در این بخش از مطلب به بررسی عمل بینی با تزریق ژل و تاثیرات تزریق ژل روی بینی می‌پردازیم. در بخش‌های بعد موارد دیگر نظیر استفاده از پلاسما جت یا لیزر را بررسی می‌کنیم.

عمل بینی با تزریق ژل چه اثراتی دارد؟

به کمک رینوپلاستی بدون جراحی یا عمل بینی بدون جراحی نمی‌توان بینی بزرگ را کوچک کرد، اما می‌توان عدم تقارن سطح بینی را برطرف نمود یا بی‌نظمی‌های سطح آن را صاف کرد؛ بدین ترتیب کاری کرد که بینی روی صورت کوچک‌تر به نظر برسد.

همچنین عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اید و از نتیجه ناراضی هستید و از بینی جدید خودتان خوشتان نمی‌آید، به کمک رینوپلاستی بدون جراحی با تزریق ژل یا فیلر، می‌توانید بینی خود را آن‌طور که می‌خواهید تغییر بدهید. در کل رینوپلاستی بدون جراحی در موارد زیر مفید واقع می‌شود:

  • کم کردن برجستگی روی بینی با تزریق ژل به اطراف آن
  • کم کردن یا از بین بردن فرورفتگی‌ها یا شکاف‌های بینی
  • متقارن کردن بینی
  • بالا بردن (لیفت کردن) نوک بینی
  • صاف کردن پُل بینی یا گرد کردن نوک آن
  • تصحیح بینی زینی شکل

تزریق ژل در بینی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از اینکه بینی به کمک بی‌حس‌کننده‌های موضعی (مانند کرم بی‌حس‌کننده) کاملا حس درد خود را از دست داد. مقادیر کم از ژل‌های پوستی (مانند ژووی درم یا رستیلن) با سوزنی ظریف به محلی از بینی که نیاز به پُر شدن دارد، تزریق می‌شود.

ژل به مقدار کم و در حد قطره تزریق می‌شود و به همین دلیل نباید انتظار تأثیر سریع درمان را داشته باشید. نتیجه نهایی دلخواه شما بعد از چند جلسه تزریق با فاصله ۴ تا ۶ هفته ایجاد خواهد شد.

برای تصحیح ظاهر بینی بهتر است از همین روش مرحله به مرحله استفاده کرد، چراکه ژل باید فرصت کافی برای تاثیر داشته باشد. بعد از تزریق ژل به داخل پوست بینی، بدن دست به کار می‌شود و دیواره‌ای به دور هر قطره کوچک ژل می‌کشد؛ در حقیقت کپسولی حاوی ژل ایجاد می‌کند که در محل خود باقی می‌ماند و جابه‌جا نمی‌شود.

با گذشت زمان، بافت طبیعی بدن در دور کپسول حاوی ژل جمع می‌شود و حجم بیشتری در ناحیه تزریق ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که بعد از یک یا دو جلسه تزریق نمی‌توان نتیجه نهایی را مشاهده کرد و باید به بدن زمان داد تا با ایجاد بافت محل تزریق را به مدت طولانی پُر نگه دارد.

بعد از گذشت مدت کافی (معمولا ۴ تا ۶ هفته) پزشک و بیمار می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا نیاز به تزریق بیشتری هم هست یا نه؟

تزریق ژل در بینی چقدر بی خطر است؟

عمل بینی بدون جراحی با تزریق ژل نیاز به بیهوشی عمومی یا داروهای تزریقی ندارد و تنها از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. از آنجا که بُرش جراحی صورت نمی‌گیرد، طبیعتا خطر این روش بسیار کمتر از رینوپلاستی با جراحی است. به‌ندرت ممکن است تزریق ژل عوارضی ایجاد کند که در زیر به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

  • واکنش‌های افزایش حساسیت
  • عفونت
  • برجسته شدن محل تزریق یا عدم تقارن بینی
  • آسیب دیدن پوست بینی

تزریق ژل به‌صورت قطره‌های کوچک به‌طور قابل توجهی از ایجاد این عوارض می‌کاهد.

تزریق ژل در بینی در چه مواردی بی‌سفایده است؟

اگر می‌خواهید بینی شما کوچک‌تر شود و پُل بینی باریک‌تری داشته باشید یا برآمدگی بزرگی که روی بینی دارید از بین برود یا نوک بینی شما کوچک‌تر شود، تزریق فیلر به درد شما نمی‌خورد. همچنین یادتان باشد که به کمک تزریق ژل نمی‌توان وضعیت تنفس را درست کرد یا مشکلات داخلی بینی مانند انحراف تیغۀ بینی را برطرف کرد. به‌خاطر داشته باشید که هدف از رینوپلاستی بدون جراحی، بهتر کردن وضعیت بینی است، نه ایجاد بینی بدون نقص!

از چه نوع ژل‌هایی برای تزریق در بینی استفاده می شود؟

برخی از ژل‌ها مانند «ژووی درم» و «رستیلن» اثر موقت دارند و بستگی به وضعیت بدن شما می‌توانند یک یا دو سال در پوست دوام بیاورند و اگر نتایج تزریق باب میل شما بود، باید تزریق را تکرار کنید.

برخی از ژل‌ها مانند «سیلیکون» دائمی هستند و اگر از نتیجه تزریق ناراضی باشید، برای خارج کردن آنها نیاز به جراحی خواهد بود. بنابراین برای تصحیح شکل بینی خود بهتر است که از ژل‌های موقت اما شناخته شده استفاده کنید، نگران نباشید اگر لازم باشد باز هم تزریق انجام خواهد شد.