بیماری پیتزیازیس روزه آ چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

پیتیریازیس روزه آ نوعی بیماری پوستی شایع است که خودبه‌خود بهبود می‌یابد و ممکن است علتی ویروسی داشته باشد.

بیماری روزه آ چگونه ظاهر می‌شود؟

معمولاً ابتدا یک ضایعه روی پوستی ایجاد می‌شود. این ضایعه قرمز رنگ، بیضی شکل و پوسته‌دار است که می‌تواند تا ۱۰ سانتی‌متر قطر داشته باشد. شایع‌ترین محل ایجاد ضایعۀ اولیه بیماری، تنه یا بالای اندام‌هاست.

اغلب بیماران فکر می‌کنند دچار نوعی بیماری قارچی شده‌اند. در مدت چند روز تا چند هفته ضایعات کوچک‌تری روی پوست ظاهر می‌شوند. این ضایعات، تنه و بالای اندام‌ها را گرفتار می‌کنند که قرمز رنگ و پوسته‌دار هستند. معمولاً این ضایعات بدون علامت هستند. هرچند ممکن است خارش مختصری هم وجود داشته باشد.

 

پیتزیازیس روزه آ

بیماری پیتریازیس روزه آ چه مدت طول می‌کشد؟

بیماری پیتیریازیس روزه آ معمولاً ۱ تا ۳ ماه طول کشیده و سپس خودبه‌خود از بین می‌رود و عارضه‌ای بر جای نمی‌گذارند. هرچند ممکن است در افرادی که پوست تیره دارند، رد ضایعات پوستی باقی بمانند.

بیماری پیتیریازیس روزه آ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

معمولاً متخصص پوست به‌راحتی و با دیدن ضایعات پوستی و محل پیدایش و شکل توزیع آنها می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. به‌ندرت و در موارد خاص ممکن است نیاز به به نمونه‌برداری از پوست شود.

بیماری پیتریازیس روزه آ چگونه درمان می‌شود؟

همانطور که گفته شد، بیماری پیتیریازیس روزه آ خوش‌خیم است و خودبه‌خود از بین می‌رود. اما اگر لازم باشد، برای درمان خارش و برای تسریع بهبود ضایعات از داروهای موضعی و داروهای ضد خارش خوراکی استفاده کرد.

به یاد داشته باشید، لازم نیست بیمار ایزوله شود. همچنین اگر خانم بارداری دچار این بیماری شود، نباید نگران بود، زیرا جنین او گرفتار نخواهد شد.


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)