از بین بردن خط خنده

فیلرها (2): خط خنده

خطوط خنده چگونه ایجاد می شوند؟

خطوط خنده یا چینهای نازولابیال در حالت طبیعی بصورت مایل در قسمت میانی صورت دیده می شوند. این چین ها از پره های بینی شروع می شوند و تا دو گوشه دهان ادامه دارند. با افزایش سن خطوط خنده عمیق تر می شوند و ظاهری خسته یا درمانده به صورت می دهند. با تزریق مناسب فیلر می شود عمق خطوط خنده را کم کرد. عوامل مختلفی در ایجاد خطوط خنده نقش دارند: با افزایش سن از حجم بافت نرم صورت کم می شود و این کاهش حجم سبب عمیق شدن خطوط خنده می شود. از طرف دیگر با افزایش سن از انعطاف پذیری پوست صورت کاسته شده، توده های چربی زیر جلدی از گونه ها به سمت پائین جابجا می شوند و این عوامل هم در عمیق شدن خطوط خنده نقش دارند. در برخی از افراد برخی از عضلات صورت بیشتر کار می کنند و ممکن است به سبب انقباض بیشتر این عضلات (بویژه در هنگام خندیدن) عمق خطوط خنده بیشتر شود.

معجزه-جوانسازی

چگونه عمق خطوط خنده را  کم کنیم؟

یکی از شایعترین موارد استفاده از فیلر، کم کردن عمق خطوط خنده است. با تزریق فیلر مناسب در عمق مناسب پوست می توان از عمق این چین ها کم کرد و ظاهری شادابتر و البته جوانتر به چهره داد (به تصاویر قبل و بعد از تزریق در اینستاگرام یا کانال تلگرام نگاه کنید). البته در موارد خاص می شود از بوتاکس هم استفاده کرد: در برخی از افراد به سبب انقباض بیش از حد عضلاتی که لب را در حین لبخند زدن بالا می برند، خطوط خنده بسیار عمیق می شوند. در این افراد تزریق بوتاکس در نواحی خاص کمک کننده است. در این مورد در بخش های بعد صحبت می کنیم.

آیا تزریق فیلر برای خطوط خنده دردناک است؟

تزریق فیلر برای خطوط خنده تحت بی حسی موضعی انجام می شود. می شود از کرم های بی حس کننده موضعی استفاده کرد. در این حالت بعد از قرار دادن کرم بر روی پوست محل تزریق حدود نیم ساعت صبر می کنیم و بعد تزریق را انجام می دهیم. راه دیگر این است که داروی بی حس کننده موضعی را با سوزن های ظریف در محل مورد نظر تزریق کنیم. نگران نباشید، تزریق فیلر برای خط خنده تحت بی حسی موضعی به هیچ وجه دردناک نیست.

چه مقدار فیلر برای کم کردن عمق خطوط خنده لازم است؟

مقدار فیلر مورد نظر برای کم کردن خطوط خنده بستگی به عمق این خطوط دارند. یادتان باشد که هدف از تزریق فیلر این است که از عمق خطوط خنده کم شود، نباید خطوط خنده بطور کامل از بین بروند، زیرا صورت حالتی ناخوشایند پیدا می کند. بسته به عمق خطوط خنده از 1 تا 3 سی سی اسید هیالورونیک برای تزریق استفاده می شود.

نتیجه تزریق فیلر برای کم کردن خطوط خنده چه موقع ظاهر می شود؟

بلافاصله بعد از تزریق می توانید کم شدن عمق خطوط خنده را ببینید. البته به سبب تورم در اطراف محل تزریق ممکن است نتیجه نهایی تا چند روز قابل مشاهده نباشد.

دوام اثر فیلر تزریق شده برای خطوط خنده چقدر است؟

مدت اثر فیلر بستگی به نوع فیلر تزریقی دارد. فیلرهایی از جنس اسید هیالورونیک معمولا حداقل یک سال باقی می مانند. فیلرهایی که حاوی مواد دیگری نظیر کلسیم هیدروکسی آپاتیت هستند، مدت بیشتری دوام دارند و در ضمن سبب کلاژن سازی هم می شوند و به تدریج از عمق خطوط خنده کم  می کنند.

بعد از تزریق فیلر خط خنده باید چه مراقبت هایی را انجام داد؟

بعد از تزریق فیلر می توانید برای کاهش تورم از کیسه یخ استفاده کنید. بدون آن که فشار روی محل تزریق بیاورید هر 1 تا 2 ساعت برای 1 تا 3 روز یخ را روی محل بگذارید تا از مقدار تورم کم شود. از فعالیت هایی که سبب برافروختگی صورت می شود و نیز از تماس با گرما خودداری کنید تا زمانی که تورم محل از بین برود. اگر احساس ناراحتی دارید، استامینوفن مصرف کنید. سعی کنید شب و در موقع خواب سرتان بالاتر از معمول باشد، به شکم نخوابید، روی محل تزریق فشار نیاورید و آن را ماساژ ندهید. دو هفته بعد برای ترمیم به پزشک خود مراجعه کنید. نگران نباشید، فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک معمولا عوارض دراز مدتی ندارند و بی خطر هستند.

کلینیک تخصصی و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی (متخصص پوست و مو)

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:

 

۱۳۹۸-۲-۵ ۰۸:۴۶:۱۴ +۰۰:۰۰