عمل بینی بدون جراحی یا رینوپلاستی بدون جراحی نوعی روش درمانی و زیبایی جدید است که در آن بدون استفاده از روش‌های تهاجمی و برش، بافتِ ساختمان و شکل بینی تغییر داده می‌شود. عمل بینی بدون جراحی دردسرهای جراحی را ندارد و عمدتا توسط متخصص پوست و در کلینیک انجام می شود.
به‌صورت کلی رینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که شکل بینی را تغییر می‌دهد؛ اما ممکن است این عمل برای یکی از دو منظور زیر یا هر دوی آنها انجام شود:
۱- بهتر کردن شکل بینی
۲- بهبود وضعیت تنفس

در حقیقت رینوپلاستی یا عمل بینی نوعی عمل جراحی پلاستیک برای تصحیح ساختار و بازسازی ساختمان بینی است. عمل جراحی بینی به دو صورت باز و بسته توسط متخصصین جراحی پلاستیک یا متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می‌شود و مثل هر عمل جراحی دیگری باید در بیمارستان و معمولا با بیهوشی عمومی انجام شود.

جراحی بینی

روش‌های عمل بینی بدون جراحی

در کل برای آنکه بتوان بدون جراحی شکل بینی را تغییر داد، از سه روش اصلی استفاده می‌شود:

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم است و به کمک آن می‌توان عضلات را به‌طور موقت فلج کرد. متخصص پوست از بوتاکس برای جوانسازی قسمت‌های مختلف صورت استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که قسمت خارجی بینی از استخوان و غضروف و عضله تشکیل شده است. برخی از عضلات بینی می‌توانند با انقباض خود شکل بینی را عوض و در برخی موارد نازیبا کنند. با توکسین بوتولینوم یا بوتاکس، این عضلات را فلج می‌شود و می‌توان با این روش تا حدودی شکل بینی را تغییر داد.

تزریق فیلر

فیلر یعنی پُرکننده. با تزریق فیلر مناسب (مانند اسید هیالورونیک) می‌توان شکل بینی را تغییر داد و آن را متناسب با دیگر اجزای صورت تغییر داد. توجه داشته باشید که متخصصین پوست از فیلرهای مختلف برای جوانسازی صورت (پر کردن خط‌های خنده و حجم دادن به لب‌ها و پُر کردن گونه‌ها) استفاده می‌کنند. همین فیلرها برای پر کردن بخش‌های مختلف بینی هم به کار می‌روند.

استفاده از لیزر یا پلاسما جت

متخصصین پوست از روش‌های مختلف لیزری و شبه لیزری برای جوانسازی استفاده می‌کنند. با همین روش‌ها می‌توان تا حدود ساختمان بینی را تغییر شکل داد. در ادامه به بررسی تاثیرات توکسین بوتولینوم (بوتاکس)، فیلر و لیزر روی بینی می‌پردازیم.

تزریق بوتاکس برای بالا بردن نوک بینی

برای چه کسانی مناسب است؟

آیا نوک بینی شما افتادگی دارد؟ فکر می‌کنید که وقتی که لبخند می‌زنید، نوک بینی شما به سمت پائین می‌آید و تناسب صورت شما از بین می‌رود؟ اگر چنین است، می‌شود با تزریق مقدار کمی بوتاکس این مشکل کوچک را که می‌تواند از نظر ظاهری خیلی هم مهم باشد، برطرف کرد. نگران نباشید. این تزریق کوچک هیچ‌گونه عارضه‌ای ندارد.

رینوپلاستی

مشکل از کجاست؟

عضله‌ای حلقوی دور دهان وجود دارد که سبب بسته شدن دهان می‌شود. بخشی از این عضله به سمت بالا می‌رود و به انتهای پائینی عضروف‌های پائین بینی متصل می‌شود. وظیفۀ این قست کوچک عضله این است که وقتی که می‌خندیم تیغه وسط بینی (و در نتیجه خود بینی) را پائین بکشد. در برخی از افراد این بخش کوچک عضلانی بیش از حد فعال است و در نتیجه بینی را زیاد به سمت پائین می‌آورد. با فلج کردن این عضله کوچک نوک بینی بالا می‌رود.

بوتاکس چقدر اثر دارد؟

یادمان باشد که تزریق بوتاکس برای بالا بردن نوک بینی بیشتر در کسانی اثر می‌کند که عضله پائین کشندۀ تیغه بینی آنها بیش از حد فعال است و موقع لبخند زدن، بینی آنها به سمت پائین می‌آید. در افراد عادی هم با فلج کردن عضله مذکور می‌توان تا حدودی نوک بینی را به سمت بالا داد. در هر صورت یادتان باشد که اثر تزریق بوتاکس موقت و مختصر و البته مشهود است.

این روش برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر افتادگی شدید بینی وجود دارد و پوست بینی ضخیم و چرب است، بهتر است برای بالا بردن نوک بینی روی تزریق بوتاکس حساب نکنیم. همچنین بهتر است آقایان محترم این تزریق را انجام ندهند.

چه عوارضی دارد؟

تزریق بوتاکس برای بالا بردن نوک بینی تزریقی بدون عارضه یا حداقل کم‌عارضه است. بهتر است ابتدا تزریق بوتاکس کم باشد و بر اساس اثر ایجاد شده، در صورت لزوم تکرار شود. یکی از عوارض نادر این تزریق پائین افتادن لب بالایی است که در صورت تزریق زیاد ایجاد می‌شود. این تزریق حتی خون‌مُردگی هم ایجاد نمی‌کند.

چقدر درد دارد؟

در هنگام تزریق می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. اما از آنجا که فقط یک تزریق انجام می‌شود، اگر می‌توانید بدون بی‌حسی آن را انجام بدهید. نگران نباشید سوزن تزریق کوچک و نازک است!

جراحی بینی

تزریق بوتاکس برای تنگ کردن سوراخ‌‎های بینی

میتوان از این روش برای تنگ کردن سوراخ های بینی نیز استفاده کرد. اما در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

برای چه کسی خوب است؟

جلوی آینه بروید و با خودتان حرف بزنید. آیا موقع حرف زدن پره‌های بینی شما بیش از حد باز می‌شوند و سوراخ‌های گشاد شده بینی را نشان می‌دهند؟ آیا از حرکت سوراخ‌های بینی در هنگام حرف زدن ناراضی هستید؟ اگر چنین است می‌توانید با تزریق کمی بوتاکس مشکل را برطرف کنید.

مشکل از کجاست؟

عضله‌ای در پائین بینی و درست روی غضروف‌های پائینی بینی وجود دارد که بخشی از عضله اصلی بینی است و کارش این است که پره‌های بینی را باز کند و در برخی از افراد این عضله وظیفه خودش را بیش از حد جدی می‌گیرد و در نتیجه پره‌های بینی را زیاد باز می‌کند و باعث می‌شود سوراخ‌های گشاد شده بینی ظاهری ناخوشایند پیدا کنند. با فلج کردن این بخش از عضله بینی در دو سمت می‌توان کاری کرد که پره‌های بینی جمع‌تر شوند و سوراخ‌های بینی کمتر باز به نظر برسند.

چقدر اثر دارد؟

تزریق بوتاکس برای تنگ کردن پرۀ بینی به‌خصوص در کسانی که موقع حرف زدن بینی‌شان زیاد باز می‌شود، خوب است. اثر بوتاکس برای ۳ تا ۴ ماه می‌ماند و خبر خوب این که برخلاف سایر تزریق‌های بوتاکس، ممکن است بعد از یک یا دو بار تزریق، نیاز به تکرار تزریق نباشد؛ چراکه عضله بینی یادش می‌رود که موقع حرف زدن باید پره‌های بینی را بیش از حد باز کند.

چقدر درد دارد؟

در تزریق می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد؛ اما از آنجا که فقط دو تزریق انجام می‌شود، اگر می‎توانید بدون بی‌حسی آن را انجام بدهید. نگران نباشید سوزن تزریق کوچک و نازک است!

چه عوارضی دارد؟

نگران نباشید تزریق بوتاکس برای تنگ کردن پره‌های بینی بدون عارضه است و معمولا خون‌مُردگی نیز درپی ندارد.


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)