از روش‌های برطرف کردن موهای ناخواسته می‌توان به لیزر و الکترولیز اشاره کرد که بر فولیکول مو تأثیر می‌گذارند. هر دو روش مدت درمانی خود را داشته و چون مراحل رشد موها متفاوت است بر تعداد جلسات تأثیر می‌گذارد.

هنگامی که به فکر از بین بردن این موها با لیزر موهای زائد خود می‌افتید، چندین روش پیش روی شما خواهد بود. اما انتخاب بهترین روش برای درمان بستگی به شرایط بیمار دارد از جمله رنگدانه پوست، ضخامت مو و… روش الکترولیز طبق تأییدیه سازمان غذا و دارو روشی‌ست که موها را به طور کامل از بین می‌برد، اما روش لیزر ۸۰ درصد از موهای زائد را کاهش می‌دهد.

الکترولیز (سوزن‌های الکتریکی) چیست؟

یکی از ‌روش‌های رفع موهای زائد است که در این روش سوزن نازکی وارد یک به یک فولیکول‌های مو شده و با اعمال انرژی گرمایی ریشۀ مو را می‌سوزاند و از بین می‌برد. چون همۀ فولیکول‌های مو یک به یک با سوزن از بین می‌روند، مو نمی‌تواند مجدداً رشد کند و باعث از بین رفتن دائمی موها می‌گردد؛ اما این روش به صورت آهسته و در چندین جلسه انجام می‌شود.

تفاوت لیزر با الکترولیز

لیزر چیست؟

لیزر موهای زئد با تشعشعات ملایمی که دارد به فولیکول‌های مو به گونه‌ای تأثیر گذاشته و سرعت رشد مو را به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد.

شباهت روش الکترولیز و موهای زائد

هر دو روش کاهش و از بین بردن تدریجی موها را به همراه دارد. موها برای رشد به سه مرحله تقسیم‌بندی می‌شوند که مرحله اول رشد موها می‌باشد، این دو روش بیشترین تأثیرگذاری را در این زمان دارند.

تفاوت الکترولیز و موهای زائد

درد

هر دو روش درد را به همراه دارد، اما در روش الکترولیز به دلیل اینکه از جریان الکتریکی استفاده نمی‌شود و هر فولیکول باید جداگانه مورد درمان قرار بگیرد، زمان‌بر بوده و بیمار درد بیشتری را تحمل می‌کند. در لیزر سوزن کاربردی نداشته، بیمار تنها با اشعۀ درمان می‌شود و با توجه به ضخامت فولیکول موی بیمار شدت اشعه متغیر است. در کلینیک ونک یکی از بهترین خدمات جهت لیزر موهای زائد در تهران به مراجعین محترم ارائه می‌شود.

هزینه

روش الکترولیز به دلیل درمان یک به یک فولیکول‌های مو زمان‌بر و تعداد جلسات بیشتری نسبت به لیزر دارد. به همین دلیل هزینۀ درمان با آن بیشتر از لیزر می‌باشد.

رنگدانۀ مو

امروزه بهترین روش برای از بین بردن موها، لیزر است. با توجه به مزایایی که لیزر دارد بهترین روش بوده اما انتخاب روش مناسب به رنگدانۀ مو بستگی دارد که کدام روش برای از بین بردن موها بهتر است.

استفاده لیزر برای موهای مشکی و قهوه‌ای بهترین روش است. موهای بور و موهایی که از رنگ پوست، روشن‌تر است کاربردی نیست و بالعکس؛ در مقابل روش الکترولیز موهای روشن و بور را از بین می‌برد. حتی برای از بین بردن موهایی با رنگ سفید الکترولیز مفید است؛ زیرا هدف لیزر برای انجام دادن لیزر موها رنگدانه‌ها هستند که از بین می برند.

زمان

مدت زمان برای از بین بردن موها به روش الکترولیز زیادتر از روش لیزر است؛ زیرا سطح کمتری را در بر‌می‌گیرد و چون درد بیشتری دارد، تعداد جلسات را بیشتر می‌کنند.

در واقع انتخاب روش مناسب به کاربرد و ناحیه‌ای که قرار است لیزر شود، بستگی دارد. مثلاَ اگر ناحیۀ درمانی، نزدیک چشم باشد بهتر است که از الکترولیز استفاده شود. در واقع کاربرد الکترولیز زمانی‌ست که می‌خواهیم تعداد معدودی از موهای ناحیه‌ای را از بین ببریم.

یکی از ویژگی‌های مهم در لیزر استفاده از آن برای موهای کوتاه است. حتی لازم نیست موها بلند باشد ولی در انجام الکترولیز بهتر است دو روز قبل اپیلاسیون انجام نشود؛ زیرا انجام آن با موهای بلند بهتر است.

تفاوت لیزر با الکترولیز

مزیت لیزر نسبت به الکترولیز

  • کاهش زمان و مقرون به صرفه بودن
  • نداشتن محدودیت در کاربرد (حتی مردان هم می‌توانند از این روش استفاده کنند)
  • کاهش تعداد جلسات 
  • عدم آسیب به بافت‌های بدن

گاهی موها از زیر پوست رشد می‌کنند که همین عامل باعث عفونت و سوزش می‌شود. بهترین روش برای از بین بردن چنین موهایی لیزر است. برای مثال دستگاه الکترولیز برای برداشتن موهای روی خال، بهترین روش است؛ زیرا یک نقطه خاص را در بر‌می‌گیرد.

از آنجایی که الکترولیز کردن موهای زائد، نیاز به زمان زیادی دارد و حجم وسیعی را پوشش نمی‌دهد، گاهی اوقات پزشک متخصص پوست ابتدا لیزر موهای زائد را به فرد پیشنهاد می‌دهد و بعد از لیزر نقاطی که موها از بین نرفته‌اند را الکترولیز می‌کند.

نتیجه

و در آخر از بین بردن موهای زائد با روش لیزر مقرون به صرفه، کوتاه‌مدت و حتی راحت‌تر است؛ اما کاهش تدریجی فولیکول‌های مو را در بردارد. روش الکترولیز فولیکول‌ها را از بین می‌برد اما زمان‌بر، همراه با درد بیشتر و هزینه‌بر می‌باشد.