روند افزایش سن در پوست صورت، روندی درونی و اجتناب‌ناپذیر است، یعنی به‌طور خلاصه چه بخواهیم و چه نخواهیم، با گذشت زمان پوست ما پیرتر و پیرتر می‌شود. برخی از اقدامات این روند پیری پوست را تسریع می‌کنند (و باید از آنها اجتناب کنیم) و بعضی از کارها روند پیری پوست را آهسته‌تر می‌سازند (و بهتر است آنها را انجام بدهیم). به‌طور خلاصه با افزایش سن در صورت دو تغییر اصلی ایجاد می‌شود:

 • با افزایش سن خطوط یا چین‌ها و چروک‌هایی روی پوست صورت ایجاد می‌شوند. ابتدا ممکن است این خطوط یا چین‌ها متحرک یا دینامیک باشند، یعنی وقتی عضلات صورت منقبض می‌شوند، به‌وجود بیایند.

خطوط افقی پیشانی نمونه‌ای از خطوط متحرک یا دینامیک هستند. می‌توانید بروید جلوی آینه و امتحان کنید. ابروهایتان را بالا ببرید؛ خطوطی افقی روی پیشانی ظاهر می‌شوند. با گذشت زمان ممکن است خطوط متحرک یا دینامیک تبدیل به خطوط ایستا یا استاتیک شوند، یعنی بدون انقباض عضلات صورت هم دیده شوند.

به عبارت دیگر خطوط ایستا، خطوطی‌اند که در حالت استراحت صورت هم قابل مشاهده‌اند. خطوط افقی پیشانی در سنین پائین متحرک هستند و فقط وقتی دیده می‌شوند که ابروها بالا می‌روند.

با گذشت زمان، گویی در داخل پوست فرو می‌روند، به خطوط ایستا تبدیل می‌شوند و بدون آنکه ابروهایمان را بالا ببریم، مشهودند. خطوط خنده از دیگر خطوط ایستا هستند که با افزایش سن روی صورت ایجاد می‌شوند. این دو خط مایل از گوشه‌های بینی به سمت فک تحتانی کشیده می‌شوند و به چهره ما حالتی غمگین و افتاده می‌دهند.

 • با افزایش سن حجم صورت کم می‌شود. سن که بالا می‌رود، به‌تدریج چربی زیر پوست کم می‌شود و تراکم استخوان‌های صورت هم کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این خود پوست صورت هم کیفیت خود را از دست می‌دهد.

به‌علاوه نیروی جاذبه هم کمک می‌کند و اجزای تشکیل‌دهنده صورت به پائین کشیده شود و در نتیجه توده‌های چربی گونه‌های ما پائین‌تر می‌آیند. پس اگر در دوران جوانی صورتی داریم شاداب و بدون افتادگی که به‌صورت مثلثی است که قاعده آن بالا است، با افزایش سن صورت ما افتاده‌تر و کوچکتر و شبیه به مثلثی می‌شود که قاعده آن پائین است.

به‌طور خلاصه با افزایش سن بخشی از مواد ایجادکننده پوست به‌تدریج کم می‌شوند و کیفیت پوست تغییر می‌کند. از جمله این مواد می‌توانیم به «کلاژن» اشاره کنیم که نوعی پروتئین رشته‌ای است و به پوست قوام می‌دهد و سبب سفتی آن می‌شود.

ماده مهم دیگر الاستین است که سبب انعطاف‌پذیری پوست می‌شود. مقدار این دو ماده با افزایش سن در پوست کم می‌شود. علاوه بر این چربی زیر پوستی هم تجزیه می‌شود و بدین ترتیب پوست کیفیت خوب و جوان خود را از دست می‌دهد.

البته تغییرات ناشی از افزایش سن، بیشتر از دو مورد بالا هستند، اما دو مورد بالا (یعنی ایجاد خطوط یا چین‌ها و کاهش حجم صورت) تغییرات اصلی به شمار می‌روند.

عوامل تسریع کننده افزایش سن پوست

عوامل مختلفی می‌توانند روی روند درونی و طبیعی پیری صورت اثر بگذارند و آن را تسریع کنند. دو عامل اصلی عبارتند از:

 • سیگار کشیدن که سبب تسریع روند پیری پوست می‌شود.
 • تماس با نور خورشید که سرعت پیر شدن پوست را بیشتر می‌کند (و در واقع سبب نوعی پیری خاص پوست می‌شود که به آن پیری ناشی از نور خورشید می‌گویند که با افزایش سن طبیعی پوست فرق دارد. علاوه بر ایجاد چین و چروک، با ایجاد رگ‌های متسع پوستی و لکه‎ها و تغییر رنگ پوست مشخص می‌شود).

بنابراین با ترک کردن سیگار و محافظت از پوست در برابر آسیب ناشی از نور خورشید (به عنوان مثال با کمک ضد آفتاب‌ها) می‌توان روند پیری پوست را آهسته‌تر کرد.

جوانسازی پوست

روش‌های مختلفی برای جوانسازی پوست صورت وجود دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به تزریق فیلر و بوتاکس و استفاده از انواع لیزرها اشاره کرد. در این مقاله بحث ما مربوط به جوانسازی با لیزر می‌شود. اول ببینیم لیزر چیست و چطور می‌تواند سبب جوانسازی شود؟

لیزر چطور می‌تواند کیفیت پوست را بهتر کند؟

ماهیت لیزر

لیزر در حقیقت نوعی نور است؛ نوری که قدرت و انرژی بیشتری نسبت به نور معمولی دارد و در ضمن تک رنگ هم هست. یعنی نور معمولی رنگی سفید یا سفید زرد دارد و از ترکیب رنگ‌های مختلف ایجاد شده است. اما اشعه لیزر تک رنگ است و رنگ آن بستگی به طول موج آن دارد. به عنوان مثال لیزر آلکساندرایت که طول موج ۷۵۵ نانومتر دارد، قرمز رنگ است.

تاثیر لیزر روی پوست

لیزرهای مختلفی که برای پوست کاربرد دارند، بستگی به طول موج خود، توسط هدف‌های مختلفی جذب می‌شوند. یعنی وقتی اشعه لیزر به پوست برخورد می‌کند و وارد پوست می‌شود، بسته به طول موج خود توسط یک مولکول خاص جذب و به گرما تبدیل می‌شود و می‌تواند آن مولکول خاص را گرم یا تخریب کند، بدون آن که به ساختمان‌های اطراف آسیب برساند.

به عنوان مثال از لیزر آلکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. اشعه این لیزر رنگدانه (ملانین) ریشه مو را هدف قرار می‌دهد و توسط ملانین ریشه مو جذب می‌شود و تبدیل به گرما می‌شود و ریشه مو را تخریب می‌کند بدون آنکه به پوست کنار آن آسیب برساند.

لیزرهایی وجود دارند که اشعه آنها توسط آب پوست جذب می‌شود و به گرما تبدیل می‌شود، بدون آنکه به پوست آسیب برسد و بدین ترتیب در پوست گرما ایجاد می‌شود. مطلب این مقاله در مورد همین نوع لیزرها است که از آنها برای جوانسازی استفاده می‌شود.

جوانسازی پوست با لیزر

پوستی که بر اثر گذشت زمان و نه تماس طولانی مدت با نور خورشید پیر شده باشد، نازک‌تر است (چون کلاژن کمتری دارد) و دارای انعطاف‌ کمتر (چون الاستین کمتری دارد) با چین و چروک است.

پوستی که در اثر تماس طولانی مدت با نور خورشید پیر شده است ویژگی‌های زیر را دارد:

 • دارای چین‌وچروک
 • خشن
 • لکه‌دار
 • دارای منافذ باز
 • رگ‌های سطحی متسع

به‌طور خلاصه در هر دو حالت کیفیت پوست تغییر کرده است و بدتر شده است. آیا با کمک لیزر می‌شود کیفیت پوست مسن را بهتر کرد؟ جواب یک بله قشنگ و ساده است.

گرم کردن پوست سبب ساخت کلاژن توسط پوست، تغییر شکل و بهتر شدن کیفیت کلاژن موجود در پوست و در نهایت سفت شدن پوست و کم شدن چین و چروک‌های آن می‌شود. بنابراین اگر لیزر بتواند بدون آنکه به پوست آسیب برساند، آن را گرم کند، می‌تواند کیفیت پوست را بهتر و آن را جوان‌تر کند (که به این روش جوانسازی غیر تخریبی با لیزر می‌گویند).

در این مقاله کاری به جوانسازی تخریبی نداریم که در آن با کمک لیزر سطح پوست گرم و سوزانده می‌شود و به عبارت دیگر لایه‌ای از پوست تخریب می‌گردد و بعد به پوست اجازه بازسازی داده می‌شود و پوست جدیدی که به وجود می‌آید، جوان‌تر و شاداب‌تر و با کیفیت‌تر است.

درست است که جوانسازی تخریبی تأثیر زیادی دارد، اما دردسرساز است و مشکلاتی هم دارد:

 • اول اینکه عوارض زیادتری دارد (ممکن است اسکار یا همان جای زخم ایجاد شود، یا پوست دچار عفونت یا تغییر رنگ شود)
 • دوم اینکه نیاز به مراقبت زیادی دارد و روند ترمیم پوست تخریب شده مدت‌ها طول می‌کشد و در این مدت باید به‌شدت مراقب پوست خود باشید.

بنابراین جوانسازی غیر تخریبی با لیزر (همان گرم کردن پوست با کمک لیزر بدون تخریب آن) بهتر تحمل می‌شود و عوارض کمتری دارد.

جوانسازی پوست با لیزر جنسیس

لیزر جنسیس یکی از جدیدترین روش‌های جوانسازی غیر تخریبی است. طول موج این لیزر ۱۰۶۴ نانومتر است و نور آن قابل مشاهده نیست. اشعه لیزر جنسیس می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و پوست را گرم کند، بدون آنکه پوست را بسوزاند یا تخریب کند.

بنابراین لیزر جنسیس به‌صورت غیرتخریبی می‌تواند سبب افزایش ساخت کلاژن توسط پوست شود و کیفیت کلاژن موجود پوست را بهتر کند.

مزایای لیزر جنسیس

استفاده از لیزر جنسیس برای جوانسازی پوست صورت دارای مزایای غیر قابل انکاری است و این مزایا سبب می‌شوند تا لیزر جنسیس به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوانسازی لیزری غیر تخریبی مطرح شود:

 • این لیزر روش جوانسازی موثری است؛ واقعا موثر است! مطالعات مختلف تاثیر لیزر جنسیس را در جوانسازی پوست نشان می‌دهند. در یکی از این مطالعات نشان داده شده است که به‌دنبال انجام جوانسازی با لیزر جنسیس کیفیت پوست در کل بهتر می‌شود؛ به‌ویژه اثر جوانسازی روی چین‌های عمیق و شلی پوست بیشتر مشهود است.
 • لیزر جنسیس بدون عارضه است یا عوارض کمی دارد. مطالعات مختلف بی‌خطر بودن و بدون عارضه بودن لیزر جنسیس را نشان داده‌اند.
 • بعد از لیزر جنسیس نیاز به گذشت زمان برای بهبودی محل لیزر نیست. درست است! مزیت مهمی است! اینکه بتوانید لیزر کنید و بلافاصله بعد از لیزر به سر کار خود بروید، خیلی مهم است!

اینکه به‌جز استفاده از ضد آفتاب نیاز به مراقبت خاص دیگری نداشته باشید، نعمتی است که بعد از هر لیزری نصیب شما نمی‌شود. در بیشتر موارد به دنبال انجام لیزر برای جوانسازی نیاز به مراقبت‌های خاصی دارید و پوست شما حداقل برای چند روز قرمز و برافروخته است!

اما بعد از لیزر جنسیس از این خبرها نیست! ممکن است قرمزی مختصری باشد که مدت کوتاهی بعد از بین می‌رود. می‌دانید چرا؟ برای اینکه لیزر جنسیس عمق پوست شما را هدف قرار می‌دهد و کاری به سطح پوست ندارد و درست کاری را که باید انجام بدهد، انجام می‌دهد و به جایی از پوست که باید گرما برساند، گرما می‌رساند. به عبارت دیگر لیزری هدفمند است که هدفمند هم جوانسازی می‌کند.

 • با این لیزر می‌شود برای هر نوع پوستی جوانسازی کرد. از بسیاری از لیزرها نمی‌شود برای پوست‌های تیره استفاده کرد، چراکه می‌توانند پوست‌های تیره را بسوزانند و یا در آنها لک ایجاد کنند. اما لیزر جنسیس متفاوت است و به سبب طول موج بالایی که دارد بیشتر در پوست نفوذ می‌کند و سطح پوست را نمی‌سوزاند. پس در هر نوع پوستی می‌شود از آن استفاده کرد.
 • لیزر جنسیس علاوه بر جوانسازی می‌تواند دیگر مشکلات پوستی را هم برطرف کند. لیزر جنسیس علاوه بر گرمایی که در پوست ایجاد می‌کند و سبب کلاژن‌سازی و بهبود کیفیت پوست می‌شود، می‌تواند روی لک‌های پوستی و رگ‌های متسع سطحی و منافذ باز پوست هم اثر بگذارد و در کل سبب بهبود وضعیت پوست شود..

بنابراین در کل لیزر جنسیس یکی از موثرترین و بی‌خطرترین روش‌های جوانسازی غیرتخریبی لیزری است که تأثیری قاطع و قابل مشاهده دارد و برخلاف دیگر لیزرها نیاز به مراقبت بعد از انجام لیزر ندارد. می‌توانید در مورد تعداد جلسات و روش انجام و سایر موارد مربوط به این لیزر مطالب بیشتری در سایت ما بخوانید.