جوانسازی گردن یکی از دغدغه‌ها ما با گذشت سن است. اما جوانسازی گردن بدون جراحی یکی از گزینه‌هایی‌ست که همواره مورد توجه بوده است.

چطور پوست گردن پیرتر و پیرتر می‌شود؟

گذشت زمان اجتناب‌ناپذیر است و تأثیر آن شگرف! از یک طرف سبب می‌شود یاد بگیریم و تجربه پس‌انداز کنیم و به ما فرصت می‌دهد که خودمان را بهتر و بهتر کنیم، از سوی دیگر اثر گذشت خود را روی تک تک اعضای بدن ما می‌گذارد. گویی می‌خواهد یادآوری کند که از ما و برای ما گذشته است تا یادمان نرود که چقدر مهم است!

بله گذشت زمان روی گردن هم اثر می‌گذارد و سبب روند پیری گردن می‌شود. و از آنجا که گردن قسمتی قابل مشاهده از بدن ما است، این روند افزایش سن می‌تواند تأثیر مهمی بر ظاهر ما داشته باشد.

تأثیرات سن بر گردن

در کل از نظر ظاهری با افزایش سن در گردن تغییرات زیر ایجاد می‌شوند:

نوارهای عمودی گردنی ایجاد می‌شوند

نوارهاى گردنى، دو یا چند چین عمودى‌اند که از لبه فک تحتانی تا استخوان‌های ترقوه ادامه مى‏یابند. این نوارها در هنگام زور زدن (بلند کردن جسم سنگین) یا حرف زدن با هیجان، بیشتر مشخص مى‏شوند.

نوارهاى عمودى گردن در اثر انقباض عضله سطحی گردن که نام علمی آن «پلاتیسما» است، ایجاد می‌‏شوند. با افزایش سن قدرت انقباض این عضله در حالت استراحت بیشتر می‌شود و بدین ترتیب نوارهای گردنی به وجود می‌آیند.

خطوط عرضی روی گردن ایجاد می‌شوند

این خطوط در عرض گردن دیده می‌شوند و از دوران کودکی وجود دارند، اما با افزایش سن عمیق‌تر و مشخص‌تر می‌شوند. خطوط عرضی گردن را «خطوط گردنبند» هم می‌نامند. این خطوط در اثر ساختمان خود پوست و بافت سطحی گردن ایجاد شده‌اند و تنها مشکل این است که با افزایش سن مشخص‌تر و عمیق‌تر می‌شوند.

شلی پوست گردن

با افزایش سن پوست گردن شل‌تر و آویزان‌تر می‌شود. از یک طرف این نیروی جاذبه است که در طول زندگی ما پوست گردن را به پائین می‌کشاند و در درازمدت می‌تواند سبب آویزان شدن آن شود.

از سوی دیگر این ساختمان خود پوست است که به‌مرور زمان اجزای اصلی خود را از دست می‌دهد و کلاژن و الاستین آن تجزیه می‌شوند و دیگر قوام و انعطاف‌پذیری دوران جوانی را ندارد و آویزان می‌شود.

ضایعاتی روی گردن ایجاد می‌شوند

با افزایش سن ضایعات پوستی مختلفی روی پوست گردن به وجود می‌آیند. از جمله این ضایعات می‌توان به «منگوله‌های پوستی» اشاره کرد. منگوله‌ها برجستگی‌هایی هستند شبیه به زگیل و به رنگ پوست یا تیره.

این برجستگی‌ها پایه دارند و ممکن است در زیر بغل هم دیده شوند. معمولا منگوله‌های پوستی در سنین بالای سی سال به وجود می‌آیند و ممکن است به مرور بر تعداد آنها افزوده شود و ظاهر ناخوشایندی به گردن بدهند.

همچنین ممکن است با افزایش سن ضایعات دیگری به نام «سبورئیک کراتوز» نیز روی گردن و دیگر نواحی بدن به وجود بیایند. این ضایعات خوش‌خیم و شبیه به خال‌هایی هستند که روی سطح پوست چسبیده‌اند. همچنین ممکن است با گذشت زمان لکه‌های قهوه‌ای روی صورت و گردن ایجاد شوند.

جوانسازی گردن بدون جراحی

جوانسازی گردن با تزریق بوتاکس

یکی از روش‌های مؤثر برای جوانسازی پوست گردن استفاده از بوتاکس است. توکسین بوتولینوم (بوتاکس) سمی است که از نوعی باکتری به‌دست می‌آید و می‌تواند عضلات را فلج کند. با تزریق بوتاکس در عضلات خاص می‌شود ظاهر صورت و گردن را تغییر داد.

در مورد گردن، هدف از تزریق بوتاکس، فلج قسمت‌های خاص از عضله سطحی گردن یا عضله پلاتیسما است. این عضله از قفسه سینه شروع می‌شود و به بالا می‌آید و تا استخوان فک تحتانی می‌رسد و با عضلات پائین صورت مخلوط می‌شود.

با کمک تزریق بوتاکس می‌توان با ایجاد تغییرات زیر به جوانسازی گردن کمک کرد:

  • می‌توان نوارهای گردنی را از بین برد و یا از شدت آنها کم کرد. همانطور که گفته شد، نوارهای گردنی نوارهایی عمودی هستند که به‌ویژه موقع صحبت کردن با هیجان یا زور زدن، در گردن دیده می‌شوند و ظاهری ناخوشایند به گردن می‌دهند. این نوارها توسط عضله پلاتیسما (همان عضله سطحی گردن) ایجاد می‌شوند. خوشبختانه تزریق بوتاکس در داخل عضله ایجاد کننده این نوارها، سبب کاهش آنها می‌شود و به گردن ظاهر بهتری می‌دهد.
  • می‌توان چین‌های عرضی گردن را کم کرد. با تزریق بوتاکس در پوست گردن می‌توان از عمق چین‌های عرضی گردن کم کرد.
  • می‌توان پوست گردن را کشید (لیفت گردن یا لیفت نفرتی‌تی). نفرتی‌تی ملکه مصر باستان بود و او را یکی از زیباترین زنان عالم می‌دانند! در تصاویری که از نفرتی‌تی موجود است، گردن شکیل و فک تحتانی متناسب او جلب توجه می‌کند. در برخی از افراد می‌توان با تزریق بوتاکس، لیفت نفرتی‌تی را انجام داد و به گردن ظاهری کشیده‌تر داد و کاری کرد که فک تحتانی مشخص‌تر و متناسب‌تر شود.

جوانسازی گردن با لیزر

لیزر نوعی نور متمرکز است که می‌تواند پوست را گرم کند. گرم کردن پوست سبب ساخت کلاژن توسط پوست، تغییر شکل و بهتر شدن کیفیت کلاژن موجود در پوست و در نهایت سفت شدن پوست و کم شدن چین و چروک‌های آن می‌شود. بنابراین می‎‌توان به کمک روش‌های لیزری وضعیت پوست گردن را بهتر کرد. توجه داشته باشید که سه روش اصلی جوانسازی لیزری وجود دارد:

  • جوانسازی لیزری تخریبی: در این روش سطح پوست تخریب می‌شود و قسمت عمقی پوست، خود را به‌صورت پوستی جوان بازسازی می‌کند. بهتر است برای پوست گردن از روش جوانسازی تخریبی استفاده نشود. پوست گردن برخلاف پوست صورت می‌تواند دچار اسکار یا کلوئید شود.
  • جوانسازی لیزری غیر تخریبی: روش مناسبی برای جوانسازی پوست گردن است. در این روش لیزر، گرما را به عمق پوست می‌رساند و سبب گرم شدن پوست شده، سلول‌های پوست تحریک می‌شوند تا کلاژن بسازند و کلاژن موجود هم تغییر شکل می‌دهد و در کل کیفیت پوست بهتر می‌شود.

یکی از بهترین لیزرهای غیرتخریبی لیزر جنسیس است که بدون آنکه به پوست آسیب برساند یا نیاز به مراقبت خاصی بعد از درمان داشته باشد، سبب بهبود کیفیت پوست می‌شود. لیزر جنسیس سبب قرمزی پوست، زخمی شدن پوست و یا تغییر قابل مشاهده در پوست نمی‌شود و بلافاصله بعد از انجام لیزر می‌توانید به سر کار خود برگردید و مطمئن باشید که لیزر تأثیر خوبی برای جوانسازی پوست شما دارد.

  • جوانسازی فراکشنال: در این روش اشعه لیزر به‌صورت ستون‌هایی با قطر کم وارد پوست می‌شود و تنها بخش کمی از پوست را تخریب می‌کند. پوست سالم بین ستون‌های لیزر شده شروع به بازسازی و جوانسازی پوست می‌کنند.

جوانسازی گردن با از بین بردن ضایعات پوستی گردن

بدیهی است که وجود ضایعات اضافی (مانند منگوله‌های پوستی یا خال‌ها یا دیگر ضایعات خوش‌خیم) روی گردن از زیبایی ظاهر آن می‌کاهند. خوشبختانه با روش‌های ساده و بسیار کم خطر می‌شود بسیاری از این ضایعات را از بین برد، بدون آنکه جای ضایعات باقی بماند.

به عنوان مثال خیلی راحت و با روشی بدون درد (تحت بی‌حسی موضعی) می‌شود منگوله‌های پوستی را برداشت یا آنها را لیزر کرد.
همچنین سبورئیک کراتوزها (همان ضایعاتی که شبیه به خال هستند و به پوست چسبیده‌اند) را می‌توان با کرایوتراپی (سرمادرمانی) یا لیزر نابود کرد (البته نگران نباشید، این کارها تحت بی‌حسی انجام می‌شوند و شما دردی حس نمی‌کنید). همچنین می‌شود با انواع خاص لیزر (لیزرهای کیو سویچ) بسیاری از لکه‌های پوست گردن را از بین برد.

مطلب را خلاصه کنیم

افزایش سن تغییرات زیادی روی پوست دارد. خوشبختانه می‌شود با روش‌هایی با تهاجم کم و بدون جراحی (مانند تزریق بوتاکس و انجام لیزر) کیفیت پوست را بهتر کرد. فقط به فکر جوانسازی پوست صورت خود نباشید، گردن کمی پائین‌تر از صورت شما است و به‌راحتی می‌تواند افزایش سن شما را نشان بدهد. به فکر جوانسازی گردن خود باشید!