جالوپرو، روشی طبیعی برای جوانسازی پوست

دکتر مهدی ایزدی

متخصص پوست، مو و زیبایی

مقدمه

پوست از سه لایه تشکیل شده است: روپوست یا اپی‌درم، میان‌پوست یا درم و زیرپوست یا هیپودرم. درم یا لایه میانی پوست حاوی موادی است که وجود آن‌ها برای سلامت و شادابی پوست ضروری است.  با افزایش سن، از مقدار این مواد در پوست کم می‌شود و در حقیقت بسیاری از تظاهرات پیری پوست، از کمبود این مواد ناشی می‌شود. اسید هیالورونیک و کلاژن دو ماده مهمی هستند که در این مقاله می‌خواهیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم.

اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به مقدار فراوان در پوست، زجاجیه چشم و مایع مفصلی وجود دارد. نیمی از اسید هیالورونیک بدن در پوست موجود است. این ماده مهم در پوست وظایف مختلفی را بر عهده دارد:

 • به مولکول‌های آب متصل می‌شود و در آبرسانی پوست نقش دارد (این تاثیر اسید هیالورونیک با افزایش سن کاهش قابل ملاحظه‌ای دارد).
 • بصورت نوعی متسع کننده فیزیولوژیک پوست عمل می‌کند و فضاهای کوچک درم را پر می‌کند و مانع فرورفتگی پوست شده و در نتیجه سبب می‌شود ظاهر پوست، صاف و براق به نظر برسد. پس نقش ساختمانی دارد.
 • تبادل مواد غذایی بین رگ‌ها و پوست را تسهیل می‌کند. پس نقش تغذیه‌ای هم دارد.
 • بر روی عملکرد سلول‌های مختلف پوست اثر می‌گذارد.

با افزایش سن از مقدار اسید هیالورونیک پوست کم می‌شود و بنابراین اثرات مفید این ماده هم کاهش پیدا می‌کنند.

کلاژن پروتئینی است که انواع مختلفی دارد و به مقدار زیاد در پوست یافت می‌شود. کلاژن سبب قوام و سفتی پوست می‌شود و با افزایش سن از مقدار کلاژن پوست کم می‌شود. کلاژن نوعی پروتئین است که از واحدهای ساختمانی کوچکتر به نام اسید آمینه ساخته می‌شود.

 

درمان خط خنده

جالوپرو چیست

جالوپرو نوعی احیاء کننده درم است که در داخل پوست تزریق شده، جذب می‌شود و می‌تواند سبب بهبود کیفیت پوست شده، از خطوط پوستی بکاهند. همچنین از این ماده می‌توان به عنوان نوعی درمان مکمل برای دیگر روش‌های جوانسازی نظیر درمان با لیزر، پیلینگ و تزریق توکسین بوتولینوم استفاده کرد.

جالوپرو بصورت دو بطری شیشه‌ای کوچک موجود است که یکی حاوی اسیدهای آمینه (مانند گلیسین، پرولین، لوسین و لیزین) است و دیگری حاوی هیالورونیک اسید می‌باشد. محتوای این دو بطری با هم مخلوط و بعد تزریق می‌شوند.

جالوپرو چه کاربردی دارد؟

از جالوپرو در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • برای جلوگیری از پیر شدن پوست؛
 • برای درمان پیری پوست؛
 • برای برطرف کردن ترک‌های پوستی؛
 • برای بهتر کردن و طولانی کردن اثر دیگر روش‌های جوانسازی؛
 • برای قبل و بعد از جراحی.

 

از جالوپرو برای کدام نواحی پوست می‌توان استفاده کرد

از جالوپرو می‌توان برای پوست نواحی زیر استفاده کرد:

 • صورت؛
 • گردن؛
 • ناحیه دکولته؛
 • زیر بازوها؛
 • دست‌ها؛
 • داخل ران‌ها؛
 • شکم؛
 • زانو.

 

جالوپرو چطور اثر می‌کند؟

جالوپرو حاوی دو ماده اصلی است: اول ترکیبی از اسیدهای آمینه (واحدهای ساختمانی هر نوع پروتئین از جمله کلاژن) و دوم اسید هیالورونیک. وقتی جالوپرو در داخل پوست تزریق می‌شود، اسید هیالورونیک موجود در آن، جای اسید هیالورونیکی را که پوست در نتیجه افزایش سن از دست داده است، می‌گیرد؛ این ماده آب جذب می‌کند و سبب می‌شود پوست پر آب تر، سفت‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد؛ از سوی دیگر اسید هیالورونیک می‌تواند تولید کلاژن توسط سلول‌هایی به نام فیبروبلاست را تحریک کند؛ پس فیبروبلاست‌ها شروع به ساخت کلاژن می‌کنند. کلاژن از چه ساخته می‌شود؟ از اسیدهای آمینه. پس اسیدهای آمینه موجود در جالوپرو تولید کلاژن را هم تسریع می‌کنند و به این ترتیب پوست سفت‌تر شده، خطوط آن پر می‌شوند.

جوانسازی صورت با تزریق فیلر خط خنده

چه نوع جالوپرو مناسب است؟

جالوپرو کلاسیک برای سنین پائین‌تر (کسانی که اولین نشانه‌های افزایش سن را در پوست خود می‌بینند)، مناسب‌تر است. جالوپرو HMW اسید هیالورونیک بیشتری دارد و برای افراد مسن‌تر بهتر عمل می‌کند و خطوط عمیق‌تر را بهتر پر می‌کند.

به چند جلسه درمان با جالوپرو نیاز است؟

برای جالوپرو کلاسیک سه جلسه درمان با فاصله ۱۰ روز در نظر گرفته می‌شود و جالوپرو HMW معمولا به دو جلسه درمان با فاصله ۲۰ روز نیاز دارد.

درمان با جالوپرو چقدر طول می‌کشد؟

برای تزریق جالوپرو از کرم بی‌حس کننده بر روی محل تزریق استفاده می‌کنند تا روند تزریق بدون درد باشد، در مجموع برای یک جلسه درمانی (شامل زمان لازم برای بی‌حس شدن پوست) نیاز به ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان است.

اثر جالوپرو چقدر طول می‌کشد؟

اثر درمانی جالوپرو تا ۶ ماه ادامه دارد، اما اگر درمان ماهانه انجام شود، ماندگاری درمان بیشتر هم خواهد بود.

تزریق جالوپرو چه عوارضی دارد؟

جالوپرو عمدتا حاوی موادی است که در حالت طبیعی هم در پوست وجود دارند و به همین دلیل تزریق آن با عوارض کمی همراه است. از جمله عوارض موقت تزریق این ماده (که معمولا ظرف چند روز برطرف می‌شوند)، می‌توان به درد، قرمزی، خونمردگی، تورم و خارش اشاره کرد.

بطور خلاصه تزریق جالوپرو روشی برای جوانسازی پوست است که در آن ماده خارجی به پوست تحمیل نمی‌شود و تغییری غیرطبیعی در ساختمان پوست داده نمی‌شود؛ ماده تزریق شده مشابه با مواد موجود در پوست طبیعی هستند و در حقیقت پوست را تحریک می‌کنند تا خودش اقدام به جوانسازی خودش کند.  جالوپرو برای آن دسته افرادی مناسب است که می‌خواهند پوستی صاف‌تر، شفاف‌تر و شاداب‌تر داشته باشند و از تزریق فیلرهای پوستی خوششان نمی‌آید.