با افزایش سن، چین و چروک کم‌کم روی پوست پدیدار می‌شود و با افت حجم چربی و ماهیچه‌های صورت، بخصوص گونه مواجه می‌شویم. بینی و گونه از جمله نخستین محل‌هایی هستند که زیبایی و طراوت خود را از دست می‌دهند و دچار چین و چروک می‌شوند.

گونه‌ها به‌مرور برجستگی خود را از دست می‌دهند و پوست لکه‌دار می‌شود. با از دست رفتن حجم طبیعی در ناحیۀ گونه، زیبایی صورت نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از بین رفتن چربی و حجم گونه موجب گودی چشم و از بین رفتن زیبایی صورت می‌شود. برای بازگرداندن دوباره این حجم، می‌توان از فیلرها و تزریق ژل در این ناحیه کمک گرفت. تنها با تزریق ۱ تا ۲ سی‌سی ژل می‌توان این کاهش حجم را جبران کرد تا مانند سابق صورت جوان و پوست کشیده شود.

فیلرها یا پرکننده‌های گونه و صورت می‌توانند از مواد مصنوعی یا طبیعی باشند که به داخل چین و چروک‌ها و بافت پوست تزریق می‌شود. تزریق این ژل موجب کاهش چین و چروک شده و در نهایت باعث جوان‌تر به نظر رسیدن صورت می‌شود.

تزریق ژل به این صورت است که به‌طور موقت حجم را به صورت و گونه اضافه می‌کند تا چهره، ظاهری شفاف‌تر داشته باشد. لیدوکائین موجود در ژل، موجب کاهش حساسیت و درد هنگام تزریق می‌شود.

طبق آمار انجمن جراحی پلاستیک آمریکا سالانه ۲.۵ میلیون عمل تزریق ژل در سراسر جهان انجام می‌شود که نسبت به سال‌های گذشته ۴ درصد رشد داشته است. استفاده از این تزریق‌ها و سایر عمل‌های جوان‌سازی در ایران و دنیا رو به رشد چشمگیری است.

دوام ژل روی صورت

بخش عمده‌ای از این فیلرها قابل جذب هستند. بنابراین با توجه به نوع آن و واکنش طبیعی بدن هر شخص، نتایج آن از ماه‌ها تا سال‌ها باقی خواهد ‌ماند.

تزریق‌ها اگر درست و کافی انجام شوند نتایج طبیعی و طولانی‌مدت دارند و تا دو سال هم روی گونه باقی می‌ماند. برخی از فیلرها که در بازار به پرکننده‌های دائمی معروف هستند، می‌توانند تا چندین سال هم روی صورت شخص باقی بماند که بیشتر مواد تشکیل دهندۀ آن مصنوعی بوده و عوارض خاصی به همراه دارند.

عوارض جانبی تزریق ژل در گونه

از شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق ژل که اکثراً خفیف بوده و طی مدت کوتاهی (نهایت تا ۷ روز) از بین می‌روند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حساسیت
  • تورم
  • برآمدگی غیر‌عادی
  • کبودی
  • درد
  • قرمزی محل تزریق
  • تغییر رنگ پوست
  • خارش

عوارض جانبی حاصل از تزریق ژل به گونه از ۲ تا ۴ هفته به طول می‌انجامد. همچنین در تمامی مراحل تزریق، خطر عفونت نیز وجود دارد. با صلاحدید پزشک می‌توان از بستۀ یخ روی گونه استفاده کرد.

در صورت داشتن سابقۀ آلرژی شدید یا حساسیت به لیدوکائین، باید پزشک معالج را در جریان گذاشت و در صورت امکان تزریق را انجام نداد.

چه زمانی می‌توانیم ژل تزریق کنیم؟

تزریق ژل محدودیت سنی مشخصی ندارد ولی برای افراد ۲۱ سال به بالا توصیه می‌شود. در صورت بارداری یا شیردهی باید مراتب را به اطلاع پزشک خود رساند. همچنین اگر سابقۀ زخم، اختلالات رنگدانه‌ای و آسیب‌های پوستی در بافت پوست بیمار وجود دارد، ریسک خطرهای استفاده از ژل بالاتر می‌رود.

قبل از انجام تزریق

قبل از تصمیم برای استفاده از این نوع درمان، پزشک معالج در مورد سابقۀ پزشکی، از جمله آلرژی‌هایی که ممکن است بیمار داشته باشد، سؤال می‌کند. همچنین با ارزیابی میزان حجم گونه و عمق چین و چروک‌های موجود در بافت نرم گونه، بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد می‌دهد.

بیمار باید استفاده از داروهایی مانند آسپیرین، ایپروبروفن و سایر داروهای مشابه را از یک هفته قبل از تزریق قطع کند؛ زیرا که این داروها موجب افزایش کبودی و خونریزی در محل می‌شوند.

نحوۀ انجام تزریق

تزریق ژل یک روش درمانی غیر جراحی است که توسط پزشک انجام می‌شود. پزشک متخصص پوست در تهران با استفاده از یک سوزن فوق‌العاده ریز این بافت نرم را به زیر پوست تزریق می‌کند که اثرات فوری آن در لحظه قابل مشاهده است. ژل در طی فرآیند تزریق به‌راحتی وارد پوست می‌شود و ظاهری طبیعی به‌وجود می‌آید. پزشک پس از تزریق ناحیۀ مورد‌نظر را به آرامی ماساژ می‌دهد. کلینیک ونک یکی از بهترین مراکز برای تزریق ژل و انجام لیزر موهای زائد است.

زمان انجام تزریق تنها چند دقیقه است و مدت زمان انجام کل فرآیند ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. استفاده از ماده طبیعی اسید هیالورونیک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تزریق به بافت گونه است؛ زیرا به دلیل طبیعی بودن، امکان بروز واکنش‌های مخرب بدن و پوست کاهش پیدا می‌کند.

معمولاً از ماده اسید هیالورونیک برای تزریق استفاده می‌شود. این ماده به‌طور طبیعی در بافت پوست وجود دارد و به آبرسانی و افزایش حجم کمک می‌کند. اسید هیالورونیک با افزایش سن کاهش می‌یابد و موجب تشکیل چین و چروک پوست می‌شود. با تزریق دوبارۀ این ماده به پوست، موجب بهبود چین و چروک‌ها و همچنین افزایش دوبارۀ حجم می‌شود. در ماده اسید هیالورونیک که نوعی قند طبیعی است، تا حدی لیدوکائین وجود دارد که خود موجب بی‌حسی در پوست می‌شود.

تزریق ژل گونه، برجسته‌سازی گونه

پس از تزریق ژل

از آنجایی که تزریق ژل نوعی درمان ساده و بدون جراحی است، به حداقل ریکاوری ممکن پس از تزریق نیاز دارد. ناحیۀ تحت درمان بلافاصله بعد از عمل تا حدودی متورم است، اما نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک نیست و می‌توان به‌راحتی به زندگی عادی خود ادامه داد. به ندرت پیش می‌آید که بیمار تورم قابل توجهی را تجربه کند.

در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق، از انجام ورزش‌های شدید، نوشیدن الکل و قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما خودداری کنید. هنگام انجام تزریق نیازی به بیهوشی نیست و تنها از بی‌حسی موضعی یا تزریقی برای بی‌حس کردن منطقه تحت درمان، استفاده می‌شود. استفاده از بی‌حسی موضعی موجب می‌شود که بیمار، تزریقی کاملاً بدون درد را تجربه کند. طی سال‌ها مطالعۀ بالینی و تحقیقات، ثابت شده است که این روش، روشی بی‌خطر و مؤثر بوده است.

قرار گرفتن ژل با استفاده از مواد طبیعی زیر پوست، بخصوص ناحیۀ گونه، موجب تحریک کلاژن‌سازی و ترغیب برای بازسازی دوبارۀ بافت می‌شود. نتایج خیلی سریع و پوست فوراً جوان‌تر به نظر می‌رسد. اگر تزریق به اندازه باشد و با تشخیص پزشک بیش از حد انجام نشود، می‌تواند ظاهر بسیار طبیعی و زیبایی به صورت دهد. همچنین انجام تزریق مناسب موجب کاهش چین‌های ریز سطح پوست بینی و گودرفتگی زیر چشم‌ها شود.

از آنجایی که فیلرها یا پرکننده‌های پوستی نتایج طبیعی به دنبال دارند، بسیاری از بیماران برای احیای مجدد مراجعه کرده و آن را دوباره تجدید می‌کنند. انجام این درمان، یک گزینۀ درمانی بی‌خطر، مقرون‌به‌صرفه و مؤثر است.