آیا لیزر برای رفع موها سرطان‌زا است؟

این روزها استفاده از لیزر برای حذف موها در بین مردم بسیار فراگیر شده است و یک باور غلط این است که لیزر سرطان‌زا است. تصور این موضوع که تنها در چند جلسه بتوان از شر این موها به‌طور کامل و برای همیشه خلاص شد، بسیار جذاب به نظر می‌رسد. شاید تا چند دهۀ پیش، حتی فکر کردن به این موضوع نیز امری غیرممکن بود، اما امروزه به لطف پیشرفت علم و استفاده از دستگاه‌های لیزر، این کار کاملا منطقی به نظر می‌رسد و روز‌به‌روز به طرفداران این روش افزوده می‌شود.

امروزه لیزر به یکی از محبوب‌ترین راه‌های حذف دائمی موها تبدیل شده است. بر اساس افسانه‌ها، این روش شامل عوارض جانبی خطرناکی است که از جمله خطرناک‌ترین آنها می‌توان به سرطان پوست اشاره کرد.

 در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع و تأثیرات لیزر بر سلامت انسان‌ بپردازیم. در روش لیزر درمانی، پوست به شدت با پرتوهای انرژی به اصطلاح بمباران می‌شود. به همین دلیل نگرانی‌هایی بابت خطرات احتمالی سرطان پوست به وجود می‌آید.

آیا لیزر سرطان‌زا است؟

دانشمندان به قطعیت دریافته‌اند که از جمله خطرناک‌ترین پرتوها، پرتوهای گاما و اشعۀ X است و سرطان‌زایی آنها کاملا به اثبات رسیده است. دلیل این امر یونیزان بودن این پرتوها با فرکانس بالا است. هنگامی که این پرتوهای یونیزه‌ از بدن عبور می‌کنند، مستقیما به DNA سلول آسیب وارد می‌کنند و امکان ابتلا به سرطان پوست را به وجود می‌آورند. اما لیزر از اشعۀ غیر‌یونیزه استفاده می‌کند. پس در واقع نمی‌تواند برای پوست خطری داشته باشد.

انرژی نوری که از دستگاه لیزر به سطح پوست تابیده می‌شود، عمقی نیست و نمی‌تواند آسیبی به DNA برساند و در نهایت موجب سرطان پوست نمی‌شود.

نحوۀ تاثیرگذاری لیزر بر موهای زائد

غدد خاصی که مو برای حیات و رشد خود از آنها تغذیه می‌کند، در بدن وجود دارند. این غددهای کوچک به فولیکول‌‌های مو معروف هستند. فولیکول‌ها موجب رشد مو می‌شود و باید سالم بمانند. هدف از انجام لیزر، از بین بردن این فولیکول‌هاست تا مو دیگر توانایی رشد نداشته باشد.

از بین رفتن موها توسط نور و انرژی، با طول موج خاصی به پوست ‌تابیده می‌شود. پرتوهای کوچک انرژی، به‌صورت دقیق، متناوب و شدید بر پوست شلیک می‌شوند. این پرتوهای شلیک شده به پوست، توسط رنگدانه‌ها جذب شده و سپس به فولیکول مو منتقل می‌شوند.

انرژی لیزر باعث تخریب این فولیکول‌ها شده و از رشد مجدد موها جلوگیری می‌کند. در واقع و به زبان عامیانه لیزر کردن موجب «ریزش مو» می‌شود.

میزان قدرت پرتودهی لیزر به درجۀ تحمل مراجعه‌کنندگان بستگی دارد و میزان اثربخشی آن با توجه به ضخامت موها متفاوت است. موهای تیره‌تر و ضخیم‌تر به علت داشتن رنگدانه‌های بیشتر، نتایج بهتری نسبت به موهای روشن و نازک کسب می‌کنند. رشد موهای تیره و ضخیم بعد از چند جلسه بسیار کاهش می‌یابد و در صورت اتمام جلسات، رشد مجدد مو کاملا قطع می‌شود.

نمی‌توان گفت که لیزر به‌طور کلی محرکی برای بروز سرطان است. حتی در برخی موارد خاص، بسیاری از بیماری‌های پوستی با لیزر درمان می‌شوند. لیزرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از عوامل بروز سرطان جلوگیری کنند. تقریبا تمامی متخصصین پوست به مراجعین خود این اطمینان خاطر را می‌دهند که هیچ نگرانی بابت استفاده از لیزر وجود ندارد. اما می‌توان گفت که هنوز تحقیقات کافی و جامع از سوی دانشمندان، در مورد عوارض احتمالی لیزر صورت نگرفته است.

لیزر موهای زائد، سلول‌های پوستی را هدف قرار نمی‌دهند و تغییری در ساختار پوست به وجود نمی‌آورند. بنابراین فرض بر این است که خطرات سرطان پوست عمدتا به لیزر و اشعۀ آن مربوط نمی‌شود.

در حال حاضر درمان توسط لیزر، عوارض جانبی حادی ندارد و لزوما موجب سرطان نخواهد شد. (بر خلاف باور عموم، در بسیاری موارد، برای درمان سرطان پوست نیز استفاده می‌شود). لیزر درمانی تنها برای رفع موها نیست و استفاده‌های گوناگونی در درمان زیبایی (همانند برداشتن خال) و دندانپزشکی دارد. همچنین از لیزر برای درمان پروستات، واریس، ضعیفی چشم و… استفاده می‌شود.

طول موج‌هایی که لیزر ایجاد می‌کند با طول موج‌ خورشید (UAVو UVB) متفاوت است. پرتوهای خورشید که حاوی اشعه‌های خطرناکی هستند، باعث آسیب به سلول‌های پوستی و سرطان می‌شوند. پرتوهای غیریونیزه لیزر، با پرتوهای یونیزه‌کننده (به عنوان مثال اشعۀ X ) که عامل سرطان شناخته می‌شود، متفاوت است.

در صورت رعایت برخی نکات می‌توان ریسک آسیب‌های ثانویه به پوست را تا حد قابل توجهی کاهش داد:

  • اگر تا دو هفته پس از انجام لیزر، تغییر رنگی در پوست مشاهده شد، بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد.
  • حداقل تا 2 هفته بعد از درمان با لیزر نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار گرفت.
  • اگر پس از انجام لیزر رشد موها بسیار بیشتر شد، باید از ادامۀ لیزر در آن ناحیه صرف‌نظر کرد.
  • 24 ساعت قبل از لیزر موهای زائد در تهران از مصرف داروهای مسکن و داروهای گیاهی خودداری شود.
  • اگر بیمار دارای سابقۀ تبخال است، بهتر است که انجام لیزر را تحت نظر پزشک انجام دهد.

در مورد درمان و خطرات موهای زائد توسط لیزر، بررسی‌های زیادی صورت گرفته است. این بررسی‌ها بیشتر روی افرادی بوده است که طی سال‌های طولانی مورد اصابت این اشعه‌ها قرار گرفته‌اند. در هر صورت تابیدن پرتوهای مضر، مواد سمی و زندگی ناسالم سلامت جسمی انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

تابیدن این لیزر بر پوست تنها در صورتی جایز است که باعث بروز مشکلی در بدن نشود یا مشکلات موجود را تشدید نکند. لیزر مقدار کمی اشعه تولید می‌کند، ولی در نهایت مدرکی دال بر اینکه استفاده از لیزر موجب سرطان پوست می‌شود، وجود ندارد. از این روش برای درمان برخی ضایعات پوستی و سرطانی نیز استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

در انتها تصمیم برای استفاده یا عدم استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد با خود متقاضی است. با این باور که این تحقیقات کافی است و اثرات منفی‌ در آینده به وجود نخواهد آورد، می‌توان به راحتی از این روش استفاده کرد. کلینیک ونک یکی از بهترین خدمات لیزر موهای زائد در تهران را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

نکته‌ای که باید توجه داشت این است که هنوز هیچ مطالعۀ دقیقی در این خصوص صورت نگرفته است. در این صورت پزشکان توصیه می‌کنند که افرادی با سابقۀ سرطان پوست در خانواده، در استفاده از لیزر موهای زائد با احتیاط بیشتری عمل کنند؛ زیرا ممکن است که خطرات طولانی‌مدت درمان لیزر بعدها آشکار شود.

1398-8-21 12:43:50 +00:00