آیا لیزر موهای زائد عوارض جانبی دارد

بسیاری از افراد برای از بین بردن موهای زائد، لیزر را انتخاب می‌کنند. اما آنچه فکر آنها را درگیر می‌کند وجود یا عدم وجود عوارض لیزر موهای زائد است. در این مبحث به بررسی عوارض لیزر موهای زائد خواهیم پرداخت.

لیزر موهای زائد به‌طور کلی امن است

اگر از روش‌های سنتی حذف مو، از قبیل شیو کردن، خسته شده‌اید، ممکن است علاقه‌مند به حذف موهایتان با لیزر باشید. درمان‌های لیزر مو با متوقف کردن فولیکول‌ها از رشد موهای تازه، توسط یک متخصص پوست یا یک متخصص واجد شرایط و آموزش دیده انجام می‌شود. افرادی که تمایل به حذف موهای خود به روش لیزر دارند، همیشه باید به یک متخصص پوست واجد شرایط مراجعه کنند.

برای بیشتر مردم لیزر موهای زائد، روشی امن است. این روش به هیچ عوارض جانبی درازمدت مرتبط نیست. با این حال، بحث در مورد عوارض جانبی حذف موهای زائد وجود دارد. اگرچه بعد از این روش عوارض جانبی موقت و جزئی می‌تواند بعد از لیزر رخ دهد؛ اما عوارض جانبی دیگر نادر است. فراتر از آن، هرگونه ادعا دربارۀ تأثیر منفی بر سلامت در درازمدت، بی‌اساس است.

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض جانبی خفیف

دستگاه لیزر با استفاده از لیزرهای کوچک و با گرمای بالا کار می‌کند. لیزر ممکن است بلافاصله عوارض جانبی موقت بعد از اعمال روی پوست، ایجاد کند. سوزش پوست و تغییرات رنگدانه شایع‌ترین عوارض جانبی استفاده از لیزر خواهد بود. در کلینیک زیبایی ونک شما میتوانید یکی از بهترین تجارب خود را از لیزر موهای زائد در تهران کسب کنید.

قرمزی و سوزش

ازبین‌بردن موهای زائد با لیزر می‌تواند موجب سوزش موقتی شود. همچنین ممکن است قرمزی و تورم جزئی در ناحیۀ تحت درمان مشاهده شود. توجه داشته باشید که این اثرات بسیار جزئی خواهند بود. قرمزی و سوزش همانند حالتی‌ست که بعد از وکس کردن و کندن موها از ریشه ایجاد می‌شود.

متخصص پوستِ شما ممکن است قبل از انجام لیزر، از بی‌حسی موضعی برای به حداقل رساندن این اثرات استفاده کند. سوزش به‌طور کلی باید در عرض چند ساعت بعد از انجام لیزر ناپدید شود. سعی کنید از بستۀ یخ استفاده کرده تا به کاهش تورم و درد کمک شود.

عوارض لیزر موهای زائد

تغییرات رنگدانه پوست

پس از درمان لیزر، ممکن است پوست کمی تیره‌تر یا روشن‌تر شود. اگر پوستی روشن دارید، احتمال بیشتری دارد که لکه‌های تیره‌تر روی پوست مشاهده شود. در مقابل افرادی که پوست تیره‌تری دارند، ممکن است بعد از لیزر لکه‌های روشن تری داشته باشند. با این حال، مانند سوزش پوست، این تغییرات موقتی بوده و معمولاً باعث نگرانی نمی‌شوند.

پوسته پوسته شدن

برخی از افراد ممکن است پوسته پوسته شدن پوست را در ناحیۀ مورد نظر تجربه کنند. این عارضه به‌طور معمول یک مسئلۀ جزئی‌ست، اما می‌تواند ناخوشایند باشد. پوسته پوسته شدن گاهی اوقات ممکن است منجر به زخم شود. با توجه به محل درمان پس از لیزر، استفاده از یک مرطوب‌کننده، می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

آیا از در دوران بارداری نیز می‌توان به این روش موها را از بین برد؟

این روش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. در درجۀ اول به این دلیل است که هیچ مطالعات انسانی، ایمن بودن درمان موهای لیزر در دوران بارداری را ثابت نکرده است.

بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن انسان می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد موهای زائد در مکان‌های ناخواسته شود. مادران ممکن است به دلیل رشد بیش از حد موهای زائد در نواحی سینه و شکم، لیزر را ترجیح دهند. با این حال، در اغلب موارد، این موها به خودی خود می‌ریزند، بنابراین شما ممکن است نیازی به درمان‌های پزشکی نداشته باشید. تنها کافی‌ست که منتظر بمانید تا زمانی که بارداری شما به پایان برسد.

اگر باردارید و حذف موهای زائد را ترجیح می‌دهید، باید تا بعد از زایمان منتظر بمانید. پزشک شما احتمالاً توصیه می‌کند که چندین هفته بعد از زایمان این کار را انجام دهید.

عوارض لیزر موهای زائد

آیا این روش سرطانزا است؟

سرطانزا بودن حذف موهای زائد با لیزر، یک افسانه است. در واقع، مطابق با گفتۀ بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان انواع خاصی از ضایعات پیش‌سرطانی استفاده می‌شود.

لیزرهای مختلف برای درمان آسیب آفتاب و چین و چروک استفاده می‌شود. لیزرهایی که در حذف مو یا سایر روش‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مقدار تابش کمتری دارند. علاوه‌ بر این، مقدار بسیار کمی از سطح پوست درگیر خواهد شد. بنابراین، آنها خطر ابتلا به سرطان را ندارند.

آیا حذف مو با استفاده از لیزر باعث ناباروری می‌شود؟

این نیز یک افسانه است که حذف موی لیزر باعث ناباروری می‌شود. فقط سطح پوست توسط لیزرها تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بنابراین حداقل تابش از لیزر نمی‌تواند به هیچ یک از اعضای بدن نفوذ کند. اگر در حال حاضر سعی در باردار شدن داشته و همچنین از لیزر برای حذف موهای زائد استفاده می‌کند، با پزشک خود صحبت کنید.

صحبت آخر

به‌طور کلی، حذف موهای زائد با لیزر برای اکثر افراد ایمن و مؤثر است. به عنوان یک اقدام احتیاطی، نباید از لیزر در ناحیۀ نزدیک چشم یا در دوران حاملگی استفاده کنید.

 


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)