برای ما شاید این سوال پیش آمده که چه موقع از تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها نیاز داریم؟ در پاسخ باید بگوییم که افتادگی ابروها و شُل بودن پوست پلک فوقانى (که اصطلاح علمی آن درماتوشالازى است)، ظاهرى خسته و اندوهگین ایجاد می‌کنند.

همچنین انقباض بخش فوقانى خارجى عضله سطحی دور چشم (عضله‌ای است که دورتادور چشم را احاطه می‌کند و در ساختمان پلک‌ها هم نقش دارد) سبب تشدید این ظاهر می‌شود. با تزریق بوتاکس در بخش فوقانى خارجى عضله سطحی دور چشم می‌‏توان این دو عارضه را برطرف کرد.

در کل تزریق بوتاکس در بخش فوقانى خارجى عضله سطحی دور چشم به سه منظور انجام می‌شود:

  1. از بین بردن افتادگی بخش خارجى ابروها؛
  2. بهبود وضعیت شلی پوست در پلک فوقانى؛
  3. بالا بردن بخش خارجى ابروها.

آیا می‌دانید، از نظر زیبایی، بهترین محل قرارگیری ابروهایتان کجا است؟ جلوی آینه بروید و پیشانی خود را کمی بالاتر از حدقه چشم لمس کنید. یک برجستگی استخوانی احساس می‌کنید (که نام علمی آن ستیغ بالای حدقه چشم است).

در زنان، بهترین محل قرارگیرى ابرو، مختصرى بالاتر از این برجستگی استخوانی است و ابرو باید قوس داشته باشد. در مردان ابروها بر روى این برجستگی استخوانی قرار می‌گیرند و افقى هستند.

تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها

چه موقع تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو فایده‌ای ندارد؟

اگر برای تزریق بوتاکس جهت بالا بردن ابروهای خود به پزشک مراجعه کنید، ابتدا پزشک شما را از نظر افتادگی ابروها و شلی پوست پلک‌ها بررسی می‌کند.

اگر دچار شلی شدید پوست پلک فوقانی یا افتادگی پلک (دقت کنید افتادگی پلک نه ابرو) باشید، بالا رفتن بخش خارجى ابروها سبب بهبود وضعیت شما نمی‌شود و ممکن است نیاز به مداخله جراحى نظیر «بلفاروپلاستى» داشته باشید.

براى ارزیابى قدرت بخش فوقانى خارجى عضله سطحی دور چشم، پزشک انگشت نشانه خود در زیر این بخش از عضله قرار می‌‏دهد و از شما می‌خواهد تا عضله خود را منقبض کنید (چشم خود را محکم ببندید).

اگر عضله منقبض شده، بتواند فشار قوى بر انگشت پزشک وارد کند و برجستگى عضله منقبض قابل مشاهده باشد، به دنبال تزریق بوتاکس بخش خارجى ابروى شما به‌طور قابل توجهى بالا می‌‏رود.

آیا تزریق بوتاکس برای بالا بردن بخش خارجی ابرو دردناک است؟

معمولا تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها چندان دردناک نیست و حتی نیاز به بی‌حسی موضعی هم ندارد؛ اما می‌توانید درست قبل از تزریق از کیسه یخ استفاده کنید تا همان درد مختصر را هم احساس نکنید.

تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس که موجب جوانسازی پوست صورت خواهد شد، به‌صورت زیر انجام می‌‏شود:

  • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه ۶۰ درجه می‌دهند.
  • پزشک متخصص پوست محل تزریق را مشخص می‌کند، از شما می‌خواهد تا عضله خود را منقبض کنید و بخشی از عضله که باید فلج شود را مشخص می‌کند.
  • منطقه تزریق را با الکل تمیز کرده و صبر می‌کنند تا الکل خشک شود.
  • پزشک متخصص پوست دو تزریق در هر طرف انجام می‌دهد. محل تقریبی تزریق‌ها زیر ابروها در انتهای خارجی آن است.
  • تزریق دردناک نیست و بعد از تزریق، محل با پنبه و الکل و به سمت خارج از چشم فشار داده می‌شوند.
  • تبریک می‌گوییم بزودی وقتی جلوی آینه بروید و به ابروهایتان نگاه کنید، از بهتر شدن ظاهر آن متعجب خواهید شد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها چه موقع تاثیر می‌کند؟ و اثر آن تا چه موقع باقی می‌ماند؟

معمولاً  ۱ تا ۲ هفته بعد از تزریق، بالا رفتن ابروها قابل مشاهده است. عملکرد عضلانى ۳-۲ ماه بعد از تزریق بوتاکس باز می‌گردد. درمان بعدى زمانى انجام می‌‏شود که پائین‏ افتادگى ابرو قابل توجه بوده، یا از سنگینى پلک یا ظاهر خسته صورت خود شکایت داشته باشید.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس باید یک بار دیگر به پزشک متخصص پوست خود مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود و در صورت نیاز (اگر هنوز عضله شما قدرت زیادی داشت و ابروهایتان زیاد بالا نرفته بودند)، تزریق بیشتری برای شما انجام شود.

تزریق بوتاکس برای بالا بردن بخش خارجی ابرو چه عوارضی دارد؟

از جمله عوارض تزریق توکسین بوتولینوم براى بالا بردن بخش خارجى ابروها می‌توان به افتادگی پلک اشاره کرد. این عارضه زمانى روى مى‏دهد که تزریق در محل نادرست انجام شود یا بوتاکس انتشار پیدا کند و به عضله‌ای برسد که پلک شما را بالا می‌برد. نگران نباشید. افتادگی پلک عارضه‌ای نادر است و متخصصین پوست متبحر به‌ندرت با چنین عارضه‌ای روبه‌رو می‌شوند.