برای از بین بردن موهای زائد روش‌های مختلفی وجود دارد. اما روشی که کمترین دردسر و بیشترین بازده را دارد، از بین بردن موها با لیزر است. قبل از شروع به از بین بردن موها با لیزر، نکات قبل از لیزر موها را که باید بدانید، در این مقاله مطرح خواهیم کرد.

لیزر موهای زائد در سال‌های اخیر در بین مردان و زنان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. زنان معمولاً به دنبال این درمان برای از بین بردن مو در زیر بغل و مناطق خط بیکینی خود بوده و از طرف دیگر مردان از این درمان برای خلاص شدن از موهای پشت و سینۀ خود استفاده می‌کنند.

برخلاف شیوکردن یا کندن مو، لیزر دارای اثر طولانی مدت است که باعث راحتی بیشتر آن می‌شود. اگر قبلاً لیزر برای از بین بردن موهای زائد انجام نداده‌اید، این نکات قبل از لیزر موها به شما هرآنچه که باید در نظر بگیرید تا بهترین نتایج را به دست آورید، خواهد داد.

آیا از بین بدن مو با لیزر برای شما مناسب است

قبل از اینکه اقدام به انجام این کار کنید، ابتدا باید تعیین کنید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر؛ زیرا انواع خاصی از دستگاه‌های لیزر به برخی از رنگ مو و پوست تأثیر ندارند.

دستگاه‌ها ممکن است به خوبی بر موهای قهوه‌ای روشن تا مشکی تأثیر داشته باشند؛ اما چنین چیزی را نمی‌توان برای موهای خاکستری، سفید، بلوند یا قرمز انتظار داشت. انتخاب مناسب‌ترین و بهترین دستگاه لیزر بسیار مهم است.

نحوۀ کار لیزرها بدین صورت است که رنگدانۀ تیرۀ موجود در ریشۀ موها انرژی لیزر را جذب می‌کنند تا فولیکول مو کاملاً از بین برود. به همین خاطر لیزر برای پوست‌های روشن مناسب‌تر است؛ چراکه ملانین در پوست‌های تیره موجب حساس شدن پوست نسبت به گرما و در نتیجه سوختگی می‌شود.

با این حال، لیزر الکساندرایت کوترا در کلینیک ونک نسبت به اکثر دستگاه‌های دیگر متفاوت عمل می‌کند. این دستگاه به جای مواجه کردن با فولیکول مو با یک پالس انرژی بالا، که می‌تواند به پوست آسیب برساند، میزان مشخصی از گرما را بر پوست اعمال می‌کند.

Laser-Hair-Removal

کامل کردن درمان، از مهم‌ترین نکات قبل از لیزر موها

لیزر، موهای زائد را در سه مرحله مورد هدف قرار می‌دهد. مرحله‌ای که مو در بالای سطح پوست بوده اما هنوز به پایه متصل است را مرحله Anagen می‌نامند. این فاز بهینه برای درمان لیزر است تا فولیکول مو و جلوگیری از رشد دوباره هدف درمان باشد.

متناسب با قسمت‌های بدن، متخصص پوست، مو و زیبایی یک برنامۀ خاص درمانی برای بیمار در نظر می‌گیرد. معمولاً جلسات درمانی به فاصلۀ ۴ تا ۶ هفته انجام می‌شود.

قبل از انجام لیزر باید ناحیه را شیو کنید

شیو کردن ممکن است به نظر ناخوشایند باشد؛ اما ضروری‌ست. اصلاح نکردن موها موجب می‌شود که پرتو لیزر به سختی به پایۀ فولیکول مو برسد. علاوه‌بر این، احتمال بروز ناراحتی پس از درمان را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که قبل یا در بین درمان‌ها نباید موها را از ریشه کَند.

اساس کار لیزر، هدف قرار دادن فولیکول مو است. بنابراین، هنگامی که قبل از لیزر موها را از ریشه جدا کنید، اساساً فولیکول مو را از بین می‌برید.

منطقۀ مورد نظر را تمیز نگه دارید

قبل از اینکه به مطب بروید، حمام کنید. این کار نه تنها بهداشتی است، بلکه موجب از بین رفتن هرگونه روغن یا کرمی که ممکن است در سطح پوست وجود داشته باشد، خواهد شد.

برای به دست آوردن بهترین نتایج از درمان با لیزر، باید اطمینان حاصل شود هیچ موانعی بین اشعۀ لیزر و فولیکول مو وجود نداشته باشد.

Laser-Hair-Removal

درد

درد را نیز باید یکی از نکات قبل از لیزر موها در نظر گرفت. بهترین روش برای توصیف حس در اکثر دستگاه‌های لیزر این است که که فرد احساس وارد شدن ضربات آهسته روی پوست را با یک نوار پلاستیکی دارد.

بعضی از آخرین فناوری‌های معرفی شده در دستگاه‌های لیزر مانند اکساندرایت کوترا، روش کاملاً بدون دردی را ارائه می‌دهند. اکثر دستگاه‌ها دارای تنظیماتی‌اند که راحتی را برای بیمار فراهم می‌کند؛ اما به یاد داشته باشید که هرچه راحتی بالاتر باشد، اثر لیزر نیز پایین‌تر خواهد بود.

با این وجود، مناطق خاصی از بدن وجود دارد که حساسیت بالاتری به گرما نسبت به سایر قسمت‌ها دارند. متخصص پوست یا اوپراتور می‌تواند دستگاه را متناسب با این نواحی تنظیم کند.

اگر فکر می‌کنید که تحمل درد خارج از ظرفیت شماست، باید یک دستگاه کاملاً بی‌درد مانند الکساندرات کوترا را انتخاب کنید؛ چراکه حرارت را مستقیماً به فولیکول‌های مو بدون آسیب رساندن به بافت‌های اطراف، می‌رساند. علاوه‌بر این سطح پوست را در طول درمان سرد می‌کند، که مانع از سوختگی‌های سطحی و احساس درد می‌شود.

موهای خود را بی‌رنگ نکنید

همانطور که قبلا ذکر شد، لیزر با هدف قرار دادن رنگدانه در موهای شما کار می‌کند و در نهایت فولیکول مو را به طور کامل از بین می‌برد. سفید کردن موها موجب از بین رفتن رنگدانه‌ها می‌شود و پرتوهای لیزر هیچ تأثیری روی آن نخواهند داشت.

موها بدون رنگدانه به خوبی نمی‌توانند انرژی لیزر را جذب کنند. بنابراین فولیکول مو به دشواری مورد هدف قرار گرفته و بهترین نتیجه را از این روش دریافت نخواهید کرد. در حالت ایده‌آل، حداقل شش هفته قبل از اولین جلسه، نباید موهای خود را بی‌رنگ کنید.

ناگفته نماند که دستگاه الکساندرایت کوترا می‌تواند روی تمام طیف رنگی موها تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

مراقب داروهای مصرفی خود باشید

قبل از شروع باید از یک متخصص پوست، مشاوره بگیرید. این مشاوره شامل تمام اطلاعات دارویی از جمله داروهای خوراکی و موضعی می‌شود.

داروهای مختلف اثرات متفاوتی روی بدن و بیشتر روی پوست دارند. بعضی از داروها ممکن است پوست را بیشتر در معرض سوزش یا تاول‌زدگی قرار دهد. برخی دیگر ممکن است با درمان لیزر تداخل داشته باشند و باعث جلوگیری از نتایج شود.

اگر از هرگونه داروی هورمونی مانند داروهای ضدبارداری، کنترل آکنه و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنید یا حساسیت‌های نوری دارید، به متخصص پوست اطلاع دهید.

این کار به این معنا نیست که هنگام درمان با لیزر باید داروهای خود را قطع کنید، بلکه اطلاع‌رسانی باعث می‌شود که درجات لیزر متناسب با شما تنظیم شده و این کار با احتیاط پیش برود.

Laser-Hair-Removal

در معرض آفتاب قرار نگیرید

در معرض خورشید قرارگرفتن یکی از نکات قبل از لیزر موها است که باید بسیار به آن توجه کرد. باید حداقل ۶ هفته قبل و شش هفته پس از انجام این کار از خورشید دور بود؛ چراکه قرارگرفتن پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش آفتاب، خطر ابتلا به آسیب پوست در هنگام درمان را افزایش می‌دهد.

صبر داشته باشید

۸ تا ۱۲ جلسه درمان برای به دست آوردن نتیجه کامل طول می‌کشد. اغلب نتایج بعد از جلسه دوم یعنی ۸ هفته، مشهود است. بنابراین صبور باشید و درمان را تا انتها کامل کنید.

درمان لیزر می‌تواند باعث افزایش رشد در برخی موارد شود

این موضوع حقیقت دارد! انواع خاصی از مو ممکن است به رشد بیشتر تحریک شده و ضخیم‌تر شوند. اما نگران نباشید، اگر مو برای انجام این کار مناسب نباشد، متخصص پوست شما به اطلاع خواهد داد.

این روش مزایای زیادی دارد

از نکات قبل از لیزر موها باید به مزایای قابل توجه آن اشاره کرد. علاوه‌بر پاک کردن پوست و کاهش موهای دائمی، لیزر به کاهش موهای در حال رشد و تحریک کمتر پوست کمک خواهد کرد. به‌علاوه موجب رشد مستقیم مو خواهد شد و برخلاف روش کندن، مو به سمت داخل رشد نمی‌کند.