید، بخاطر انقباض عضلات دور چشم، چین‌‌های شعاعی ایجاد شده که مثل پنجه‌های کلاغ هستند. به‌تدریج این چین‌‌ها اثر خود را روی پوست گذاشته و جای خود را در پوست حکاکی می‌‌کنند. زمانی هم که نمی‌‌‌‌خندید یا چشمانتان را جمع نمی‌‌‌‌کنید، می‌توان آن‌‌ها را دید.

می‌‌دانید همین چین‌‌های به‌ظاهر ظریف و بی‌اثر، از نظر ظاهری چقدر می‌‌توانند سن شما را بالاتر نشان بدهند. با تزریق بوتاکس مانع انقباض عضلات دور چشم شده و از ایجاد این چین‌‌ها جلوگیری می‌‌کند. مهم‌‌تر از همه مانع می‌‌شوید که این چین‌‌ها اثر خودشان را به‌طور ماندگار روی صورت شما بگذارند و تبدیل به چین‌‌های ساکن شوند.

به سه کاربرد اصلی بوتاکس اشاره کردیم که مهم‌‌تر است. برای جوانسازی از بوتاکس استفاده‌‌های دیگری نیز می‌‌شود. به عنوان مثال می‌توان به کمک بوتاکس خطوط شعاعی دور لب (مخصوصا لب بالا) را بر‌‌طرف کرد، خطوط خنده را کم‌‌عمق‌تر کرد.  نوار‌‌های عمودی گردن را که با افزایش سن ایجاد می‌‌شوند، کاهش داد و چین‌‌های چانه را کم کرد.

اما یادتان باشد، بهترین اثر بوتاکس در جوانسازی مربوط به قسمت بالای صورت می‌‌شود. درست است که بوتاکس می‌‌تواند روی قسمت پائین صورت هم اثر بگذارد و عضلات این ناحیه را هم فلج  و چین‌‌های پائین صورت را هم کم کند یا از بین ببرد؛ اما ممکن است نتایجی که ایجاد می‌شوند، به‌ اثربخشیِ این ماده در قسمت بالای صورت نباشد. ممکن است هر فردی نیاز به تزریق بوتاکس در بخش‌‌های پائینی صورت خود نداشته باشد.

به عبارت دیگر در برخی از افراد تزریق بوتاکس در پائین صورت می‌‌تواند مفید واقع شود. به عنوان مثال برخی از افراد وقتی می‌‌‌خندند لب بالای شان به سمت بالا می‌‌رود و لثه‌‌‌هایشان بیش از حد نمایان می‌‌شود. در این افراد معمولاً خطوط خنده هم خیلی عمیق است. علت این مسئله انقباض بیش از حد عضله خاصی در صورت است.

با تزریق بوتاکس می‌‌شود این عضله را نیمه فلج کرد، به این ترتیب از عمق خط خنده کم می‌‌شود، زمان خندیدن لثه‌‌ها بیش از حد نمایان نشده و لب بالا پُرتر به نظر می‌‌‌رسد. یادتان باشد که اثر بوتاکس 3 تا 5 ماه است. بعد از این زمان بار دیگر باید تزریق را تجدید کنید. البته بعد از چندین بار تزریق بوتاکس به سبب عادت کردن عضلات ممکن است نیاز به تزریق کمتری داشته باشید.

معجزه جوانسازی

فیلر‌‌ها

فیلر یعنی پُرکننده. فیلرها موادی هستند که در داخل پوست تزریق شده و دو کار اصلی انجام می‌دهند: اول اینکه به پوست حجم و شکل می‌‌دهند (به عنوان مثال با افزایش سن بافت های زیر‌‌پوستی تجزیه شده و از حجم پوست کم می‌‌شود. در این حالت می‌‌توان با تزریق فیلر حجم ازدست‌رفته را جبران کرد). دوم اینکه می‌‌توانند از شدت چین‌‌ها بکاهند (به عنوان مثال خطوط خنده با افزایش سن عمق بیشتری پیدا می‌‌کنند و به صورت حالتی درمانده و خسته می‌‌دهند. با تزریق فیلر می‌توان از عمق این چین‌‌ها کم کرد). می‌‌توانیم فیلر‌‌ها را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

فیلر‌‌های آماده

این نوع فیلر‌‌ها به‌صورت سرنگ‌های آماده تزریق موجود هستند و انواع و قیمت‌‌های مختلفی دارند. معروف‌ترین فیلر‌‌های آماده، اسید‌‌های هیالورونیک هستند. اسید هیالورونیک ماده است که در حالت طبیعی هم در پوست وجود دارد و به پوست حجم و آب می دهد و همنقشی در تغذیه پوست بر‌‌عهده دارد.

اسید هیالورونیک را می‌توان خیلی راحت در داخل پوست تزریق کرد و به کمک آن هم به پوست حجم و شکل داد و هم از عمق چین‌‌ها کم کرد. اسید هیالورونیک ماده‌ای شفاف بوده و به‌صورت سرنگ‌‌های آماده تزریق موجود است. این ماده انواع مختلفی دارد که از هر نوع آن می‌‌توان برای منظوری خاص استفاده کرد (به عنوان مثال نوع اسید هیالورونیکی که برای حجم دادن به لب به کار می‌‌رود با نوع اسید هیالورونیکی برای حجم دادن به گونه تزریق می‌‌شود، متفاوت است).

تزریق اسید هیالورونیک عارضۀ چندانی ندارد. در صورتیکه تزریق مطابق میل نباشد یا احیاناً عارضه‌‌ای مانند بر‌‌‌جستگی بیش از حد یا شکل نامناسب ایجاد شود می‌توان به کمک تزریق ماده ای به نام هیالورونیداز آن را حل کرد و از بین برد.

به یاد داشته باشد که بر اساس زمان ماندگاری فیلر‌‌ها را به انواع مختلفی نظیر فیلر‌‌های کوتاه مدت (که تا 6 ماه در بدن می‌‌مانند)، فیلر‌‌های بلند مدت (که تا 1 سال ماندگاری دارند)، فیلر‌‌های نیمه دائمی (که تا 2 سال باقی می‌‌مانند) و فیلر‌‌های دائمی (که همیشه باقی می‌‌مانند)، تقسیم کرد.

توصیه می‌‌کنم که به هیچ‌وجه از فیلر‌‌های دائمی (مانند ژل‌‌‌‌هایی که قبلا از آنها استفاده می‌‌شد)، استفاده نکنید. این نوع فیلرها همیشه در پوست شما می‌‌مانند و خطر جابجایی و عفونت دارند. علاوه‌بر این یادتان باشد که بخواهید یا نخواهید سن شما بالا می‌‌رود و فیلری که الان برای شما مناسب است و در جای درست تزریق شده است، ممکن است 10 سال بعد مناسب نباشد و با تغییراتی که در نتیجه افزایش سن روی می‌دهد، شکل نامناسبی به چهره شما بدهد.

چربی

چربی هم نوعی فیلر است. چربی از بدن خود شما تهیه می‌‌شود. به عبارت دیگر بخشی از بافت و سلول‌های چربی باسن یا شکم تحت شرایط خاص بیرون آورده شده و در پوست صورت تزریق می‌‌گردد. حتماً فکر می‌کنید که چون چربی از بدن خود شما تهیه می‌‌شود، کیفیت بهتری داشته، ماندگارتر بوده و تزریق آن عوارض کمتری دارد، اما راستش چنین نیست.

چربی تزریق شده در حقیقت مثل بافتی رفتار می‌‌کند که پیوند زده شده است. ممکن است این پیوند بگیرد و در این صورت ماندگاری خوبی دارد و ممکن است سلول‌‌های چربی در محل جدید زنده نمانند و تاثیر تزریق چربی زود از بین برود. بنابراین برای حجم‌های کم به نظر می‌‌رسد که فیلر‌‌های آماده بهتر و موثرتر عمل کنند.

معجزه جوانسازی

مزو‌تراپی

در مزوتراپی با استفاده از ‌سرنگ‌های بسیار ظریف موادی در داخل پوست تزریق می‌شوند. این مواد به جوانسازی پوست کمک می‌‌کنند. از جمله مواد مورد استفاده از مزوتراپی برای جوانسازی می‌توان به اسید هیالورونیک و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف اشاره کرد.

اساس درمان مزوتراپی بر این فرض استوار است که دارویی که مستقیم به داخل پوست تزریق می‌‌شود، به‌طور مستقیم نیزروی پوست اثر می‌‌گذارد، به عبارت دیگر داروی خوراکی باید از طریق خوراکی جذب شود و بعد از وارد شدن در گردش خون، بخش کوچکی از آن به پوست برسد.

ما می‌توانیم داروی مورد نیاز را مستقیما در پوست تزریق کرده و با این کار عوارض کمتری هم داشته باشیم و از داروی کمتری هم استفاده کنیم. در ضمن ورود سوزن‌های ظریف به داخل پوست نیز نوعی محرک برای پوست است و می‌‌تواند سبب بازسازی و جوانسازی آن شود.

روش‌‌های لیزری و شبه لیزری

اول بدانیم که لیزر نوعی نور متمرکز است که می‌‌تواند توسط یک هدف خاص در پوست جذب و تبدیل به گرما شود و فقط آن هدف را از بین ببرد؛ بدون آن که به سایر بخش‌‌ها و ساختمان‌های پوست آسیب برساند. از این خاصیت لیزر میتوان برای تحقق اهداف جوانسازی استفاده کرد.

دوم این که بیاد داشته باشید وقتی گرما وارد پوست شود، پوست سفت‌تر می‌‌شود. به عبارت دیگر اگر گرما به‌صورت کنترل شده وارد پوست شود، می‌تواند انواعی از سلول‌‌های پوست را تحریک کند که کلاژن می‌‌سازند. کلاژن ماده‌ای است که سبب سفتی و قوام پوست می‌‌شود. پس به کمک لیزر می‌توان گرما را وارد پوست کرده و آن را وادار به کلاژن سازی نمود. به این ترتیب پوست را سفت‌‌تر و جوان‌‌تر کرد.

در حقیقت دو روش اصلی لیزر برای جوانسازی وجود دارد: روش تخریبی و روش غیر‌‌تخریبی. در روش تخریبی با کمک لیزر لایه سطحی پوست بر‌‌داشته می‌‌شود و بعد از بهبودی پوستی جوان تر و شفاف‌‌تر و سالم‌‌تر جای آن را می‌‌گیرد.

در نگاه اول استفاده از لیزر تخریبی روشی مناسب برای جوانسازی به نظر می‌‌رسد (به‌ویژه اینکه می‌‌تواند پوست 5 تا 10 سال جوان‌‌تر کند)، اما این روش دردسر‌‌های خودش را دارد و با عوارض زیادی همراه است (ممکن است لک یا تیرگی پوستی ایجاد شده، عفونت به‌وجود بیاید یا جای زخم لیزر باقی بماند).

از سوی دیگر طول مدت بهبودی زیاد است. سه روز اول را باید با پانسمان سر کنید و بعد تا حداقل یک هفته دچار قرمزی و تورم پوست هستید. بعد از آن باید مراقب پوست خودتان باشید تا مبادا لک شود. بنابراین از روش تخریبی در موارد خاص استفاده می‌‌شود (برای افرادی که سن بالاتر دارند و پوست آن‌‌ها بیش از حد آسیب دیده است).

به همین دلیل روش‌‌‌های غیر‌‌‌تخریبی بیشتر مورد توجه هستند. لیزر‌‌ها و دستگاه‌‌های شبه لیزری تخریبی با آسیب کم یا بدون آنکه به پوست آسیب برسانند، گرما را وارد پوست می‌‌‌کنند و سبب تحریک کلاژن‌‌سازی می شوند. طبیعی است که عوارض این نوع لیزر کمتر بوده، بعد از لیزر زمان کمتری برای بهبود پوست نیاز است.

و بالاخره روشی وجود دارد که روش فراکشنال نامیده می‌شود. در این روش بخشی از پوست لیزر می‌شود، نه تمام پوست! در حقیقت اشعۀ لیزر به‌صورت ستون‌هایی بسیار باریک وارد پوست شدهو در حدود 15 تا 25% سطح پوست لیزر می‌‌شود. بازسازی پوست و کلاژن سازی از ستون‌‌های لیزر شده شروع می‌شود و در تمام پوست ادامه می‌‌یابد. این روش نسبتا جدید‌‌تر است و عوارض و درد‌‌سر کمتری دارد.

 


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: 88662404 – 88662603 (021)