پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر کیوسوئیچ

آیا پاک کردن خالکوبی یا تتو امکان‌پذیر است؟

برای رسیدن به جواب ابتدا باید به این سؤال پاسخ داد، زمانی‌که خالکوبی می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ جوهر توسط سوزن (با دست یا دستگاه) وارد پوست شده و در لایۀ میانی پوست (که دِرم نام دارد) قرار می‌گیرد. بخشی از این جوهر در داخل سلول‌های پوستی است و بخشی دیگر در خارج از سلول قرار دارد.

حال فرض کنیم که از خالکوبی کردن پشیمان شده‌اید و قصد پاک کردن خالکوبی یا تتو را دارید. چه روشی برای پاک کردن خالکوبی بهتر است؟ یادتان باشد بهترین کار این است که برای پاک کردن خالکوبی یا تتو خود با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

روش‌های مختلفی برای پاک کردن انواع خالکوبی‌ها وجود دارد. مسلماً پزشک بهتر می‌داند که با توجه به نوع خالکوبی، کدام روش مناسب‌تر است.

یکی از تخصصی‌ترین روش‌ها برای پاک کردن خالکوبی یا تتو استفاده از لیزر کیوسوئیچ است. لیزر کیوسوئیچ نوعی لیزر اختصاصی برای از بین بردن ضایعات رنگدانه‌‎ای پوست و خالکوبی‌ها است.

این دستگاه می‌تواند اشعۀ لیزر را در مدتی بسیار کوتاه و با قدرت بالا به پوست برساند. برای از بین بردن خالکوبی با لیزر باید جوهر را هدف قرار داد. لیزر، ذرات جوهر را منفجر کرده و اجازه می‌دهد تا سلول‌های بدن، این ذرات خرد شده را از محل خالکوبی دور کنند. به همین دلیل با لیزر کردن خالکوبی کمرنگ یا ناپدید می‌شود.

پاک کردن خالکوبی

انواع خالکوبی‌ها کدام‌اند؟

 • نوع تزئینی آماتور: با دست و به کمک سیم یا سوزن خالکوبی انجام می‌شود. معمولاً تک رنگ و با تراکم جوهر کم است و ذرات جوهر در قسمت‌های سطحی پوست قرار دارند. این نوع خالکوبی به‎‌راحتی با لیزر برطرف می‌شود.
 • نوع تزئینی حرفه‌ای: این خالکوبی با دستگاه انجام می‌شود. معمولاً رنگی و با تراکم جوهر بالاست. ذرات جوهر در عمق پوست قرار داشته و نمی‌توان آن را به‌راحتی با لیزر از بین بُرد و نیاز به جلسات متعدد لیزر دارد.
 • نوع آرایشی: این نوع خالکوبی برای خط لب، ابرو یا خط چشم انجام می‌شود. به سبب استفاده از موادی مانند زینک‌اکسید که رنگ سفید ایجاد می‌کند یا اکسید آهن که رنگی شبیه به رنگ پوست دارد، ممکن است پاک کردن آن دشوار باشد.
 • نوع ناشی از آسیب: این نوع خالکوبی در اثر ورود مواد خارجی به پوست به دنبال آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شوند (مانند انفجار، کشیده شدن روی آسفالت و یا وارد شدن مداد به داخل پوست).
 • نوع طبی: برای مشخص کردن محل رادیوتراپی، گاه از خالکوبی استفاده می‌کنند که به رنگ سیاه است.

روند پاک کردن خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ چگونه است؟

حالا فکر کنید که برای لیزر خالکوبی خود نزد من آمده‌اید و من می‌خواهم با لیزر کیوسوئیچ خالکوبی را از بین ببرم. شما در مطب، مراحل زیر را تجربه خواهید کرد:

 • از شما می‌پرسم که آیا به‌تازگی آفتاب گرفته‌اید یا به سولاریوم رفته‌اید؟ اگر آفتاب گرفته باشید یا به سولاریوم رفته باشید، با کمال تأسف وقت لیزر شما را یک ماه عقب می‌اندازم. پوست تیره، خطر سوختگی را زیاد می‌کند.
 • سپس از شما می‌خواهم تا جواهرات و لوازم براق و تزئینی را از خود دور کنید.
 • اگر لازم باشد، می‌گویم تا کرم بی‌‎حس‌کننده روی منطقه‌ای از پوست شما که قرار است لیزر شود، قرار دهند و روی کرم را با پلاستیک نازک بپوشانند. باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید تا ناحیه کاملاً بی‌حس شود. با تلفن همراه خودتان مشغول شوید.
 • از شما می‌خواهم تا بی‌حسی را پاک کنید. سپس شما را به اتاق لیزر برده و از شما می‌خواهم تا روی تخت طوری بخوابید که محل خالکوبی در دسترس من و دستگاه لیزر باشد.
 • برای شما عینک مخصوص زده، خودم و دیگر افرادی که در اتاق حضور دارند نیز عینک می‌زنند تا اشعۀ لیزر به چشم‌هایمان آسیب نرساند.
 • دستگاه را طوری تنظیم می‌کنم که برای پاک کردن خالکوبی یا تتو شما مناسب باشد.
 • دستۀ دستگاه را عمود روی پوست و روی تیره‌ترین قسمت خالکوبی می‌گذارم. از شما می‌خواهم وقتی شات لیزر با پوست شما برخورد کرد، تکان نخورید. نگران نباشید، لیزر کیوسوئیچ برای خالکوبی درد زیادی ندارد. ممکن است با برخورد اشعه لیزر به پوست حالتی شبیه به ضربه یا سوزش مختصری احساس کنید. ممکن است صدای ترق بلندی بشنوید. نگران نباشید همه اینها واکنش طبیعی پوست به لیزر هستند. دردی را که هنگام خالکوبی کردن تحمل کردید بیاد بیاورید! درد لیزر در مقایسه با آن هیچ است.
 • ممکن است بعد از شات اول لیزر لازم شود که کمی صبر کرده تا واکنش پوست را ببنیم یا تنظیمات دستگاه را تغییر دهم. در هر صورت بعد از این اقدامات به لیزر کردن منطقه خالکوبی ادامه می‌دهم. هر وقت احساس ناراحتی داشتید، می‌توانید به من اطلاع بدهید تا من لیزر کردن را متوقف کنم. من روند لیزر کردن را به‌طور پیوسته ادامه می‌دهم تا کل ناحیه مورد نظر را شامل شود.

پاک کردن خالکوبی

بعد از لیزر کردن چه اتفاقی برای ناحیۀ لیزر شده می‌افتد؟

 • تماس اشعۀ لیزر با پوست صدای ترق مانندی ایجاد می‌کند و بلافاصله ناحیه لیزر شده سفید می‌شود. گاه ممکن است خونریزی نقطه‌ای نیز بوجود بیاید.
 • سفیدی منطقۀ لیزر شده برای ۱۵ دقیقه ادامه می‌یابد و بعد از برطرف شدن سفیدی، ناحیۀ قرمز شده ورم می‌کند. این قرمزی و ورم برای ۲ تا ۳ روز ادامه می‌یابد.
 • در مرحلۀ بعد ناحیه درمان شده، تیره می‌شود و دلمه‌های ایجاد شده ظرف ۷ تا ۱۰ روز می‌ریزند.
 • بعد از ۴ تا ۶ هفته می‌توان انتظار داشت که ناحیۀ درمان شده بهبود پیدا کرده و خالکوبی کمرنگ‌تر شده باشد و می‌توان به سراغ جلسه دوم لیزر رفت. یادتان باشد تا زمانی که محل درمان کاملاً ترمیم نشده باشد، نباید جلسۀ بعدی لیزر را انجام دهید. عجله نداشته باشید، بیشتر افراد می‌خواهند هر چه زودتر به سراغ جلسه بعدی لیزر بروند. آنها تصور می‌کنند با این کار زودتر خالکوبی آنها پاک می‌شود؛ اما راستش را بخواهید این طور نیست! باید به بدن‌تان فرصت دهید تا ذرات جوهر خالکوبی را از محل ببرد. اگر قبل از التیام کامل محل، اقدام به لیزر مجدد کنید، فقط خطر ایجاد عارضه را افزایش داده و هیچ سودی نمی‌برید. به پزشک خود اطمینان کنید.

لیزر کیوسوئیچ چه عوارضی دارد؟

تغییر رنگ پوست

تغییر رنگ پوست یکی از عوارض لیزر کیوسوئیچ است که معمولاً قابل برگشت بوده، جای نگرانی ندارد. احتمال تغییر رنگ پوست در موارد زیر بیشتر است:

 • اگر به‌تازگی آفتاب گرفته باشید.
 • اگر پوست تیره داشته باشید.
 • اگر پوست شما در اثر تماس دراز مدت با نور آفتاب آسیب دیده باشد.

تغییر رنگ پوست می‌تواند به دو صورت روی دهد:

 • رنگ پوست تیره شود. نگران این عارضه نباشید، معمولاً با دارو و استفاده از ضدآفتاب مشکل برطرف می‌شود. در صورت لزوم می‌توان بعد از مدتی از انجام لیزر اقدام به پیلینگ و میکرودرم ابریژن کرد و تیرگی پوست را از بین بُرد.
 • رنگ پوست روشن شود. این عارضه نیز معمولا به تدریج برطرف می‌شود.

پاک کردن خالکوبی

تاول

ممکن است یکی دو روز بعد از لیزر، تاول‌های کوچک در محل لیزر ایجاد شوند. این عارضه نگرانی ندارد. کافی است محل تاول را روزانه دو بار با سرم شستشو بشوئید و پماد آنتی‌بیوتیکی موضعی روی موضع بزنید.

خونریزی

ممکن است در محل لیزر، خونریزی‌های نقطه‌ای و کوچک ایجاد شود که در مدت چند روز تا چند هفته برطرف شده و جای نگرانی ندارند.

واکنش افزایش حساسیت

برخی از خالکوبی‌ها به دلیل داشتن رنگ‌هایی خاص، می‌توانند حساسیت ایجاد کنند. اگر هنگام انجام خالکوبی حساسیت ایجاد شود، ممکن است در زمان لیزرِ خالکوبی نیز حساسیت بوجود بیاید. به عنوان مثال جیوه که رنگ قرمز خالکوبی را ایجاد می‌کند، از جمله موادی است که می‌تواند حساسیت ایجاد کند.

اگر حساسیت موضعی باشد، ممکن است بعد از لیزر، خارش و تورم بیشتری در ناحیه لیزر ایجاد شود. در این حالت برای درمان می‌توان از داروهای موضعی یا در صورت شدید بودن از داروهای خوراکی (مثل آنتی‌هیستامین‌ها) استفاده کرد.

ایجاد اِسکار

اِسکار، جوشگاه یا همان جای زخم، از جمله عوارض لیزر کیوسوئیچ است. اسکار می‌تواند برجسته و یا فرورفته باشد. اگر محل زخم به خوبی بهبود نمی‌یابد و برجسته و قرمز می‌شود (به اصطلاح دچار اسکار هیپرتروفیک می‌شوید) حتماً قبل از انجام لیزر به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است مستعد باشید و جای هر آسیبی که به پوست شما وارد می‌شود، باقی بماند و اسکار ایجاد شود. لیزر هم به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند سبب ایجاد اسکار شود. اسکارهای برجسته را می‌توان با کورتون‌های موضعی یا برخی از انواع لیزر درمان کرد.

تیره شدن خالکوبی

برخی از خالکوبی‌ها به دنبال لیزر کیوسوئیچ تیره می‌شوند. خالکوبی‌هایی که به رنگ قهوه‌ای یا رنگ پوست هستند، اکسید آهن دارند و به دنبال لیزر کیوسوئیچ و واکنش ایجاد شده، می‌توانند تیره‌تر شوند. همین‌طور خالکوبی‌های سفید نیز حاوی زینک اکسید بوده و لیزر کیوسوئیچ می‌تواند آن‌ها را تیره کند.

جای نگرانی نیست. همین تیرگی‌ها و سیاهی‌های ایجاد شده هم با لیزر کیوسوئیچ قابل برطرف شدن است. یادتان باشد برای آنکه خالکوبی با لیزر به خوبی و بدون عارضه پاک شود، باید صبر داشته باشید و جلسات درمانی خود را کامل کنید.

فعال شدن عفونت‌ها

لیزر می‌تواند برخی از عفونت‌ها از جمله تبخال را فعال کند. بنابراین اگر سابقۀ تبخال زدن دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. با تجویز داروهای خاص می‌توان از این نوع عوارض پیشگیری کرد.


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)