یکی از دغدغه‌هایی که افراد با آن روبرو هستند نحوۀ تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی است. شاید سریع‌­ترین و راحت‌­ترین راه‌حلی که برای رفع چین و چروک‌های صورت به ذهن ما خطور می­‌کند، بوتاکس باشد. درسته که بوتاکس خیلی سریع ما را به نتیجه مطلوب می‌­رساند؛ اما باید در انتخاب پزشک متخصص پوست حاذق و نوع بوتاکسی که قرار است استفاده کنیم؛ دقت کافی داشته باشیم.

بوتاکس چیست؟

نوعی سم طبیعی است که توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم (CLOSTRIDIUM  BOTULINUM)  تولید می‌شود. معروف‌ترین و خطرناک‌ترین سم دنیا که گاه در قوطی کنسرو پیدا شده و بعضی به دلیل نجوشاندن کنسرو با این سم مسموم می‌شوند.

در واقع بوتاکس نوعی پروتئین است که با مهار انتقال عصبی عضلانی در محل تزریق، به پزشک امکان می‌دهد تا از انقباضات عضلانی نامطلوب (انقباضات و تنش‌هایی که باعث بروز چین و چروک می‌شوند) جلوگیری کند. همچنین بوتاکس قادر است انتقال پیام عصبی به غدد عرق را نیز متوقف نموده و جلوی ترشح بیش از حد غدد عرق را بگیرد. در واقع بوتاکس باعث مخفی شدن چین‌و‌چروک می‌شود و آن را درمان نمی‌کند.

تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

قبل از تزریق بوتاکس به چه نکاتی توجه کنیم؟

همواره برای تزریق بوتاکس از مراکز درمانی و کلینیک‌های معتبر استفاده کنید. با توجه به اینکه در بازار «بوتاکس» مارک یا برندی است که کارخانه تولیدکننده این دارو در آمریکا برای خود انتخاب کرده است، اما تولید این دارو محدود به کشور آمریکا نیست و در کشورهای دیگر نیز تولید می‌شود.

نوعی که در کشور انگلیس تولید می‌شود، «دیسپورت» نام دارد. در حقیقت بوتاکس و دیسپورت یک دارو هستند که توسط ۲ کارخانه متفاوت و در ۲ کشور مختلف تولید می‌شود. به دلیل این که کشور ما ارتباط تجاری با آمریکا ندارد، دارو با برند بوتاکس اصلا وارد کشور نمی‌شود، اما از آنجا که محدودیت تجاری با انگلیس وجود ندارد داروی تولیدی انگلیس که با نام «دیسپورت» شناخته شده از مجاری قانونی و با تأییدیه وزارت بهداشت وارد کشور شده و در داروخانه‌های معتبر قابل خریداری است.

پزشکان هنگام خرید باید از نمایندگی، گواهی FDA یا استاندارد اروپا را درخواست کنند تا از استاندارد بودن محصول مطمئن شوند و اعتبار آن را تأیید کرده باشد.

قبل از تزریق از پزشک خود بخواهید که شیشه بوتاکس تزریقی را به شما نشان دهد و از تهیه شدن آن از منابع معتبر اطلاع کسب کنید. این درخواست حق شماست و طبق قانون، هر پزشکی وظیفه دارد که نوع و جلد و تاریخ مصرف بوتاکس را به شما نشان بدهد.

شما می توانید برای شناسایی پزشکان جراح پلاستیک و زیبایی به وبگاه انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید.

از آنجایی که بوتاکس‌ها نسبت به زنجیره دمایی سرد حساس می‌باشند، پس حتما از متخصص پوستتان بخواهید تا ویال را در مقابل شما باز کند. در کلینیک ونک تمامی این مراحل انجام شده تا شما با خیالی آسوده تحت درمان بهترین متخصص پوست در تهران درمان خود را انجام دهید. در کلینیک ونک بهترین خدمات به بیماران ارائه می‌شود که از مهم‍ترین آنها می‌توان به بهترین خدمات لیزر موهای زائد در تهران اشاره کرد.

شرکت واردکننده دیسپورت ابتکار قابل تقدیری را به خرج داده است و آن، این است که روی بسته­بندی آن برچسبی را به گونه‌ه­ای الصاق کرده است که برای بازکردن بسته‌بندی دارو این برچسب نیز باید بریده شود.

لذا سالم بودن برچسب نشان‌دهنده اصل بودن بسته‌بندی است. روی این برچسب قسمتی وجود دارد که با خراشاندن آن یک کد ۱۶ رقمی ظاهر می‌شود. چنانچه این کد ۱۶ رقمی را به شماره تلفن گویای ۲۲۳۷۳۵۶۱ اعلام کنیم یا به شماره ۲۰۰۰۴۰۴ از طریق موبایل پیامک نماییم سیستم به طور اتوماتیک پاسخ داده و اصالت دارو را تایید خواهد کرد.

تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

روشن است که اگر دارو با مجوز وزارت بهداشت و درمان وارد شود، سیستم‌های نظارتی وزارتخانه بر شرایط نگهداری دارو نظارت خواهند داشت، اما اگر دارویی از طریق غیرقانونی یا اصطلاحا به طور قاچاق وارد شود، ممکن است استانداردهای لازم برای حمل و نگهداری دارو رعایت نشود. در این صورت دارو کارایی لازم را نخواهد داشت.

بسیاری از عوارضی که به‌علت تزریق بوتاکس در جامعه می‌بینیم به‌علت مصرف همین مواد تقلبی است .جالب است که قاچاقچیان از ترفندهای خاصی استفاده می کنند برای مثال می دانند که عدم درج کشور سازنده و نیز سایر اطلاعات لازم روی بسته­‌بندی دارو می‌تواند شک‌برانگیز باشد؛ لذا گاهی برچسبی روی ویال­‌های خود می‌چسبانند که عبارت «ساخت کانادا» به انگلیسی روی آن درج شده و کنار آن نیز برگ قرمزی شبیه به آنچه در پرچم کشور کانادا وجود دارد، به چشم می‌خورد، ولی هیچ اثری از نام و مشخصات شرکت سازنده یا وارد کننده دیده نمی‌شود.  

تفاوت مهم بعدی، از بین رفتن تأثیر درمانی بوتاکس‌های تقلبی قبل از ۴ ماه است. بوتاکس اصل معمولاً  ۸-۴ ماه و به‌طور متوسط ۶ ماه دوام دارد. علت خطرناک بودن بوتاکس‌هاى تقلبی (چینى)، وجود ناخالصى در آنها است. از آنجا که فرآیند تولید و خالص‌­سازى بوتاکس بسیار پرهزینه و زمان‌بر است، همین باعث گرانى آن شده و براى تولید انبوه بوتاکس ارزان این مرحله مهم نادیده گرفته مى‌شود.

ناخالصى‌هاى موجود در بوتاکس‌هاى چینی، بعد از ورود به بدن انسان، با پروتئین‌هاى موجود در بافت‌هاى مختلف، ترکیب شده و مولکول جدیدى را ایجاد مى‌کند که براى سیستم دفاعى بدن ناشناخته است و در نتیجه سیستم ایمنى براى از بین بردن آن، فعال شده و ممکن است باعث حساسیت و التهاب موضعی وگاهی بیمارى‌های خودایمنى (اتوایمون (Autoimmune) شود. برخی عوارضی که داروی تقلبی یا عدم مهارت پزشک، احتمال آنها را افزایش می‌دهد عبارتند از: واکنش‌های حساسیتی، انحراف چشم و دوبینی، افتادگی پلک، افتادگی ابرو و… .