اگزما چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

واژه اگزما منشاء یونانی دارد و به معنای جوشیدن یا جوشاندن است و التهاب و گرمی را می‌رساند. اگزما در حقیقت شامل گروهی از بیماری های پوستی می‌شود که همگی با التهاب پوست همراه هستند و می‌توانند در نتیجه علل مختلفی ایجاد شوند. به عنوان مثال اگزمای آتوپیک نوعی اگزمای سرشتی است که می تواند در همان چند ماه اول بعد از تولد خودش را نشان بدهد و با افزایش سن شکل آن عوض شود.

اگزما چگونه ظاهر می‌شود و شکل ضایعات آن چگونه است؟‌

اگزماها با درجات مختلفی از قرمزی پوست و خارش آن مشخص می‌شوند. اگر به پوستی که دچار اگزما است، نگاه کنید، می‌توانید خشکی و پوسته ریزی را ببینید، ممکن است سطح پوست ترک خورده باشد و یا خراشیدگی‌های ناشی از خاراندن روی آن دیده شود. اگر اگزما حاد باشد، ممکن است دانه‌های آبدار و بسیار خارش‌دار بر روی پوست وجود داشته باشند. با پاره شده این دانه‌های آب دار، دلمه بر روی سطح پوست آشکار می‌شود. سرانجام اگر اگزما طولانی باشد و خارش زیادی ایجاد کند، در اثر خاراندن، پوست ضخیم می‌شود و رنگ بنفش پیدا می‌کند و خطوط روی آن بیشتر مشخص می‌شوند.

بیماری اگزما

چه عواملی سبب تشدید اگزما می‌گردد؟

تماس با مواد محرک می‌تواند سبب تشدید پوست اگزمایی شود. خانم های خانه داری که دچار اگزمای دست می شوند، بخوبی می دانند که در اثر تماس با تماد شوینده، مشکل آن ها بیشتر می شود. همچنین خشکی و کاهش رطوبت هوا هم از جمله علل شعله ور شدن اگزما است. در فصل زمستان اگزما تشدید می شود.

اگزما چگونه درمان می‌شود ؟

اصول درمان اگزماهای مختلف بشرح زیر است:

باید از تماس با مواد محرک و یا موادی که می توانند آلرژن باشند، پرهیز کرد. به عنوان مثال مواد شوینده نوعی ماده محرک هستند، در هنگام کار با مواد شوینده باید از دستکش‌های محافظ استفاده کرد.اگر پوست خشک است باید از مواد مرطوب کننده استفاده کرد. خشکی پوست با خارش، پوسته ریزی و زبری پوست مشخص می‌شود. خشکی پوست فرد را مستعد ابتلا به اگزما می‌کند، پس باید با استفاده از مواد آب‌رسان یا مرطوب کننده پوست را از خشکی نجات داد.

اگر بر روی پوست دانه‌های آبدار و دلمه وجود دارد، بهتر است از کمپرس سرد استفاده کرد. کافی است پارچه تمیزی را با آب سرد خیس کنید و آن را برای ۲۰ دقیقه روی محل ضایعات قرار بدهید و این کار را سه بار در روز تکرار کنید. بدین ترتیب از شدت خارش کم می‌شود و ضایعات آبدار بتدریج خشک می‌شوند.

برای برطرف کردن خارش ممکن است پزشک متخصص پوست شما آنتی هیستامین تجویز کند. هیدروکسی زین یکی از این آنتی هیستامین‌ها است که می تواند خواب‌آور باشد.برای درمان اگزما معمولا پزشک از تجویز ترکیبات کورتون دار موضعی استفاده می‌کند. نگران استفاده از کورتون نباشید. استفاده کنترل شده کورتون موضعی عارضه‌ای ندارد و بالاخره در موارد شدید ممکن است نیاز به درمان‌های خوراکی یا اشعه درمانی باشد که با نظر پزشک انجام می‌شود.

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: ۸۸۶۶۲۴۰۴ – ۸۸۶۶۲۶۰۳ (۰۲۱)