ویتیلیگو چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

ویتیلیگو نوعی بیماری بدشکل کننده پوست است که با از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی و ایجاد لکه‌های سفید روی پوست مشخص می‌شود. علتی دقیق این بیماری مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد که در این بیماری سیستم ایمنی بدن سلول‌های حاوی رنگدانه‌های پوست را از بین می‌برد.

ویتیلیگو چقدر شیوع دارد و بیشتر چه افرادی را گرفتار می‌کند؟

ویتیلیگو ۱% از افراد جمعیت را گرفتار می‌کند و در ۵۰% موارد قبل از سن ۲۰ سالگی شروع می‌شود. بیماری در مرد و زن شیوع یکسانی دارد و در ۳۰% موارد سابقه خانوادگی ابتلا به ویتیلیگو وجود دارد.

بماری ویتیلیگو

ویتیلیگو چگونه ظاهر می‌شود و پیشرفت آن چگونه است؟

معمولا لکه‌های سفید رنگ با قطر نیم تا ۵ سانتی‌متر بصورت متقارن بر روی نواحی مختلف پوست ظاهر می‌شود. از جمله شایع‌ترین محل‌های گرفتاری پوست می‌توان به پشت دست‌ها و انگشتان، صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی اشاره کرد. سیر بیماری متغیر است و بیماری می‌تواند در مدت سال‌ها به آهستگی پیشرفت کند. در برخی موارد بیماری وضعیت ثابتی دارد و لکه‌های پوستی تغییر نمی‌کنند و در برخی موارد لکه‌های پوستی بسرعت ایجاد می‌شوند.

ویتیلیگو چگونه درمان می‌شود؟

درمان‌های مختلفی برای بیماری وجود دارد. برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های پوستی بیمار باید از ضد آفتاب‌های مناسب استفاده کند و در برابر نور آفتاب خود را محافظت کند. برخی از کرم‌ها وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان لکه‌های بیماری را پوشاند (به عنوان مثال کرم‌های Covermark).

بماری ویتیلیگو

اما در کل برای برطرف کردن مشکل می‌شود دو کار انجام داد:

– می‌شود قسمت‌های طبیعی پوست را هم سفید کرد و به عبارت دیگر تمام پوست را یکدست سفید نمود. در بیمارانی که بیش از ۴۰% از سطح بدن آن‌ها گرفتار شده است، می‌شود با تجویز داروهای موضعی رنگدانه‌های قسمت‌های طبیعی پوست را از بین برد و تمام پوست را سفید کرد. یادتان باشد که این درمان غیر‌قابل برگشت است و بعد از آن که پوست بیمار سفید شد، محافظت از نور آفتاب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. – می‌شود کاری کرد که قسمت‌های سفید پوست دوباره رنگ بگیرند.

برای این منظور دو روش اصلی وجود دارد:

دارودرمانی:

برای این منظور استفاده از داروهای موضعی، توسط متخصص پوست تجویز میشود. این داروها می‌توانند حاوی ترکیبات کورتون باشند. اما در صورت استفاده درست، عوارضی ایجاد نمی‌کنند.

اشعه درمانی و لیزر درمانی:

اشعه درمانی و لیزر‌درمانی هم می توانند به برگشتن رنگ پوست به حالت طبیعی کمک کنند.

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)