تزریق بوتاکس در خطوط پنجه کلاغی دور چشم

چین‌ها یا خطوط پنجه کلاغی چرا ایجاد می‌شوند و چطور با تزریق بوتاکس در خطوط پنجه کلاغی دور چشم می‌شود آنها را از بین برد؟

چين‏‌هاى پنجه كلاغى چين‏‌هایی هستند كه در اثر انقباض عضله حلقوی دور چشم یا عضله «اربيكولاريس اكولى» به‌وجود می‌آیند. تزريق بوتاکس به داخل بخش خارجى این عضله مانع انقباض آن شده، عمق چين‌‏هاى پنجه كلاغى را كم می‌كند و سبب بالا رفتن بخش خارجى ابرو می‌‏شود.

می‌خواهید ببینید که آیا چین‌های پنجه کلاغی دارید و آیا این چین‌ها عمیق هستند و آیا نیاز به تزریق بوتاکس در این ناحیه دارید یا نه؟ بروید جلوی آینه و دو حرکت زیر را انجام بدهید:

 1. لبخند بزرگى بزنید!
 2. چشمانتان را تنگ كنید، طورى كه انگار آفتاب درست به چشمانتان می‌تابد.

تزریق بوتاکس زیر چشم

حالا خوب به خارج چشم‌هایتان نگاه کنید. چين‏‌هاى پنجه كلاغى به‌صورت شعاعى از چشم به سمت خارج كشيده می‌‏شوند. براى از بين بردن اين چين‏‌ها بايد انقباض بخش خارجى عضله حلقوی دور چشم مهار شود. تزريق بوتاکس در بخش خارجى این عضله به دو منظور انجام می‌شود:

 1. از بين بردن خطوط پنجه كلاغى؛
 2. بالا بردن بخش خارجى ابروها.

بخشی از عضله حلقوی دور چشم قسمت خارجى ابرو را پائين می‌آورد و در ايجاد چين‏‌هاى پنجه كلاغى نقش دارد. این قسمت را با بوتاکس مهار می‌کنند و در نتیجه هم ابرو بالاتر می‌رود و هم چین‌های پنجه کلاغی محو می‌شوند.

آیا تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی دردناک است؟

معمولا تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی چندان دردناک نیست و حتی نیاز به بی‌حسی موضعی هم ندارد. بهتر است برای کاهش درد تزریق (که خیلی ناچیز است) از کیسه یخ هم استفاده نشود؛ چون یخ می‌تواند رگ‌ها را تنگ کرده و کاری کند که رگ‌های زیر چشم دیده نشوند. در این حالت در هنگام تزریق ممکن است رگ‌ها آسیب ببینند و خونمردگی در اطراف چشم ایجاد شود.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های زیر چشم چگونه انجام می‌شود؟

:تزريق به‌صورت زير انجام می‌شود

 • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه 60 درجه می‌دهند.
 • پزشک متخصص پوست در تهران محل تزریق را مشخص می‌کند.
 • پزشک از شما می‌خواهد تا چشمان خود را ببندید. نگران نباشید، تزریق دردناک نیست.
 • منطقه تزريق را با الكل تميز کرده و صبر می‌كنند تا الكل خشک شود.
 • پزشک متخصص پوست سه تزریق بدون درد را در ناحیه خارج چشم شما، در هر طرف انجام می‌دهد.
 • محل تزریق با پنبه و الکل و به سمت دور ازچشم فشار داده می‌شود.
 • تبریک می‌گوئیم به‌زودی چین‌‌های پنجه کلاغی شما از بین می‌روند.

تزریق بوتاکس زیر چشم

تزریق بوتاکس برای چین‌های زیر چشم چه موقع تاثیر می‌کند؟ و اثر آن تا چه موقع باقی می‌ماند؟

معمولاً 3 روز بعد از تزريق كاهش چين‏‌هاى پنجه کلاغی و بالا رفتن ابرو مشاهده می‌شوند. حداكثر تأثير دارو 2-1 هفته بعد از تزريق مشهود است. عموما فعالیت عضله 2/5 تا 3 ماه بعد از تزريق برمی‌گردد (یعنی بعد از 3 ماه از زمان تزریق کم‌کم چین‌های پنجه کلاغی شروع به بازگشت می‌کنند).  البته زمانى كه عضله حلقوی دور چشم شروع به انقباض كرد (و قبل از آنكه چین‌ها به وضعيت قبل از درمان بازگردند)، بايد تزريق بعدى انجام شود.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

2 هفته بعد از تزريق بوتاکس باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه کنید و مجددا بررسی شوید. ممکن است از موارد زیر شکایت داشته باشید:

 • باقى ماندن چين‌‏هاى پنجه کلاغی

ممكن است با وجود تزریق بوتاکس همچنان از وجود چین‌های پنجه کلاغی شاکی باشید. یادتان باشد که ممکن است نياز به چندين بار تزریق بوتاکس باشد تا نتايج قابل مشاهده باشند و از عمق چین‌ها کم شود. گاهی اوقات چین‌های پنجه کلاغی حالت ایستا دارند (یعنی بدون انقباض عضله حلقوی دور چشم و در حالت استراحت صورت هم دیده می‌شوند). در این صورت باید برای از بین بردن آنها علاوه بر تزریق بوتاکس از کارهای دیگری مانند استفاده از لیزر جوانسازی پوست صورت یا تزریق فیلر هم استفاده کرد. برخی اوقات عضله حلقوی دور چشم قوی است و نیاز به تزریق مقدار بیشتری بوتاکس برای مهار فعالیت آن است.

 • وجود چین در دیگر نواحی صورت

در برخى افراد چند چين پایین‌‏تر از محل تزريق (پایین‌‏تر از خطوط پنجه كلاغى)، به‌ويژه در هنگام لبخند زدن ديده می‌شود. اين چين‏‌ها در اثر انقباض عضلات گونه ايجاد مىی‌شوند و نيازى به درمان ندارند. همچنین گاهی اوقات به‌دنبال تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی، ممکن است متوجه ایجاد چین‌های مایل در بالای بینی خود بشوید. نگران نباشید با تزریق بوتاکس این چین‌ها از بین می‌روند. همچنین در برخی از موارد بعد از تزریق بوتاکس برای چین‌های پنجه کلاغی، چین‌های پلک تحتانی یا چین‌های زیر ابرو بیشتر به نظر می‌آیند. باز هم نگران نباشید. چاره کار، تزریق بوتاکس برای از بین بردن این چین‌های اضافی است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی چه عوارضی دارد؟

از جمله عوارض تزريق بوتاکس براى برطرف كردن چين‏هاى پنجه كلاغى می‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1. خونمردگى

شايع‏ترين عارضه است. شدت خونمردگى مى‏تواند متفاوت باشد. این عارضه ممكن است نقطه‌ه‏اى در محل ورود سوزن باد يا خونمردگی به‌شکل وسیع به‌وجود بیاید. مدت زمان لازم براى برطرف شدن خونمردگى به وضعیت بدنی فرد و اندازه خونمردگى بستگى دارد. خونمردگى‌‏هاى بزرگ‌‏تر تا 2-1 هفته قابل مشاهده هستند. بنابراين بهتر است تا جای ممکن از ايجاد آن جلوگيرى كرد. اگر بلافاصله بعد از تزريق از كيسه يخ استفاده شود، از شدت خونمردگى كاسته می‌شود.

2. ترس از نور

عارضه ناشايعى است و در صورت ايجاد، خفيف مى‏‌باشد. اين عارضه در اثر كاهش پلك زدن ايجاد مى‌‏شود و با استفاده از عينك آفتابى وكلاه مى‏‌توان شدت آن را کم کرد.

3. افتادگی لب و گونه

اين عارضه سبب عدم تقارن لبخند يا نارسايى دهان (ريزش بزاق از دهان و اختلال در صحبت كردن، خوردن يا آشاميدن) مى‌‏شود و زمانی به‌وجود مى‏‌آيد كه تزريق درست انجام نشود. نگران نباشید این عارضه نادر است و اگر پزشک شما در تزریق بوتاکس تبحر کافی داشته باشد، اصلا فکرش را هم نکنید!

– افتادگی پلک

عارضه ناشايعى است.

– سایر عوارض

ممکن است بوتاکس انتشار پیدا بکند و به عضلاتی برسد که نمی‌خواهیم فلج شوند و عوارض مختلفی مثل دوبینی ایجاد کند. البته این عوارض بسیار نادر هستند. همان‌طور که گفته شد اگر بوتاکس کارساز باشد و با وجود تزریق بوتاکس هنوز بتوانید در جلوی آینه چین‌های پنجه کلاغی را ببینید، نگران نباشید. می‌توان برای جوانسازی این ناحیه از درمان‏‌هاى تركيبى (بوتاکس به همراه موارد زير) استفاده كرد:

پُركننده‏‌هاى درمى؛

2ـ روش‏‌هاى بازسازى سطحى نظير ليزر يا پيلينگ شيميايى.

2020-07-07T14:17:26+04:30