آیا برای شما هم پیش آمده، زمانی که به آینه نگاه می‌کنید، با دیدن منافذ باز پوستی تصور کنید که اگر می‌توانستید منافذ بزرگ پوست را کوچک‌تر کنید، پوست شما جذاب‌تر به‌نظر می‌رسید؟ در واقع کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا به جوانسازی پوست صورت خود کمک کرده و منافذ پوستی شما کمتر به چشم بیایند. بخش اعظم این کار را به‌تنهایی می‌توانید انجام دهید.

پوست، بزرگ‌ترین عضو بدن و حاوی میلیون‌ها منافذ است، حتی اگر شما نتوانید آنها را ببینید همۀ این منافذ، باز هستند و به پوست اجازۀ «تنفس» می‌دهند. هر منفذ، یک فولیکول مو دارد و همچنین حاوی غددی از «چربی» است که باعث ایجاد روغنی به نام سبوم یا (چربی طبیعی پوست) می‌شود.غدد سباسه، غدد میکروسکوپی در پوست است که باعث ایجاد مادۀ روغنی شکلی به نام سبوم می‌شود.

این غدد در منافذ صورت، پشت، قفسۀ‌سینه و کشالۀ‌ران شما به‌وفور دیده می‌شود. هورمون‌ها با تولید مقادیر فراوان سبوم در تحریک این غددها نقش دارند. به همین دلیل منافذ موجود در صورت شما، به‌ویژه مواردی که در بینی، پیشانی و گونه‌های شما وجود دارد، ممکن است بزرگ‌تر از سایر مناطق بدن باشد.هر نوع پوستی، چه چرب یا طبیعی یا خشک، می‌تواند دارای منافذ بزرگ و باز باشد.
ممکن است برای افرادی با سن بالا یا کسانی که مستعد آکنه هستند، منافذ باز به جوش‌های سرسیاه یا سرسفید تبدیل شود. منافذ نمی‌توانند باز یا بسته شوند. آنها همچنین نمی‌توانند کوچک‌تر شوند.
کلیۀ راهکارهای درمانی صرفا به تمیز کردن پوست برای از بین بردن روغن و کثیفی‌های داخل منافذ است، تمیز شدن پوست باعث می‌شود، این‌طور به‌نظر برسد که منافذ، کوچک یا بسته شده‌اند.

درمان منافذ باز پوستی

علل وجود منافذ باز و بزرگ روی پوست چیست؟

 •  سطح بالای تولید روغن (سبوم)
 • فولیکول‌های ضخیم مو
 • ژنتیک یا وراثت
 • کاهش تولید کلاژن در پوست، ناشی از پیری
 • آفتاب یا آسیب بیش از حد خورشید

با این که عمل تنفس پوست، دقیقا مانند ریه نیست، اما پوست برای خنک نگه‌داشتن و از بین بردن سلول‌های مرده، به منافذ باز نیاز دارد تا سلول‌های جدید، بتوانند رشد کنند.

انواع درمان

راهکارهایی برای کاهش منافذ باز پوست وجود دارند، این راهکارها عبارتند از:

بخار

شما می‌توانید داخل منافذ باز پوست را با بخار تمیز کنید. این کار به درمان منافذ باز پوست کمک می‌کند و باعث کوچک‌تر شدن آنها، درخشندگی و طراوت پوست شما می‌شود.

ماسک صورت

ماسک‌ها به بیرون کشیدن چربی‌ها و ناخالصی‌ها از پوست کمک می‌کنند و باعث کوچک‌تر شدن منافذ می‌شود. ماسک‌هایی که روی پوست خشک می‌شوند برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه مؤثر هستند و همچنین ممکن است به کاهش منافذ باز کمک کند. ماسک‌ها انواع مختلفی دارند، شما می‌توانید چند نوع ماسک را امتحان کنید تا ماسک مناسب پوستتان را پیدا کنید. ماسک جو دوسر، یکی از بهترین درمان‌ها برای منافذ باز صورت است.

درمان با لیزر

درمان‌های حرفه‌ای و غیر تهاجمی مانند لیزر تحت نظارت یک متخصص پوست باتجربه انجام می‌شود. درمان با لیزر، با تولید کلاژن کار می‌کند و برای درمان منافذ بزرگ پوستی که در اثر پیری یا آسیب‌های آفتاب، ایجاد شده است، مؤثر می‌باشد. استفاده از این روش، همچنین می‌تواند در بهبود زخم‌های آکنه نیز مؤثر باشد. لیزر، کاربردهای زیادی در بهبود و زیبایی پوست دارد، لیزر موهای زائد در کلینیک ونک، یکی از شایع‌ترین موارد استفاده از لیزر است.

مراقبت‌های پیشگیرانه

شما نمی‌توانید وراثت یا سن خود را تغییر دهید، اما می‌توانید روش‌هایی برای مراقبت از پوست را در نظر بگیرید تا به کاهش منافذ باز پوستی شما کمک کند.

درمان منافذ باز پوستی

راهکارهای مراقبت از پوست

 • هر روز از کرم ضد‌آفتاب استفاده کنید و از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید.
 • همیشه پوست خود را مرطوب کنید، حتی اگر روغنی باشد. مرطوب‌کننده‌هایی وجود دارند که به‌طور خاص برای این نوع پوست طراحی شده‌اند.
 • از محصولات تقویت‌کنندۀ کلاژن، حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید.
 • تمیز نگه‌داشتن پوست یکی از بهترین راهکارها برای درمان منافذ باز پوستی هستند. با اینکه هیچ درمان قطعی برای منافذ باز پوستی وجود ندارد، اما درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند باعث کوچک‌تر جلوه دادن منافذ پوست شوند و پوست را سالم‌تر و پرجنب‌وجوش‌تر جلوه دهد.
 • لایه‌برداری، اگر لایه‌برداری از پوست، شما را ناراحت می‌کند یا مطمئن نیستید که این روش برای شما مناسب است، می‌توانید از یک متخصص پوست در تهران کمک بگیرید،تمامی پزشکان در کلینیک ونکِ تهران، دارای مجوز هستند و به‌راحتی می توانند پوست شما را معاینه کنند و تشخیص دهند که آیا لایه‌برداری برای پوست شما مناسب است یا خیر….! همچنین در صورت لزوم می‌توانند، پوست شما را لایه‌برداری کنند و راهکارهای مناسبی برای درمان پوست، در اختیارتان قرار دهند.
 • با پوست خود ملایم باشید.
 • شست‌و‌شوی‌ صورت هیچ آسیبی به پوست نمی‌رساند اما به این نکته توجه داشته باشید که با ساییدن، پوست شما تمیز‌تر نمی‌شود، بلکه تحریک می‌شود و منافذ را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
 •   فشردن پوست صورت، پوست شما را تحریک می‌کند و باعث می‌شود منافذ بزرگ‌تر و قابل‌توجه‌تر به‌نظربرسد.