در همین ابتدای بحث، به‌خاطر داشته باشید که، موارد ذکر شده در مورد مزوتراپی سر در این مقاله، صرفا برای آشنایی و راهنمایی بیشتر ارائه می‌شود، اما برای مشاوره در مورد ریزش‌مو و انواع درمان‌های موجود، باید با پزشک متخصص پوست تهران در کلینیک ونک مشورت کنید.

مزوتراپی چیست؟

یک روش درمانی غیر جراحی است که به‌راحتی در کلینیک قابل انجام است، در مزوتراپی با کاهش ریزش‌مو و تقویت رشد مو و کند شدن روند طاسی، به درمان طاسی کمک می‌کند.

 Head mesotherapy

مزوتراپی چگونه کار می‌کند؟

پزشک پس از تشخیص علت ریزش مو می‌تواند از این روش برای درمان ریزش مو استفاده کند. در این روش درمانی، مواد مغذی اساسی از طریق تزریق‌های کوچکی که در پوست سر انجام می‌شود، به مزودرم پوست سر منتقل می‌شود. لایه‌ای از پوست سر که محلول در آن تزریق می‌شود را «مزودرم یا لایۀ میانی پوست» می‌نامند. تزریق‌ها معمولا حاوی ترکیباتی هستند که باعث رشد مو می‌شوند. این مواد، شامل طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، به‌علاوه داروهایی مانند ماینوکسیدیل است.

سوراخ‌های‌ پوستی که توسط میکرو‌تزریق‌ها ایجاد می‌شود، روند بهبودی را طی می‌کنند. در طی این فرآیند، پوست کلاژن و الاستین تولید می‌کند.

در این روش درمانی، جذب مواد مغذی توسط فولیکول‌های مو به حداکثر می‌رسد و باعث فعال شدن فولیکول‌های غیرفعال مو می‌شود و رشد بیشتری را ایجاد می‌کند.

در مزوتراپی، تزریق برای کمک به تغذیه و آب‌رسانی پوست سر انجام می‌شود، همچنین باعث شروع متابولیسم سلولی، از بین بردن عفونت‌ها و ترویج و تسریع رشد مو، بهبود گردش‌خون در پوست‌ سر و تقویت و احیاء فولیکول‌های مو می‌شود.
مزوتراپی، نسبتا بهتر و سریع‌تر از روش‌های دیگر عمل می‌کند، زیرا به ترمیم هورمونی کمک می‌کند و تأثیر هورمون DHT، که منجر به ریزش مو می‌شود را خنثی می‌کند. این روش درمانی، تعادل هورمون را با سرعت تدریجی برقرار می‌کند، که باعث رشد مداوم رشته‌های جدید و سالم مو می‌شود.

مزوتراپی کاملا بدون درد است و هر جلسه باید کمتر از 30 دقیقه طول بکشد، محل تزریق نیازی به پانسمان ندارد و برخی از کلینیک‌ها موفقیت 90٪  این روش را تضمین می‌کنند!
در سراسر اروپا، آمریکای جنوبی، ایالات متحده و آسیا، از مزوتراپی برای معالجۀ انواع ریزش‌مو استفاده می‌کنند و امروزه تقریبا 40،000 پزشک در سراسر جهان این عمل را انجام می‌دهند.

ماده‌ای که در طول درمان تزریق می‌شود، معمولا بستگی به‌علت ریزش‌ مو دارد. از آنجا که این ماده، به‌طور کلی حاوی ویتامین‌ها، مواد مغذی و سایر مواد سازگار با بافت است، می‌توان گفت، این درمان از نظر عوارض جانبی یا واکنش‌های آلرژیک، ایمن تلقی می‌شود. بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند، حداقل درد و کمترین ناراحتی را تجربه می‌کنند و مزوتراپی را یک راه‌حل آسان برای رهایی از مشکل مزمن طاسی می‌دانند. یکی دیگر از مشکلات مو و پوست سر که با مزوتراپی قابل درمان است، شورۀ سر است. به این نکته توجه داشته باشید، تنها زمانی می‌توانید از مزوتراپی برای درمان شورۀ سر استفاده کنید که، با متخصص پوست‌ و مو مشورت کرده باشید و علت بیماری را جویا شده باشید.

«مزوتراپی» یک اصطلاح عمومی است و مختص درمان‌های ریزش مو نیست. مواد موجود در اسلحۀ مزوتراپی، بسته به هدف کلی درمان، متفاوت است. کاربردهای دیگر آن عبارتند از:

مزوتراپی، یک روش درمانی شگفت‌انگیز محسوب می‌شود زیرا جایگزین خوبی برای جراحی‌های کاشت مو و سایر گزینه‌های گران‌قیمت و دردناک می‌باشد. این روش می‌تواند، بهترین و سریع‌ترین نتایج را به‌ وجود بیاورد.

 Head mesotherapy

مزوتراپی برای چه افرادی ممنوعیت دارد؟

افراد مبتلا به بیماری‌ها و التهاب‌های پوستی، دیابت، خونریزی و  مادران باردار نباید از این روش استفاده کنند. زیرا ممکن است وضعیت سلامتی آنها وخیم‌تر شود.

مزایای مزوتراپی چیست؟

این روش درمانی مزایای بسیاری دارد که توانسته این درمان را روز‌به‌روز محبوب‌تر کند.
برخی از این مزایا به شرح زیر است:

  • روش درمانی بی‌خطری است.
  • عوارض جانبی مانند (آلرژی و…) ندارد.
  • نیازی به بیهوشی ندارد.
  • بهبودی سریع را تضمین می‌کند.
  • عملا بدون درد است.
  • از ریختن زیاد و سریع جلوگیری می‌کند.
  • مو را تقویت می‌کند و درخشش از دست رفته را بازیابی می‌کند.
  • سطح DHT را متعادل می‌کند.

مدت زمان درمان مزوتراپی چقدر است؟

اگر شما هم قصد دارید برای تقویت رشد موهایتان از مزوتراپی استفاده کنید، به این نکته توجه داشته باشید که باید در طول درمان صبور باشید، زیرا نتایج قابل مشاهده فقط بعد از جلسۀ پنجم مشاهده می‌شود. نتایج کار را پس از اتمام درمان مشاهده کنید. نباید در وسط راه، درمان را متوقف کنید، در غیر این صورت نتیجۀ مطلوبی به‌دست نمی‌آوردید. درمان مزوتراپی معمولا به‌مدت یک دورۀ 8 جلسه‌ای، در طی 8 هفته انجام می‌شود.

تمامی موارد ذکر شده به صورت تخصصی در کلینیک ونک ارائه می‌شود. همچنین این مرکز به مدرن ترین دستگاه لیزر موهای زائد در تهران نیز مجهز است.