تینه آ ورسی کالر چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

تینه آ ورسی کالر نوعی عفونت قارچی سطحی پوست است که توسط مخمری به نام مالاسزیا فورفور ایجاد می‌شود. در حالت طبیعی این مخمر به تعداد کم روی پوست زندگی می‌کند. زمانی بیماری قارچی ایجاد می‌شود که قارچ تغییر شکل بدهد. قارچ‌ها در آب و هوای گرم و مرطوب تغییر شکل می‌دهند. از دیگر عواملی که می‌توانند سبب تغییر شکل قارچ و ایجاد بیماری قارچی پوست شوند، می‌توان به تعریق زیاد، اختلال سیستم ایمنی، اختلالات تغذیه‌ای، حاملگی و مصرف کورتون اشاره کرد.

تینه آ ورسی کالر بیشتر در چه افرادی ایجاد می‌شود؟

تینه آ ورسی کالر بیشتر در سنین جوانی دیده می‌شود. این عارضه در کودکان و افراد مسن کمتر شایع است.

تینه آ ورسی کالر چگونه ظاهر می‌شود؟

تنیه آ ورسی کالر به‌صورت لکه‌های گرد یا بیضی با اندازه‌های مختلف به رنگ قهوه‌ای روشن روی پوست قسمت‌های بالای تنه و شانه‌ها ظاهر می‌شود. در افرادی که پوست تیره‌تری دارند، ممکن است لکه‌های قارچی کمرنگ‌تر از پوست بوده و سفیدتر به نظر برسند.

توجه داشته باشید که این بیماری تمایل به عود کردن دارد. مدتی بعد از درمان ممکن است لکه‌های قارچی بار دیگر به سراغ بیمار بیایند. همچنین یادتان باشد که لکه‌های کمرنگ قارچی ممکن است تا مدت‌ها بعد از درمان عفونت قارچی باقی بمانند.

تینه آ ورسی کالر چگونه درمان می‌شود؟

معمولا برای درمان تینه آ ورسی کالر باید از داروهای ضدقارچ موضعی استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از شامپوهای ضدقارچ نظیر شامپو کتوکونازول یا سلنیوم سولفاید استفاده کرد. شامپو باید در هر بار مصرف ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بدن بماند و بعد آب کشی شود. بهتر است از شامپو حداقل دو بار در هفته و برای ۲ تا ۴ هفته استفاده شود.

از کرِم‌های ضدقارچ مانند کلوتریمازول نیز می‌توان برای درمان این عفونت قارچی استفاده کرد که باید توسط متخصص پوست تجویز شود. اگر وسعت ضایعات زیاد باشد یا بیماری به درمان‌های موضعی جواب ندهد، با نظر پزشک از داروهای ضد قارچ خوراکی مانند فلوکونازول برای درمان استفاده می‌شود.

بیماری تینه آ ورسی کالر

برای جلوگیری از عود بیماری چه باید کرد؟

احتمال عود بیماری زیاد است. در آب و هوای گرم و برای بیمارانی که دچار عود مکرر می‌شوند، توصیه می‌شود هفته‌ای یک بار از شامپوی کتوکونازول استفاده شود.

 


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)