سیاهی دور چشم

علت سیاهی دور چیست؟

سیاهی دور چشم باعث پیر نشان دادن شما می‌شود و خلاص شدن از شر آن دشوار است. این مشکل، ممکن است برای هرکسی پیش بیاید اما برای برخی از افراد بیشتر اتفاق می‌افتد.

در حالی که خستگی ممکن است منطقی‌ترین توضیح برای این بیماری به نظر برسد، عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند در سیاهی دورچشم نقش داشته باشند. در بیشتر موارد، این بیماری اصلا جای نگرانی ندارد و نیازی به مراقبت پزشکی نیست.

darkness-around-the-eyes

عواملی که باعث ایجاد تیرگی دور چشم می‌شود، عبارتند از:

خستگی

خستگی بیش از حد یا کم‌خوابی در طول شبانه‌روز می‌تواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم شود. کمبود خواب می‌تواند باعث لکه‌دار شدن پوست، رنگ‌پریدگی، ایجاد بافت‌های تیره و ایجاد رگ‌های خونی در زیر پوست ‌شود.

کمبود خواب همچنین می‌تواند، مایعاتی را در زیر چشم به ‌وجود بیاورد و باعث پفی شدن چشم ‌شود. در نتیجه، به اشتباه سایه‌هایی را که در اثر پُف زیر چشمانتان ایجاد می‌شود، سیاهی دور چشم تصور خواهید کرد.

سن

پیری طبیعی یکی دیگر از دلایل عمدۀ سیاهی دور چشم است. هرچه پیرتر می‌شوید، پوست شما نازک‌تر می‌شود. همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست می‌دهید. با این کار رگ‌های خونی تیره در زیر پوست شما نمایان‌تر می‌شوند و باعث تاریک شدن ناحیۀ دور چشم شما می‌شوند.

خستگی چشم

خیره شدن به صفحۀ تلویزیون یا کامپیوتر می‌تواند باعث ایجاد فشار چشمگیری در چشم شما شود. این فشار ممکن است که باعث بزرگ شدن رگ‌های خونی اطراف چشم شود. در نتیجه، پوست اطراف چشم تیره می‌شود.

آلرژی

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم می‌تواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم شود. هنگامی که یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما هیستامین‌ها را به‌عنوان پاسخ به باکتری‌های مضر آزاد می‌کند. به‌غیر از ایجاد علائم ناراحت‌کننده، از جمله خارش، قرمزی و پف چشم، هیستامین‌ها باعث می‌شوند، رگ‌‎های خونی شما گشاد شده و در زیر پوست شما نمایان‌تر شود.

آلرژی‌ها همچنین می‌توانند میل شما به خارش و خراشیدن اطراف چشم را افزایش دهند. خارشِ دور چشم می‌تواند علائم شما را بدتر کند و باعث التهاب، تورم و شکسته‌شدن رگ‌های خونی شود. این موضوع می‌تواند منجر به سایه‌های تیرۀ دور چشم شما شود.

کم‌آبی بدن

کم‌آبی بدن یک دلیل شایع برای سیاهی دور چشم است. هنگامی که بدن شما مقدار مناسب آب را دریافت نمی‌کند، پوست زیر چشم شما کم‌کم لکه‌دار می‌شود.

مواجهه با نور بیش‌ازحد خورشید

قرار گرفتن در معرض خورشید می‌تواند باعث شود بدن شما مقدار زیادی ملانین تولید کند. ملانین، رنگ‌دانه‌ای است که رنگ پوست شما را تغییر می‌دهد. نور بیش‌ازحد خورشید، به‌ویژه برای چشم ضرر دارد. نور خورشید می‌تواند باعث تیره شدن رنگ‌دانه‌های اطراف پوست چشم شود.

ژنتیک

تاریخچۀ خانوادگی در ایجاد سیاهی دور چشم نقش دارد. این مشکل می‌تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایلِ کودکی دیده می‌شود و ممکن است با افزایش سن، بدتر شود یا به‌ آرامی از بین برود. برخی شرایطِ جسمانی، مانند بیماری تیروئید، نیز می‌تواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم شود.

درمان‌های پزشکی

برای دستیابی به یک راه حل موثرتر و پایدار، از برخی درمان‌های پزشکی استفاده می‌کنیم. با مراجعه به کلینیک ونک و قرارگرفتن تحت درمان بهترین متخصص پوست در تهران می‌توانید بخش عمده‌ای از این مشکل را حل کرد.

برخی از روش‌های متداول، عبارتند از:

 • لایه‌برداری شیمیایی برای کاهش رنگ‌دانه
 • جراحی لیزر برای زنده‌کردن پوست، تقویت و سفت شدن پوست
 • خال‌کوبی‌های پزشکی برای تزریق رنگ‌دانه در نازک شدن پوست
 • تزریق ژل برای پنهان کردن رگ‌های خونی و ملانین که باعث تغییر رنگ پوست در زیر چشمان شما می‌شوند.

با از بین بردن چربی و پوست اضافی دور چشم، اطراف چشم شما سطح صاف و نرم‌تری خواهد داشت.

درمان با لیزر

آیا شما هم به درمان سیاهی دور چشم‌هایتان با لیزر فکر می‌کنید؟ این سؤال بسیار رایج در بین زنانی است که از مشکل سیاهی دور چشم رنج می برند.

درمان با لیزر چگونه کار می‌کند؟

با هدف خلاص شدن از شر سیاهی دور چشم، پوستِ سال‌خورده، چین و چروک، پرتویی با لیزر بر روی سطح پوست منتقل می‌شود که به‌راحتی سلول‌های غیرضروری را به‌صورت هم‌زمان جدا می‌کند. در یک مطالعۀ علمی مشخص شده است که مقاومت در برابر لیزر باعث کاهش رنگ‌های تیرۀ پوست می‌شود و به‌علاوه باعث می‌شود کلاژن جدید در پوست تشکیل شود که به کاهش سیاهی دور چشم کمک می‌کند.

عملِ لیزر، چربی‌های زیر چشم را هدف می‌گیرد. در درمان با لیزر، پوست زیر چشم صاف می‌شود و علاوه‌بر این، سیاهی دور چشم کم‌رنگ‌تر می‌شود.

در عمل لیزر، از نور ماوراء‌بنفش استفاده می‌شود، در غیر این صورت از نور مادون‌قرمز استفاده می‌شود تا طول‌موجی ایجاد کند که در حین حرکت به سمت پوست، انرژی را تخلیه کند. این انرژی در سراسر لایه‌های پوست قرار می‌گیرد، علاوه‌بر این موارد، عمل لیزر، خاصیت تسکین‌دهنده برای پوست دارد؛ زیرا رنگ‌دانه‌های تیرۀ پوست را که باعث ایجاد سیاهی دور چشم می‌شود، از بین می‌برد.

برخی لیزرها باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست و همچنین تجدید سلول‌های جدید می‌شود. با توجه به انرژی گرمایی که در طول درمان آزاد می‌شود ، دستگاه همچنین به تولید کلاژن کمک می‌کند و این موضوع باعث شادابی و جوانسازی پوست صورت می‌شود. باید به این نکته اشاره کرد که در کلینیک ونک یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد در تهران وجود دارد.

فواید استفاده از لیزر

به‌طور معمول این روش، مزایای فوق‌العاده چشمگیری در مقایسه با روش‌های دیگر دارد..

 • چین و چروک ها را کاهش دهید.
 • سیاهی دور چشم را از بین می‌برد.
 • زخم‌های آکنه را از بین می‌برد.
 • عمل لیزر، باعث رشد کلاژن جدید و در نتیجه باعث جوان‌سازی پوست
  می‌شود.
 • پوست‌هایی که در اثر آفتاب آسیب‌دیده باشد را بهبود می‌بخشد.
 • خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد.
 • پوست را محکم می‌کند.

استفاده از ژل

تزریق ژل نیز یک روش درمانی برای از بردن سیاهی دور چشم است. این روش بسیار سریع و بی‌دردسر است که نتایج سریع در پی خواهد داشت.

1398-8-25 21:11:00 +00:00