بیماری گال (جرب) چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

گال نوعی بیماری خارش‌دار پوستی است که توسط انگلی خاص ایجاد می‌شود که می‌تواند در پوست انسان زندگی کند. این انگل بسیار ریز فقط مختص انسان است و ۸ پا هم دارد و توسط چشم دیده نمی‌شود و می‌تواند تا ۳۰ روز در پوست انسان زنده بماند و در این مدت هر بلایی که می‌خواهد بر سر پوست می‌آورد. انگل در زیر سطحی ترین لایه پوست انسان نقب یا کانال می‌زند و داخل کانال تخم‌گذاری می‌کند.

بیماری گال چگونه ایجاد می‌شود؟

بیماری گال از طریق تماس جسمانی بسیار نزدیک در اعضای خانواده یا در اثر تماس جنسی منتقل می‌شود. وسائل آلوده هم می‌توانند سبب انتقال بیماری شوند.

بیماری گال

بیماری گال چگونه ظاهر می‌شود و شکل ضایعات آن چگونه است؟

خارش علامت اصلی گال است. خارش شب‌ها بدتر می شود و ممکن است سایر اعضای خانواده یا افرادی که تماس نزدیک با فرد مبتلا داشته اند هم دچار خارش باشند. خارش با حمام گرم بدتر می‌شود. بر روی پوست هم ضایعاتی دیده می‌شوند. ممکن است بشود نقب‌ها یا کانال‌های انگل را بین انگشتان دست و مچ دست مشاهده کرد. همچنین دانه‌های قرمز و برجسته‌ای ممکن است در نواحی مختلف از جمله ناحیه زیر بغل و در مردان در ناحیه تناسلی مشاهده شود.

بیماری گال چگونه درمان می شود؟

درمان گال بصورت موضعی انجام می‌شود. برای این منظور داروهایی تجویز می‌‌شوند که باید برای مدت خاصی روی بدن قرار گیرند تا بتوانند انگل را از بین ببرند. از جمله این داروها که توسط متخصص پوست تجویز می شود به کرم پرمترین ۵% اشاره کرد. این دارو باید ۸ تا ۱۲ ساعت بر روی پوست قرار بگیرد و بعد شسته شود. لوسیون لیندان داروی دیگری است که آن هم برای مدت ۸ تا ۱۲ ساعت بر روی پوست قرار داده می‌شود و بعد شسته می‌شود. درمان باید یک هفته بعد تکرار شود. در کودکانی که کمتر از ۲ سال سن دارند و در زنان حامله و شیرده نباید از لیندان استفاده کرد.

چطور باید از ابتلا به بیماری گال جلوگیری می‌شود؟

برای پیشگیری از گال باید علاوه بر درمان فرد مبتلا، سایر افرادی که با او تماس نزدیک داشته‌اند هم درمان شوند. باید وسائل شخصی بیمار (لباس ها و وسایل خواب) هم‌زمان با درمان بیماری، شسته شوند.

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)