با لیزر پوست خود را جوان کنید

لیزر نوعی نور متمرکز و قوی است که با برخورد به هدف‌های خاصی در پوست می‌تواند گرما تولید کند. از جمله کاربردهای مهم لیزر در حیطه تخصص پوست و زیبایی می‌توان به جوانسازی پوست صورت اشاره کرد. لیزر چگونه به جوان شدن پوست کمک می‌کند؟ لیزر با دو ساز و کار اصلی می‌تواند سبب جوانسازی شود:

گرما تولید می‌کند

بیشتر لیزرهایی که برای جوانسازی به‌کار می‌روند، آب را هدف قرار می‌دهند. با برخورد پرتوهای لیزر به آب پوست، گرما تولید می‌شود و این گرما می‌تواند سبب فعالیت برخی از سلول‌های موجود در پوست شود و کاری کند تا این سلول‌ها کلاژن بسازند. کلاژن پروتئینی محکم است که در حالت طبیعی در پوست وجود دارد و سفتی پوست از وجود آن ناشی می‌شود. بنابراین لیزر جوانسازی می‌تواند کاری کند که خود پوست کلاژن بسازد و هر چقدر کلاژن پوست بیشتر شود، سفتی آن بیشتر می‌شود. به‌طور خلاصه گرمای کنترل شده‌ای که توسط لیزر در پوست ایجاد می‌شود، می تواند سبب کلاژن‌سازی شده و افتادگی پوست را برطرف کند.

پوست آسیب‌دیده را از بین می‌برد

با افزایش سن و تماس طولانی مدت با نور خورشید، پوست آسیب می‌بیند و علاوه بر چین‌های ظریف، لکه‌ها و عروق متسعی روی آن دیده می‌شوند. با کمک لیزر می‌توان لایه از پوست را از بین برد و اجازه داد تا پوست جدید ایجاد شود و این پوست تازه دیگر مشکلات پوست کهنه و درب و داغان و آسیب دیده را ندارد. به عبارت دیگر اگر تا عمق مشخصی از پوست توسط لیزر تخریب شود، پوست می‌تواند خودش را بازسازی کند و محل تخریب شده را پر کند و پوست جدید تشکیل دهد، بدون آنکه اسکار یا جوشگاه ایجاد شود. دقت کنید که اگر تخریب پوست عمیق‌تر از حد مورد نظر باشد، دیگر پوست نمی‌تواند بدون ایجاد جوشگاه خود را بازسازی کند.

علاوه بر ساز و کارهای اصلی که در بالا به آنها اشاره شد، با کمک لیزرهای مختلف می‌توان به شکل‌های متفاوتی به جوانسازی پوست کمک کرد. به عنوان مثال توسط نوعی خاص از لیزر (لیزر کیو سویچ) می‌توان رنگدانه‌ها و تغییرات رنگ مربوط به افزایش سن را از بین برد و ظاهر بهتری به پوست داد یا با استفاده از لیزرهایی خاص فقط عروق متسع پوست را هدف قرار داد و آنها را نابود کرد.

در کل روند رو به رشد علم جوانسازی و نقش مهم لیزر در جوانسازی پوست سبب شده است که روز به روز شاهد پیدایش روش‌ها و دستگاه‌های جدید باشیم. از کجا معلوم؟ شاید زمانی برسد که بشود پوست قدیمی را با پوست جدید عوض کرد و ظاهری جوان و جدید و بی‌نظیر پیدا کرد. به امید آن روز می‌مانیم و سعی می‌کنیم با روش‌های مختلف پوستمان را جوان‌تر و شاداب‌تر و زیباتر نگه داریم.

مهم‌ترین روش‌های جوانسازی لیزری

در زیر به مهم‌ترین روش‌های جوانسازی لیزری در کلینیک پوست ونک اشاره می‌کنیم:

لیزر فراکشنال دی اکسید کربن برای جوانسازی

لیزر دی اکسید کربن یکی از بهترین و قدیمی‌ترین روش‌های لیزری برای جوانسازی پوست است. در روش فراکشنال، اشعه لیزر به‌صورت ستون‌های باریک وارد پوست می‌شود و بسته به انرژی تنظیم شده توسط پزشک می‌تواند تا عمق خاصی از پوست را گرم کند.

برخورد این ستون‌های باریک اشعه لیزر با پوست، علاوه بر گرم کردن، سبب تخریب بخش از سطح پوست می‌شود (۱۵ تا ۲۵%) و بعد از این تخریب پوست شروع به بازسازی خودش می‌کند و کلاژن‌سازی صورت می‌گیرد و پوستی جوان‌تر و شاداب‌تر حاصل می‌شود. بنابراین لیزر دی اکسید کربن فراکشنال دارای مزایای زیر است:

 • تمام سطح پوست لیزر نمی‌شود، بلکه بخشی از سطح پوست تخریب می‌گردد و همین بخش تخریب شده می‌تواند سبب ترمیم و بازسازی و جوانسازی پوست شود.
 • واقعا جوانسازی می‌کند. سابقه انجام لیزر دی اکسید کربن فراکشنال به سی سال قبل بر می‌گردد و از همان موقع تحقیقات زیادی روی این لیزر انجام شده است و اکنون خوب می‌دانیم که این لیزر واقعا می‌تواند سبب جوانسازی پوست شود.
 • سطح پوست را صاف‌تر و شاداب‌تر می‌کند. از آن‌جا که اشعه لیزر اول سطح پوست را می‌سوزاند و بعد در عمق پوست گرما ایجاد می‌کند، پس لایه‌ای از سطح پوست هم برداشته می‌شود و پوست زیرین آن شاداب‌تر و شفاف‌تر و جوان‌تر دیده می‌شود. همچنین لیزر ناصافی‌های سطح پوست را هم از بین می‌برد و پوستی یکدست‌تر تحویل می‌دهد.
 • می‌تواند سبب کمرنگ شدن لکه‌های پوستی و یکدست شدن رنگ پوست شود. اگرچه می‌توان از لیزرهای اختصاصی‌تر (مانند لیزرهای کیو سویچ) برای از بین بردن لک‌های پوستی استفاده کرد، اما لیزر دی اکسید کربن فراکشنال هم روی لک‌های پوستی موثر است و می‌تواند بسیاری از لک‌ها را کمرنگ کند یا از بین ببرد.
 • خطوط پوستی را از بین می‌برد و سبب سفتی پوست می‌شود. مهم‌ترین اثر لیزر دی اکسید کربن در جوانسازی از بین بردن خطوط سطح پوستی، کم کردن عمق خطوط عمیق پوستی و سفت کردن پوست و برطرف کردن افتادگی آن است.
 • سبب بهبود اسکارها (مانند جای سوختگی) یا جای جوش‌ها (فرورفتگی‌ها) می‌شود.

و اما با وجود تمامی مزایای فوق، لیزر دی اکسید کربن فراکشنال یک مشکل دارد؛ بعد از لیزر کردن تا چند روز آثار لیزر روی پوست باقی می‌مانند و در این مدت باید مراقب پوست بود. به عبارت دیگر، بلافاصله بعد از لیزر سطح پوست قرمز و برافروخته می‌شود. بعد از چند روز، محل‌های برخورد اشعه لیزر با پوست به‌صورت نقطه‌های تیره دیده می‌شوند. بعد این نقطه‌ها می‌ریزند و پوست شاداب و جوان ظاهر می‌شود. در طی این مدت باید مراقب صورت (محل لیزر) بود. باید روزانه حداقل دو بار صورت را شستشو داد و از کرم‌های ترمیم‌کننده استفاده کرد. استفاده از ضد آفتاب اهمیت بسیاری دارد و مانع تیره شدن پوست یا ایجاد لک‌های پوستی بعد از لیزر می‌شود.

لیزر فراکشنال با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و درد ندارد. کرم بی‌حس‌کننده روی پوست صورت گذاشته می‌شود و بعد از بی‌حس شدن کامل پوست (نیم تا ۱ ساعت) لیزر انجام می‌شود.

لیزر جنسیس برای جوانسازی

لیزر جنسیس نوعی لیزر غیر تهاجمی است که به کمک آن می توان رنگ پوست را یکدست کرد و چین و چروک‌های ظریف پوست را از بین برد و اسکارها، منافذ باز پوستی و آکنه فعال را درمان کرد.

معمولا نیاز به ۳ تا ۵ جلسه درمان است و مزیت بزرگ این لیزر این است که بعد از انجام لیزر دوره نقاهت ندارد و حتی می توانید بعد از انجام لیزر به سر کار خود بروید. مزایای لیزر جنسیس به شرح زیر هستند:

 • سبب سفتی پوست می‌شود؛ این لیزر عمق پوست را گرم می‌کند و به این ترتیب سبب تولید کلاژن و سفتی پوست می‌شود.
 • نیاز به بی‌حسی موضعی ندارد؛ برخلاف بسیاری از لیزرهای جوانسازی، این نوع لیزر دردناک نیست و به همین دلیل نیاز به بی‌حسی موضعی (با کرم‌های بی‌حس‌کننده) ندارد و شما می‌تواند بدون آن که برای بی‌حس کردن پوست معطل شوید، لیزر را انجام بدهید. در ضمن در حین انجام لیزر جنسیس هیچ نوع احساس ناخوشایندی نخواهید داشت و تنها احساس می‌کنید که عمق پوستتان گرم شده است.
 • بعد از لیزر نیاز به مراقبت خاصی نیست؛ لیزر جنسیس نیازی به صرف زمان برای برطرف شدن اثرات لیزر ندارد. اگر شما با لیزر دی اکسید کربن فراکشنال جوانسازی کنید، حداقل برای سه تا پنج روز گرفتار پوستتان هستید. باید به‌شدت از کرم‌های ترمیم‌کننده استفاده کنید، از نور خورشید دوری کنید و مراقب پوستتان باشید. پوست شما در این مدت یا حتی بیشتر قرمز است و ظاهر ناخوشایندی دارد. اما لیزر جنسیس این دردسرها را ندارد. لیزر کنید و بعد بلافاصله به سر کار خودتان بروید. اثری از قرمزی یا تورم یا مشکلات دیگر روی پوستتان نیست.
 • خطوط سطحی را از بین می‌برد و از عمق خطوط عمقی کم می‌کند؛ گرما سبب تولید کلاژن می‌شود و کلاژن جدید سبب نوسازی پوست شده، خطوط سطحی پوست از بین می‌روند.
 • چندین کار را همزمان انجام می‌دهد. علاوه بر این که گرما را به پوست می‌رساند و کلاژن سازی را تحریک می‌کند و سبب جوانسازی می‌شود، می‌تواند از قرمزی نابه‌جای پوست کم کند، لک‌ها را کمرنگ نماید، سبب بهبود آکنه شود و پوست را شفاف کند.

لیزر کربن برای جوانسازی

لیزر کربن (یا پیلینگ نرم) نوعی روش پاکسازی پوست است که کاملا بدون درد است و تقریبا بلافاصله اثر می‌کند. این روش درمانی به‌ویژه برای افرادی که پوست چرب دارند یا از جوش سر سیاه، منافذ باز پوست، آکنه و کدورت پوست شکایت دارند، مفید واقع می‌شود.

پیلینگ کربن به‌ویژه زمانی به کار شما می‌آید که می‌خواهید بلافاصله ظاهر پوست خود را بهتر کنید. در هالیوود از پیلینگ کربن درست قبل از رفتن روی رد کارپت (فرش قرمز) استفاده می‌شود. به همین دلیل پیلینگ کربن را پیلینگ هالیوودی هم می‌نامند.

برای پیلینگ کربن لایه نازکی کربن (زغال) مایع (کربن طبی یا کربن فعال) روی پوست شما مالیده می‌شود. این لایه کربنی به عمق منافذ پوست نفوذ می‌کند. بعد از مدتی کوتاه لیزر انجام می شود.

نور لیزر به‌شدت جذب ذرات کربن می‌شود و وقتی اشعه لیزر از روی منطقه‌ای که کربنی شده است، عبور داده می‌شود، کربن را تخریب می‌کند و همراه با آن سلول‌های مرده پوست، مواد زائد و چربی پوست را هم نابود می‌کند، بدون آن که دردی ایجاد شود.

لیزر کربن ۴ کار اصلی انجام می‌دهد:

 1. پاکسازی؛ کربن می‌تواند چربی و مواد زائد عمق منافذ پوست را جذب کند و بعد لیزر ذرات کربن را نابود می‌کند و پوست تمیز می‌شود.
 2. لایه برداری؛ با هدف قرار دادن کربن توسط لیزر، سلول‌های مرده پوست و جوش‌های سر سیاه هم از سطح پوست برداشته می‌شوند و لایه برداری انجام می‌شود. در نهایت پوست شفاف‌تر شده و منافذ آن بسته می‌شوند.
 3. از بین بردن جوش‌ها و کاهش چربی پوست؛ گرمایی که توسط پیلینگ کربن ایجاد می‌شود، باکتری‌های مولد جوش را از بین می‌برد، سبب جمع شدن غدد چربی می‌شود و تولید چربی پوست را کاهش می‌دهد.
 4. جوانسازی؛ در پیلینگ کربن لایه‌های عمقی پوست هم هدف قرار می‌گیرد و تولید کلاژن تحریک می‌شود.

آر اف فراکشنال میکرونیدلینگ برای جوانسازی

درست است که آر اف، لیزر نیست! یعنی نور متمرکز و قوی تولید نمی‌کند، اما از آن‌جا که می‌تواند در عمق پوست گرما ایجاد کند و می‌دانیم که گرم کردن پوست سبب سفت شدن و تولید کلاژن می‌شود، به همین دلیل در مورد این روش جوانسازی، در کنار جوانسازی لیزری صحبت می‌کنیم.

در آر اف فراکشنال گرما توسط سوزن‌هایی بسیار باریک وارد پوست می‌شود. دستگاه دارای دسته‌ای است که به آن وسیله کوچکی متصل می‌شود که سوزن‌های دستگاه در داخل آن قرار دارند.

این وسیله کوچک متعلق به خود شما است و فقط برای آر اف شما از آن استفاده می‌شود و بنابراین می‌توانید با خیال راحت و بدون ترس از انتقال بیماری‌ها، اقدام به آر اف فراکشنال میکرونیدلینگ کنید.

آر اف فراکشنال میکرونیدلینگ اثرات زیر را دارد:

 • سبب سفتی پوست می‌شود (چون گرما را وارد پوست می‌کند).
 • سبب بسته شدن منافذ پوست می‌شود (کلاژن‌سازی را تحریک می‌کند).
 • چین و چروک‌ها را کم می‌کند.
 • جای جوش‌ها و اسکارها را از بین می‌برد.
 • سبب شفاف شدن پوست می‌شود.
 • برای درمان آکنه (جوش) موثر است.

آر اف فراکشنال میکرونیدلینگ با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. کرم بی‌حس‌کننده روی پوست گذاشته شده و بعد از نیم تا یک ساعت آر اف انجام می‌شود. نگران نباشید. درد نخواهید داشت.

بعد از درمان پوست صورت شما قرمز و کمی متورم می‌شود و معمولا این قرمزی و تورم برای ۲۴ ساعت ادامه می‌یابد. بعد از لیزر پوست شما مستعد آسیب دیدن توسط اشعه ماورا بنفش نور خورشید است، بنابراین برای پیشگیری از ایجاد لک‌های پوستی حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

توصیه‌های متخصص

در مجموع اگر می‌خواهید در کلینیک پوست و مو ونک اقدام به جوانسازی لیزری (یا شبه لیزری) کنید، توصیه‌های زیر را بخاطر بسپارید:

 • اگر می‌خواهید روند انجام جوانسازی شما سریع و بدون بی‌حسی باشد و به‌سرعت به سر کار خود برگردید و نیاز به مراقبت بعد از لیزر نداشته باشید، به سراغ لیزر جنسیس بروید. این لیزر معجزه می‌کند.
 • اگر از منافذ باز شکایت دارید و در ضمن پوست صورت شما عروق زیادی دارد و قرمز است، لیزر جنسیس به شما کمک می‌کند.
 • اگر دچار افتادگی پوست صورت هستید، لیزر جنسیس، لیزر دی اکسید کربن فراکشنال و آر اف فراکشنال به شما کمک می‌کنند.
 • اگر منافذ پوست شما باز است و دچار جوش‌های زیر پوستی هستید و می‌خواهید در اسرع وقت پوستی شفاف و صاف پیدا کنید، لیزر کربن راهکار مناسبی است.
 • اگر می‌خواهید جوانسازی درست و حسابی انجام بدهید و فرصت کافی دارید که بعد از لیزر به صورت خودتان برسید و کرم بزنید و شستشو انجام بدهید، بروید سراغ لیزر دی اکسید کربن فراکشنال. پشیمان نمی‌شوید، مطمئن باشید.
 • اگر می‌خواهید مدت قرمزی پوست شما به حداقل برسد، آر اف فراکشنال میکرونیدلینگ جایگزین خوبی برای لیزر فراکشنال است.
 • اگر قرار است در یک هفته آینده به مهمانی بروید (البته بعد از ناپدید شدن ویروس کرونا) و می‌خواهید پوستی شفاف و درخشان داشته باشید، لیزر کربن (پیلینگ هالیوودی) انتخاب مناسبی است.