از بین بردن خط خنده

فیلرها (2): خط خنده

خطوط خنده چگونه ایجاد می شوند؟

خطوط خنده یا چین‌های نازولابیال در حالت طبیعی بصورت مایل در قسمت میانی صورت دیده می‌شوند. این ‌ها از پره‌های بینی شروع می‌شوند و تا دو گوشه دهان ادامه دارند. با افزایش سن خطوط خنده عمیق تر می‌شوند و ظاهری خسته یا درمانده به صورت می‌دهند. با تزریق مناسب فیلر می‌شود عمق خطوط خنده را کم کرد. عوامل مختلفی در ایجاد خطوط خنده نقش دارند: با افزایش سن از حجم بافت نرم صورت کم می‌شود و این کاهش حجم سبب عمیق شدن خطوط خنده می‌شود. از طرف دیگر با افزایش سن از انعطاف‌پذیری پوست صورت کاسته شده، توده‌های چربی زیر‌جلدی از گونه‌ها به سمت پائین جا‌به‌جا می‌شوند و این عوامل هم در عمیق شدن خطوط خنده نقش دارند. در برخی از افراد برخی از عضلات صورت بیشتر کار می‌کنند و ممکن است به سبب انقباض بیشتر این عضلات (به‌ویژه در هنگام خندیدن) عمق خطوط خنده بیشتر شود.

چگونه عمق خطوط خنده را  کم کنیم؟

یکی از شایع‌ترین موارد استفاده از فیلر، کم کردن عمق خطوط خنده است. با تزریق فیلر مناسب در عمق مناسب پوست می‌توان از عمق این چین‌ها کم کرد و ظاهری شاداب‌تر و البته جوان‌تر به چهره داد (به تصاویر قبل و بعد از تزریق در اینستاگرام یا کانال تلگرام نگاه کنید). البته در موارد خاص می‌شود از بوتاکس هم استفاده کرد. در برخی از افراد به سبب انقباض بیش از حد عضلاتی که لب را در حین لبخند زدن بالا می‌برند، خطوط خنده بسیار عمیق می‌شوند. در این افراد تزریق بوتاکس در نواحی خاص کمک کننده است. در این مورد در ‌های بعد صحبت می کنیم.

آیا تزریق فیلر برای خطوط خنده دردناک است؟

تزریق فیلر برای خطوط خنده توسط متخصص پوست و تحت ‌حسی موضعی انجام می‌شود. می شود از کرم‌های بی حس کننده موضعی استفاده کرد. در این حالت بعد از قرار دادن کرم بر روی پوست محل تزریق حدود نیم ساعت صبر ‌کنیم و بعد تزریق را انجام می‌دهیم. راه دیگر این است که داروی بی‌حس کننده موضعی را با سوزن‌های ظریف در محل مورد نظر تزریق کنیم. نگران نباشید، تزریق فیلر برای خط خنده تحت بی‌حسی موضعی به هیچ وجه دردناک نیست.

خط خنده

چه مقدار فیلر برای کم کردن عمق خطوط خنده لازم است؟

مقدار فیلر مورد نظر برای کم کردن خطوط خنده بستگی به عمق این خطوط دارند. یادتان باشد که هدف از تزریق فیلر این است که از عمق خطوط خنده کم شود، نباید خطوط خنده به‌طور کامل از بین بروند، زیرا صورت حالتی ناخوشایند پیدا می‌کند. بسته به عمق خطوط خنده از 1 تا 3 سی سی اسید هیالورونیک برای تزریق استفاده می‌شود.

نتیجه تزریق فیلر برای کم کردن خطوط خنده چه موقع ظاهر می‌شود؟

بلافاصله بعد از تزریق می‌توانید کم شدن عمق خطوط خنده را ببینید. البته به سبب تورم در اطراف محل تزریق ممکن است نتیجه نهایی تا چند روز قابل مشاهده نباشد.

دوام اثر فیلر تزریق شده برای خطوط خنده چقدر است؟

مدت اثر فیلر بستگی به نوع فیلر تزریقی دارد. فیلرهایی از جنس اسید هیالورونیک معمولاً حداقل یک سال باقی می‌مانند. فیلرهایی که حاوی مواد دیگری نظیر کلسیم هیدروکسی آپاتیت هستند، مدت بیشتری دوام دارند و در ضمن سبب کلاژن‌سازی هم می‌شوند و به تدریج از عمق خطوط خنده کم می‌کنند.

بعد از تزریق فیلر خط خنده باید چه مراقبت‌هایی را انجام داد؟

بعد از تزریق فیلر می‌توانید برای کاهش تورم از کیسه یخ استفاده کنید. بدون آن که فشار روی محل تزریق بیاورید هر 1 تا 2 ساعت برای 1 تا 3 روز یخ را روی محل بگذارید تا از مقدار تورم کم شود. از فعالیت‌هایی که سبب برافروختگی صورت می‌شود و نیز از تماس با گرما خودداری کنید تا زمانی که تورم محل از بین برود. اگر احساس ناراحتی دارید، استامینوفن مصرف کنید. سعی کنید شب و در موقع خواب سرتان بالاتر از معمول باشد، به شکم نخوابید، روی محل تزریق فشار نیاورید و آن را ماساژ ندهید. دو هفته بعد برای ترمیم به پزشک خود مراجعه کنید. نگران نباشید، فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک معمولا عوارض دراز مدتی ندارند و بی‌خطر هستند.

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: 88662404 – 88662603 (021)

1398-8-21 10:29:48 +00:00