چه موقع از تزریق بوتاکس به لب استفاده می‌شود؟

در این مقاله به چگونگی تزریق بوتاکس به لب خواهیم پرداخت. جلوی آینه بروید و به صورت خودتان نگاه کنید. حالا لب‌ها را جمع کنید و ادای سوت زدن را در بیاورید. آیا دور لب‌هایتان چین می‌خورد؟ به لب بالا نگاه کنید. چین‌هایی را می‌بینید که به‌صورت شعاعی از محیط لب خارج می‌شوند؟

اگر چنین است، تزریق بوتاکس به عضلات اطراف لب می‌تواند انتخاب خوبی برای از بین بردن این چین‌وچروک‌ها باشد. چین‏‌هاى لب، چین‏‌هایى هستند که به‌صورت شعاعى از لبه‏‌هاى لب‌‏هاى فوقانى و تحتانى خارج می‌‏شوند. خطوط یا چین‌های لب در نتیجه انقباض عضلات اطراف دهان (عمدتا عضله اربیکولاریس اُریس) ایجاد می‌‏شوند.

با تزریق بوتاکس در عضله اربیکولاریس اُریس مى‏توان از خطوط اطراف لب کم کرد. همچنین تزریق در این عضله سبب چرخش رو به خارج لب شده، بدین ترتیب لب ظاهر پُرترى پیدا مى‌‏کند و به جوانسازی صورت کمک زیادی خواهد کرد. در این بخش بیشتر روى درمان خطوط لب فوقانى تأکید می‌شود.

تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس در لب دردناک است؟

لب فوقانى بسیار حساس است و نیاز به بی‌‏حسى دارد. به دنبال استفاده از  بی‌حس‌کننده‏‌هاى موضعى حرکت منطقه کم می‌شود، بنابراین بعد از آن که منطقه مورد نظر از نظر چین‏‌ها مورد بررسى قرار گرفت و عکس گرفته شد، آن وقت بی‌‏حسى موضعى انجام می‌شود. براى این منظور از داروهاى موضعى بدون پانسمان براى مدت ۱۵ دقیقه استفاده می‌‏شود. همچنین توصیه می‌‏شود قبل از تزریق براى ۱ تا ۲ دقیقه از یخ استفاده شود.

تزریق بوتاکس برای لب چگونه انجام می‌شود؟

تزریق به‌صورت زیر انجام می‌شود:

  • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه ۶۰ درجه می‌دهند.
  • پزشک متخصص پوست در تهران در کلینیک ونک از شما می‌خواهد تا لب‌های خود را جمع کنید (مثلا سوت بزنید) و محل تزریق را مشخص می‌کند.
  • داروى بی‌حس‌کننده موضعى، روى محل تزریق مالیده می‌شود و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فرصت می‌دهند تا ناحیه بی‌حس شود. بعد از شما می‌خواهند تا کرم بی‌حس‌کننده را پاک کنید. می‌توانید براى بىی‌حسى بیشتر (در سمتى که مى‏خواهید تزریق انجام بدهید) از یخ استفاده کنید.
  • منطقه تزریق را با الکل تمیز کرده و صبر می‌کنند تا الکل خشک شود.
  • پزشک متخصص پوست دو تزریق بدون درد را در ناحیه لب فوقانی (و در صورت لزوم لب تحتانی) شما انجام می‌دهد.
  • محل تزریق با پنبه و الکل فشار داده می‌شود.
  • تبریک می‌گوئیم به‌زودی چین‌خوردگی لب شما کم می‌شود یا از بین می‌رود.

تزریق بوتاکس به لب

تزریق بوتاکس برای لب چه موقع تاثیر می‌کند؟

عجله نکنید. معمولاً ۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس مقدار و عمق چین‌های دور لب شما کم می‌شوند. همچنین در همین زمان چرخش خارجى لب و افزایش پُرشدگى آن محسوس خواهد بود.

اثر تزریق بوتاکس برای لب تا چه موقع باقی می‌ماند؟

مدت اثر بوتاکس (برای کاهش چین‌های لب) در حدود ۲ ماه است. دقت کنید که در این مدت ممکن است نتوانید به‌راحتی سوت بزنید (چراکه عضله‌ای که به سوت زدن کمک می‌کند، همان عضله‌ای است که چین‌های دور لب را ایجاد می‌کند و ما این عضله را فلج کرده‌ایم). همچنین ممکن است موقع ادای برخی از حروف و استفاده از قاشق مشکل داشته باشید. نگران نباشید این مشکلات در مدت ۲ هفته برطرف می‌شوند.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

دو هفته بعد از تزریق بوتاکس باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه کنید تا پزشک پوست شما بررسی‌های لازم را انجام بدهد و اگر عضله به‌قدر کافی فلج نشده باشد، مقدار کمی بوتاکس برای شما تزریق کند.

تزریق بوتاکس به لب

تزریق بوتاکس برای لب چه عوارضی دارد؟

تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین‌های لب روشی کم عارضه است و اگر عارضه‌ای هم ایجاد، این عارضه زودگذر خواهد بود. بنابراین می‌توانید با خیال راحت این روش را امتحان کنید. از جمله عوارض تزریق بوتاکس برای چین‌های لب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تقارن لب در نتیجه تزریق نابرابر بوتاکس در منطقه تحت درمان ایجاد مى‏شود. این عارضه نادر است و مى‏توان با تزریق مقدار کمى بوتاکس در محلى که عضله انقباض بیشترى دارد، آن را برطرف کرد.
  • تغییر شکل (به‌ویژه مسطح شدن قسمت وسط لب) از تزریق بوتاکس به داخل ستون‏هاى وسط لب ناشى مىی‌شود. با از بین رفتن تأثیر بوتاکس شکل لب به حالت طبیعى باز مىی‌گردد.

نارسایى دهانى عارضه‌ه‏اى شدید و نادر است و با آبریزش دهان، اختلال در تکلم، خوردن و آشامیدن مشخص می‌‏شود. توجه داشته باشید که اگر بوتاکس بیش از حد عمقى یا در خارج از محدوده بی‌‏خطر تزریق شود، ممکن است نارسایى دهانى ایجاد شود. درمانى براى این عارضه وجود ندارد و با از بین رفتن تأثیر بوتاکس مشکلات برطرف می‌‏شوند.