زرد‌زخم

 

زرد‌زخم چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

زرد زخم نوعی عفونت سطحی و واگیردار پوست است که توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود.

زرد‌زخم بیشتر در چه افرادی ایجاد می‌شود؟

زرد زخم بیشتر کودکانی را گرفتار می‌کند که در نواحی شلوغ و پرازدحام زندگی می‌کنند. این عفونت پوستی در پسر بچه‌ها شایع‌تر است (شاید برای اینکه بیشتر شیطنت داشته و پوستشان بیشتر آسیب می‌بیند و دچار عفونت می‌شود) و همچنین در فصل‌های گرم سال شیوع بیشتری دارد.

بیماری زرد زخم

زرد‌زخم چگونه ظاهر می‌شود و شکل ضایعات آن چگونه است؟

زرد‌زخم بیشتر بر روی صورت و اندام‌ها ایجاد می‌شود. اول ضایعات آبدار ایجاد می‌شوند که بعد مرکز آن پاره می‌شود و دلمه زرد رنگی ایجاد می‌کند که زیر آن قرمز است. به عبارت دیگر ضایعات زرد زخم شبیه به زخم‌هایی سطحی با دلمه زرد هستند و معمولا درد ندارند. بیمار هم دچار تب یا علایم دیگری نیست.

زرد‌زخم چه عوارضی دارد؟

به دنبال نوع خاصی  از زرد‌زخم ممکن است کلیه‌ها گرفتار شوند.این نوع درگیری کلیه معمولا 1 تا 3 هفته بعد از زرد زخمی که با نوع خاصی از باکتری ایجاد شده است، ظاهر می‌شود. همچنین در کودکان کم سن سال، اگر زرد‌زخم بموقع و بدرستی درمان نشود، ممکن است عامل عفونت از پوست به دیگر مناطق بدن مثل استخوان و ریه راه پیدا کند و سبب عفونی شدن این مناطق شود.

زرد‌زخم چگونه درمان می‌شود؟

متخصص پوست برای درمان زرد‌زخم باید آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. آنتی‌بیوتیک تجویزی می‌تواند خوراکی (سفالکسین یا کلوگزاسیلین) و موضعی باشد (موپیروسین). از کرم موپیروسین می‌شود برای پیشگیری از زرد‌زخم در مناطقی از پوست که آسیب دیده‌اند (مثل محل گزش حشرات) استفاده کرد.

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: 88662404 – 88662603 (021)

1398-8-21 11:36:58 +00:00