خطوط خنده چگونه ایجاد می‌شوند؟

خطوط خنده یا چین‌های نازولابیال در حالت طبیعی به‌صورت مایل در قسمت میانی صورت دیده می‌شوند. این چین‌ها از پره‌های بینی شروع شده و تا دو گوشۀ دهان ادامه دارند. با افزایش سن خطوط خنده عمیق‌تر می‌شوند و ظاهری خسته یا درمانده به صورت می‌دهند. با تزریق مناسب فیلر می‌توان عمق خطوط خنده را کم کرد. عوامل مختلفی در ایجاد خطوط خنده نقش دارند:

 • با افزایش سن از حجم بافت نرم صورت کم شده و این کاهش حجم سبب عمیق شدن خطوط خنده می‌شود.
 • از طرف دیگر با افزایش سن از انعطاف‌پذیری پوست صورت کاسته شده، توده‌های چربی زیر جلدی از گونه‌ها به سمت پائین جابه‌جا می‌شوند و این عوامل هم در عمیق شدن خطوط خنده نقش دارند.
 • در برخی از افراد تعدادی از عضلات صورت بیشتر کار می‌کنند و ممکن است به سبب انقباض بیشتر این عضلات (به‌ویژه در هنگام خندیدن) عمق خطوط خنده بیشتر شود.

چگونه عمق خطوط خنده را  کم کنیم؟

یکی از شایع‌ترین موارد استفاده از فیلر، کم کردن عمق خطوط خنده است. با تزریق فیلر مناسب در عمق مناسب پوست می‌توان از عمق این چین‌ها کم کرد و ظاهری شاداب‌تر و البته جوان‌تر به چهره داد. برای دیدن نتایج می‌توانید به تصاویر قبل و بعد از تزریق در اینستاگرام به آدرس @dr_mehdi_izadi_vanak یا کانال تلگرام نگاه کنید.

البته در موارد خاص می‌توان از بوتاکس هم استفاده کرد. در برخی از افراد به سبب انقباض بیش از حد عضلاتی که لب را در حین لبخند زدن بالا می‌برند، خطوط خنده بسیار عمیق می‌شوند. در این افراد تزریق بوتاکس در نواحی خاص کمک کننده است. در این مورد در مقاله از بین بردن خطوط خنده با بوتاکس بیشتر توضیح خواهیم داد.

آیا تزریق فیلر برای خطوط خنده دردناک است؟

تزریق فیلر برای خطوط خنده تحت بی‌حسی موضعی و باید حتما توسط متخصص پوست انجام می‌شود. یکی از روش‌های بی‌حسی استفاده از کرم‌های بی‌حس‌کنندۀ موضعی است. در این حالت بعد از قرار دادن کرم روی پوستِ محل تزریق حدود نیم ساعت صبر می‌کنیم و بعد تزریق را انجام می‌دهیم. راه دیگر این است که داروی بی‌حس‌کنندۀ موضعی را با سوزن‌های ظریف در محل مورد نظر تزریق کنیم. نگران نباشید، تزریق فیلر برای خط خنده تحت بی‌حسی موضعی به هیچ وجه دردناک نیست.

چه مقدار فیلر برای کم کردن عمق خطوط خنده لازم است؟

مقدار فیلر مورد نظر برای کم کردن خطوط خنده بستگی به عمق این خطوط دارند. یادتان باشد که هدف از تزریق فیلر این است که از عمق خطوط خنده کم شود، نباید خطوط خنده به‌طور کامل از بین بروند؛ زیرا صورت حالتی ناخوشایند پیدا می‌کند. بسته به عمق خطوط خنده از 1 تا 3 سی‌سی اسید هیالورونیک برای تزریق استفاده می‌شود.

 فیلر

نتیجه تزریق فیلر برای کم کردن خطوط خنده چه موقع ظاهر می‌شود؟

بلافاصله بعد از تزریق می‌توانید کم شدن عمق خطوط خنده را ببینید. البته به سبب تورم در اطراف محل تزریق ممکن است نتیجۀ نهایی تا چند روز قابل مشاهده نباشد.

دوام اثر فیلر تزریق شده برای خطوط خنده چقدر است؟

مدت اثر فیلر بستگی به نوع فیلر تزریقی دارد. فیلرهایی از جنس اسید هیالورونیک معمولا حداقل یک سال باقی می‌مانند. فیلرهایی که حاوی مواد دیگری نظیر کلسیم هیدروکسی آپاتیت هستند، مدت بیشتری دوام دارند و در ضمن سبب کلاژن‌سازی نیز می‌شوند و به تدریج از عمق خطوط خنده کم می‌کنند.

بعد از تزریق فیلر خط خنده باید چه مراقبت‌هایی را انجام داد؟

در مجموع تزریق فیلر برای پُر کردن خط خنده نوعی روش جوانسازی کم دردسر و کم عارضه است. بعد از تزریق فیلر انجام اقدامات زیر می‌تواند سبب نتیجه بهتر و راحتی بیشتر شما شود:

 • بعد از تزریق فیلر می‌توانید برای کاهش تورم از بسته یخ استفاده کنید. بدون آن که فشار روی محل تزریق بیاورید، هر 1 تا 2 ساعت برای 1 تا 3 روز یخ را روی محل بگذارید تا از مقدار تورم کم شود.
 • از فعالیت‌هایی که سبب برافروختگی صورت می‌شود و نیز از تماس با گرما خودداری کنید تا زمانی که تورم محل از بین برود.
 • اگر احساس ناراحتی دارید، استامینوفن مصرف کنید.
 • سعی کنید شب و در موقع خواب سرتان بالاتر از معمول باشد، به شکم نخوابید، روی محل تزریق فشار نیاورید و آن را ماساژ ندهید.
 • دو هفته بعد برای ترمیم به متخصص پوست در تهران مراجعه کنید. نگران نباشید، فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک معمولا عوارض دراز مدتی ندارند و بی‌خطر هستند.

جوانسازی صورت با تزریق فیلر خط خنده

چه نکات مهمی را باید به یاد داشته باشید؟

اگر قصد دارید با تزریق فیلر برای خط خنده جوانسازی پوست صورت استفاده کنید، حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قرار نیست خط خنده شما کاملا پُر شود. قرار است از عمق خط خنده کم شود. پر شدن کامل خط خنده ممکن است به صورت حالتی ناخوشایند بدهد.
 • بسیاری از ما در صورت خود عدم تقارن داریم و این عدم تقارن ناچیز معمولا قابل تشخیص نیست. بعد از تزریق فیلر ممکن است به علت توجهی که به صورت خود داریم، این عدم تقارن بیشتر به چشم بیاید. نگران نباشید عدم تقارن ناشی از تزریق فیلر در هنگام ترمیم قابل برطرف شدن است.
 • سیگار کشیدن از مدت دوام فیلر کم می کند. کاری به عوارض دیگر سیگار (مثل سرطان ریه) نداریم. حداقل برای این که فیلر مدت بیشتری دوام داشته باشد، سعی کنید سیگار را ترک کنید.
 • قبل از تزریق فیلر بهتر است از مصرف آسپیرین، ویتامین E و قرص سیر خودداری کنید. این مواد می‌توانند سبب افزایش خون‌مُردگی شوند. البته معمولا تزریق فیلر برای خط خنده خون‌مُردگی ایجاد نمی‌کند.
 • بعد از تزریق فیلر، تا چند روز محل تزریق را ماساژ ندهید و سعی کنید روی محل فشار نیاورید. معمولا فیلرهای اسید هیالورونیک جابه‌جا نمی‌شوند، اما چند روز اول بهتر است محتاط باشید. در ضمن سعی کنید به پشت بخوابید و اگر هم احساس کردید در محل تزریق تورمی وجود دارد، خودتان سعی نکنید با فشار آن را برطرف کنید. به متخصص پوست در تهران مراجعه کنید. ممکن است تورم مربوط به خون‌مُردگی باشد. فیلر مرغوب اسید هیالورونیک معمولا برجسته و توده نمی‌شود.

کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: 88662404 – 88662603 (021)