جوانسازی چانه بدون جراحی یکی از روش‌های مؤثر در زیبایی و جوانسازی پوست صورت است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با هرآنچه که در مورد این روش باید بدانید، آشنا شوید.

چانه از نظر زیباشناسی

چانه بخش مهمی از صورت ما را تشکیل می‌دهد و تناسب و هماهنگی آن با دیگر اجزای صورت از جمله بینی و لب‌ها و حتی تناسب آن با گردن تاثیر زیادی روی ترکیب چهره و زیبایی صورت دارد. بنابراین اندازه، شکل و تناسب چانه با دیگر اجزای صورت مهم است و در صورت لزوم می‌توان با روش‌های غیر جراحی، خصوصیات مختلف چانه را تغییر داد و آن را به شکل مطلوب تبدیل کرد.

از روبرو، چانه می‌تواند دو شکل اصلی داشته باشد:

 • چانه مثلثی
 • چانه مربعی

معمولا مردان چانه مربعی و زنان چانه مثلثی دارند. البته در هر دو جنس ممکن است هر دو شکل چانه دیده شود.

از نیمرخ برجسته‌ترین قسمت چانه باید مختصری عقب‌تر از لب تحتانی باشد. همچنین چانه باید شکلی گرد و مدور داشته باشد و مسطح نباشد.

بیائید از نظر زیباشناسی تناسب چانه با بخش‌های مختلف صورت را بیشتر بررسی کنیم:

 • در یک چهره متناسب، در نیمرخ، خطی که از برجسته‌ترین قسمت‌های لب‌های فوقانی و تحتانی به پائین کشیده می‌شود، باید از برجسته‌ترین قسمت چانه عبور کند.
 • در یک چهره متناسب، در نیمرخ، چانه باید سه میلی‌متر عقب‌تر از خطی باشد که برجسته‌ترین قسمت بینی را به برجسته‌ترین قسمت لب فوقانی متصل می‌کند.

بنابراین می‌بینید که معیارهای مختلفی برای تعیین متناسب و زیبا بودن چانه وجود دارد. می‌توانید این معیارها را در مورد خودتان و روی عکس‌هایی که از خودتان می‌گیرید امتحان کنید. در صورتی که لازم دیدید و بعد از مشاوره با متختصص پوست و زیبایی در مورد کاری که می‌تواند چانه شما را زیباتر و شکیل‌تر و متناسب‌تر کند، تصمیم بگیرید.

چگونگی جوانسازی چانه بدون جراحی

برجسته کردن چانه

اگر چانه شما عقب رفته است و خیلی برجسته نیست، می‌توانید با تزریق فیلر مناسب به آن شکل بدهید و آن را برجسته‌تر کنید. البته برای برجسته کردن چانه می‌توان از کار گذاشتن ایمپلنت با کمک جراحی هم استفاده کرد، اما جراحی دردسرهای خودش را دارد. بنابراین با استفاده از فیلر مناسب می‌توان به چانه شکل داد، آن را برجسته کرد و مسطح بودن آن را از بین برد.

اگر می خواهید با تزریق فیلر چانه و چهره خود را زیباتر کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • شکل دادن به چانه با تزریق فیلر برای کسانی مناسب است که به سبب تغییرات بافت نرم صورت دچار عقب‌رفتگی یا مسطح شدن چانه هستند. به عبارت دیگر در افرادی که به سبب مشکلات دندانی یا استخوانی چانه عقب رفته دارند، تزریق فیلر در چانه توصیه نمی‌شود.
 • هدف از تزریق فیلر در چانه این است که برجستگی چانه بیشتر شود و چانه گردتر دیده شود.
 • تزریق فیلر برای چانه تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برای این منظور از کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود. در این حالت بعد از قرار دادن کرم روی پوست محل تزریق حدود نیم ساعت صبر می‌کنیم و بعد تزریق را انجام می‌دهیم.

راه دیگر این است که داروی بی‌حس‌کننده موضعی را با سوزن ظریف در محل مورد نظر تزریق کنیم. نگران نباشید، تزریق فیلر برای چانه تحت بی‌حسی موضعی به هیچ‌وجه دردناک نیست.

 • مقدار فیلر مورد نیاز برای شکل دادن به چانه به شکل محل بستگی دارد و بهتر است اجازه بدهید پزشک متخصص مقدار فیلر مورد نیاز را مشخص کند. معمولا برای چانه‌هایی که مختصری عقب رفته و مسطح هستند ۱ میلی‌لیتر و برای چانه‌های به‌شدت مسطح ۲ میلی‌لیتر فیلر لازم می‌شود.
 • بلافاصله بعد از تزریق فیلر در چانه برجسته شدن آن مشهود می‌شود، بهتر است ۴ هفته بعد از تزریق به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند وضعیت فیلر تزریق شده را بررسی کند و در صورت لزوم ترمیم انجام بدهد.
 • مدت اثر فیلر بستگی به نوع فیلر تزریقی دارد. معمولا برای برجسته کردن چانه از فیلرهایی استفاده می‌شود که قوام بیشتری دارند و به همین دلیل این فیلرها بیشتر دوام می‌آورند. به عنوان مثال در صورتی که تزریق اسید هیالورونیک انجام شود، معمولا حداقل تا ۵/۱ سال خیالتان از بابت دوام فیلر در چانه راحت است.
 • بعد از تزریق فیلر می‌توانید برای کاهش تورم از بسته یخ استفاده کنید. بدون آنکه فشار روی محل تزریق بیاورید. هر ۱ تا ۲ ساعت برای ۱ تا ۳ روز یخ را روی محل بگذارید تا از مقدار تورم کم شود.

از فعالیت‌هایی که سبب برافروختگی صورت می‌شود و نیز از تماس با گرما خودداری کنید تا زمانی که تورم محل از بین برود. اگر احساس ناراحتی دارید، استامینوفن مصرف کنید. موارد زیر را رعایت کنید:

 • شب و در موقع خواب سرتان بالاتر از معمول باشد؛
 • به شکم نخوابید؛
 • روی محل تزریق فشار نیاورید؛
 • محل مورد نظر را ماساژ ندهید.

دو تا چهار هفته بعد برای ترمیم به پزشک خود مراجعه کنید. نگران نباشید، فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک معمولا عوارض دراز مدتی ندارند و بی‌خطرند.

 • در صورت انتخاب فیلر مناسب و قابل اعتماد معمولا عارضه‌ای وجود ندارد. در کل چانه محل بی‌خطری برای تزریق فیلر است. البته بعد از تزریق ممکن است دچار خونمردگی، تورم و قرمزی شوید که بعد از مدتی کوتاه برطرف می‌شوند. گاه محل تزریق برای مدتی کوتاه در برابر لمس و فشار حساس می‌ماند.

از بین بردن چین چانه

چین چانه با نام علمی «چین لبیومنتال»، خطی افقی، درست در بالای چانه و زیر لب پائین است.  ممکن است با افزایش سن در اثر عواملی مانند تحلیل رفتن بافت نرم صورت و پوست و کاهش انعطاف‌پذیری پوست و تحلیل رفتن استخوان‌های صورت، این چین عمیق‌تر شود و افزایش سن را بیشتر از آنچه که هست، نشان بدهد. اما نگران نباشید! خیلی راحت و با تزریق فیلر می‌شود این چین را پر کرد و آن را ناپدید نمود.

برای پر کردن چین چانه می‌توان از فیلرهایی از جنس اسید هیالورونیک استفاده کرد. اصول کلی تزریق و مراقبت‌های بعد از تزریق مشابه با چیزی هستند که در بالا در مورد تزریق فیلر برای برجسته کردن چانه ذکر شد:

 • تزریق فیلر بعد از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و اصلا دردناک نیست.
 • بلافاصله بعد از تزریق فیلر می‌توانید شاهد بهتر شدن وضعیت چهره و چانه خود و پر شدن چین عرضی چانه باشید.
 • معمولا اثر فیلر حداقل تا یک سال باقی می‌ماند.
 • تزریق فیلر برای چین چانه بدون عارضه است و بندرت ممکن است دچار مشکلاتی همانند خونمردگی یا تورم یا قرمزی پوست شوید که همگی زودگذر هستند.

از بین بردن چروک‌های چانه با بوتاکس

انقباض عضله سطحی چانه (عضله‌ای که منتالیس نام دارد) مى‏تواند به چانه، نمایى چروکیده یا سنگفرشى بدهد و فرورفتگى (چین) عرضى متحرکی را روی چانه را ایجاد کند.

با تزریق بوتاکس می‌‏توان مانع انقباض عضله سطحی چانه شد و سطح چانه را صاف نمود و چین عرضى چانه را از بین برد (چین چانه خطى افقى است که در پائین لب تحتانى است). بنابراین تزریق بوتاکس در عضله منتالیس به دو منظور انجام مى‏شود:

 1. برطرف کردن حالت چروکیده چانه؛
 2. کاهش چین چانه.

بنابراین می‌توانید جلوی آینه بایستید و در حالی که چانه خود را زیر نظر دارید، سعی کنید لب پائین خود را بالا ببرید. آیا روی چانه‌تان حالت سنگفرشی ایجاد می‌شود و پوست چانه‌تان چین می‌خورد؟ آیا خطی زیر لب پائین شما ایجاد می‌شود؟

اگر چنین است، با تزریق بوتاکس می‌توانید این ظاهر ناخوشاید را برطرف کنید. یادتان باشد خیلی از اوقات خودتان متوجه وضعیت چانه نیستید؛ زیرا موقع حرف زدن یا هنگامی که حالت‌های احساسی مختلفی دارید، در آینه به خودتان نگاه نمی‌کنید و نمی‌دانید عضلات صورتتان چه کارها که نمی‌توانند بکنند!

نگران نباشید! تزریق بوتاکس در چانه درد ندارد و حتی در بیشتر موارد نیازى به استفاده از بى‏حسى موضعی نیست. در صورت لزوم از کیسه یخ استفاده مى‏شود.

عوارض تزریق بوتاکس برای جوانسازی چانه بدون جراحی

تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین‌خوردگی چانه دو عارضه اصلی دارد که البته نادر و زودگذر هستند:

 • عدم تقارن لب در نتیجه تزریق در محلی نادرست یا انتشار بوتاکس به عضلاتی که نباید فلج شوند، ایجاد می‌شود و در اثر این حالت ممکن است مختصری یک سمت لب پائین بالاتر از سمت دیگر آن باشد. این عارضه خودبخود و در مدت ۲ تا ۴ هفته برطرف مى‏شود.

براى برطرف کردن عدم تقارن لب مقدار کمی بوتاکس در بخشى از عضله که کمتر شُل شده است، تزریق می‌شود. البته توصیه این است که صبر داشته باشید تا این عارضه خودبه‌خود برطرف شود.

 • نارسایى دهانى از جمله عوارض شدید و نادر تزریق بوتاکس برای درمان چین‌های چانه است و مى‏تواند سبب آبریزش بزاق، اختلال در خوردن و آشامیدن و تکلم شود. اگر تزریق نزدیک به دهان انجام شود، ممکن است این عارضه نادر ایجاد شود. این عارضه به خودی خود در مدت ۲ تا ۳ ماه برطرف مى‏شود.

مطلب را خلاصه کنیم

چانه بخش مهمی از چهره شما است و شکل و برجستگی آن و نیز تناسب آن با دیگر اجزای صورت (مانند لب‌ها و بینی) تاثیر زیادی در زیبایی چهره شما دارد. ممکن است چانه از همان ابتدا دچار عدم تناسب یا تورفتگی باشد و یا با افزایش سن تغییراتی کند که بر روی چهره تاثیرگذار باشد.

در هر صورت جای نگرانی نیست. با کمک روش‌هایی با کمترین تهاجم (نظیر تزریق فیلر یا بوتاکس) و بدون نیاز به جراحی می‌توان تناسب و زیبایی را به چانه و در نتیجه به چهره برگرداند و زیباسازی و جوانسازی صورت و چانه را با کمترین عوارض انجام داد.