تزریق بوتاکس برای از بین بردن چروک‌های چانه

///تزریق بوتاکس برای از بین بردن چروک‌های چانه

در این مقاله به بررسی تزریق بوتاکس در چانه برای از بین بردن چروک‌های چانه خواهیم پرداخت و تمام جوانب آن را باهم بررسی خواهیم کرد.

چه زمانی از تزریق بوتاکس در چانه استفاده می‌شود؟

انقباض عضله سطحی چانه (عضله‌ای که منتالیس نام دارد) مى‏تواند به چانه، نمايى چروكيده يا سنگفرشى بدهد و فرورفتگى (چين) عرضى متحرکی را روی چانه را ايجاد كند. با تزريق بوتاکس مى‏توان مانع انقباض عضله سطحی چانه شد و سطح چانه را صاف نمود و چين عرضى چانه را از بين بُرد (چين چانه خطى افقى است که در پائين لب تحتانى است). بنابراین تزريق بوتاکس در عضله عضله سطحی چانه یا منتاليس به دو منظور انجام مى‌‏شود:

 1. برطرف كردن حالت چروكيده چانه؛
 2. كاهش چين چانه.

می‌توانید جلوی آینه بایستید و در حالی که چانه خود را زیر نظر دارید، سعی کنید لب پائین خود را بالا ببرید. آیا روی چانه‌تان حالت سنگفرشی ایجاد می‌شود و پوست چانه‌تان چین می‌خورد؟ آیا خطی زیر لب پائین شما ایجاد می‌شود؟

اگر چنین است، با تزریق بوتاکس می‌توانید این ظاهر ناخوشاید را برطرف کرده و اقدام به جوانسازی پوست صورت کنید. یادتان باشد خیلی از اوقات خودتان متوجه وضعیت چانه نیستید؛ زیرا موقع حرف زدن یا هنگامی که حالت‌های احساسی مختلفی دارید، در آینه به خودتان نگاه نمی‌كنيد و نمی‌دانید عضلات صورتتان چه کارها که نمی‌توانند بکنند.

آیا تزریق بوتاکس در چانه دردناک است؟

نگران نباشید! تزریق بوتاکس در چانه درد ندارد و حتی در بيشتر موارد نيازى به استفاده از بى‏حسى موضعی نيست. در صورت لزوم از كيسه يخ استفاده مى‏شود.

تزریق بوتاکس برای چانه چگونه انجام می‌شود؟

تزريق به‌صورت زير انجام مى‏شود:

 • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه 60 درجه می‌دهند.
 • پزشک متخصص پوست از شما می‌خواهد چانه خود را منقبض کنید و محل تزریق را مشخص می‌کند.
 • در صورت لزوم براى بى‏حس کردن ناحیه تزریق از يخ استفاده می‌شود (چنانچه کیسه یخ خشک را مدتی بر روی چانه خود و محل تزریق قرار بدهید، بی‌حسی ایجاد می‌شود).
 • منطقه تزريق را با الكل تميز کرده و صبر می‌كنند تا الكل خشك شود.
 • پزشک متخصص پوست در تهران در کلینیک ونک از شما می‌خواهد چانه خود را منقبض کنید و یک یا دو تزریق بدون درد را در ناحیه چانه شما انجام می‌دهد.
 • محل تزریق با پنبه و الکل به سمت پائین فشار داده می‌شود.
 • تبریک می‌گوئیم به‌زودی چین‌خوردگی چانه شما از بین می‌رود.

چه مدت طول می‌کشد تا تزریق بوتاکس در چانه تاثیر کند؟

عجله نکنید. معمولاً 2 هفته بعد از تزريق بوتاکس چانه شما صاف شده و از عمق چين عرضی چانه كم مى‏‌شود.

اثر تزریق بوتاکس برای چانه تا چه موقع باقی می‌ماند؟

مدت اثر بوتاکس (برای از بین بردن حالت سنگفرشی چانه) در حدود 3-2 ماه است و در این مدت عضله چانه‌ای فعاليت كمی دارد و چانه شما حالت سنگفرشی پیدا نمی‌کند و چین زیر لب شما هم از بین می‌رود. درمان بعدى زمانى انجام مى‏شود كه عملكرد عضله چانه‌ای یا منتالیس برگردد.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

دو هفته بعد از تزريق بوتاکس باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه کنید و از نظر موارد زير بررسى شوید:

 1. ضعيف شدن عضله چانه‌ای یا منتالیس؛
 2. وضعیت عملكرد دهان.

بعد از تزریق بوتاکس، بهترين حالت آن است كه عضله منتاليس به‌طور کامل فلج نشود و تا حدودى عملكرد خود را حفظ كند و به همین دلیل ممكن است چين‏خوردگى مختصر چانه (حالت سنگفرشى) مشاهده شود يا چين چانه تا حدودى قابل مشاهده باشد.

اما اگر چين‏خوردگى چانه شديد بوده، بعد از تزريق توكسين وضعيت چانه شما تغییر قابل توجهى نداشته باشد ممكن است نياز به تزريق مقدار بيشترى بوتاکس باشد و به عنوان ترمیم، پزشک تزریق دیگری انجام می‌دهد.

در صورتى كه چين چانه ثابت باشد و در حالت استراحت عضلات صورت هم وجود داشته باشد، ممكن با تزريق‏هاى متوالى و متعدد توكسين بهبود يابد، البته معمولاً براى ناپديد كردن اين چين نياز به درمان تركيبى با فیلرها (پُرکننده‌های پوست) خواهد بود.

تزریق بوتاکس برای چانه چه عوارضی دارد؟

تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین‌خوردگی چانه دو عارضه اصلی دارد که البته نادر و زودگذر هستند:

 • عدم تقارن لب در نتيجه تزريق در محلی نادرست یا انتشار بوتاکس به عضلاتی که نباید فلج شوند، ایجاد می‌شود و در اثر این حالت ممکن است مختصری یک سمت لب پائین بالاتر از سمت دیگر آن باشد. اين عارضه خودبه‌خود و در مدت 2 تا 4 هفته برطرف مى‏شود. براى برطرف كردن عدم تقارن لب مى‏توان مقدار کمی بوتاکس در بخشى از عضله كه كمتر شُل شده است، تزريق كرد. البته توصيه مى‏شود كه بيمار صبر كند تا اين عارضه خودبه‌خود برطرف شود.
 • نارسايى دهانى از جمله عوارض شديد و نادر تزريق بوتاکس برای درمان چین است و مى‏تواند سبب آبريزش بزاق، اختلال در خوردن وآشاميدن و تكلم شود؛ که ممکن است در صورت تزريقِ نزديک به دهان، اين عارضه نادر ايجاد شود. اين عارضه خودبه‌خود در مدت 2 تا 3 ماه برطرف مى‏شود.

2020-03-09T21:04:48+03:30