کهیر

 

کهیر چیست و در اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟

اگزمای دست از شایعترین مسائلی است که بویژه خانم های خانه دار با آن مواجه هستند. شاید شما هم این حالت را تجربه کرده باشید! در اثر اگزمای دست، پوست دست ها، بویژه در نوک انگشتان خشک می شود و اگر درمان انجام نشود، کم کم ترک می خورد و پوسته پوسته می شود و حتی گاهی این ترک ها دچار خونریزی می شوند و اما چرا دست ها دچار این حالت می شوند؟
سطحی ترین بخش پوست دست لایه شاخی است. این لایه از ورود مواد خارجی به پوست ممانعت می کند و مانع از دست رفتن آب پوست می شود.
برخی از عوامل سبب می شوند تا این لایه تغییر کند و دیگر نتواند از پوست دست محافظت کند، از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
هوای سرد و رطوبت پائین (زمستان) حل کننده های موجود در محلول های شستشو صابون های قلیایی

برای پیشگیری و درمان اگزمای دست چه باید کرد؟

برای درمان اگزمای دست شاید ناچار به مراجعه به پزشک متخصص پوست باشید، اما در هر حال باید توصیه های زیر را در حین درمان و حتی پس از آن بکار ببرید تا ایجاد اگزما پیشگیری کنید و سبب درمان سریعتر شوید:
در هنگام تماس با محرک هایی مانند آب داغ، صابون و مواد شوینده از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
زیر دستکش پلاستیکی حتما دستکش نخی بپوشید.
در صورتی که دچار اگزمای طولانی مدت دست هستید، از مواد مرطوب کننده و نرم کننده نظیر وازلین و اوسرین استفاده کنید. اگر به این ترکیبات اوره هم اضافه شود، تاثیر بیشتری خواهند داشت.
تا جای ممکن از تماس بیش از حد دستها با آب و شستشوی زیاد آن ها خودداری کنید.
برای شستشوی دست ها از صابون های حاوی کرم و مواد روغنی (نظیر روغن نارگیل و روغن زیتون) استفاده کنید.ممکن است لازم شود تا پزشک ترکیبات کورتون دار موضعی (مانند بتامتازون) برای شما تجویز کند. توجه داشته باشید که بدون دستور پزشک از این داروها استفاده نکنید.

بیماری کهیر

در صورت تمایل به دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:

 


کلینیک پوست و زیبایی ونک – دکتر مهدی ایزدی
شماره‌های تماس: 88662404 – 88662603 (021)

1398-8-21 11:22:32 +00:00