در این مقاله به بررسی تزریق بوتاکس در چانه برای از بین بردن چروک‌های چانه خواهیم پرداخت و تمام جوانب آن را باهم بررسی خواهیم کرد.

چه زمانی از تزریق بوتاکس در چانه استفاده می‌شود؟

انقباض عضله سطحی چانه (عضله‌ای که منتالیس نام دارد) مى‏تواند به چانه، نمایى چروکیده یا سنگفرشى بدهد و فرورفتگى (چین) عرضى متحرکی را روی چانه را ایجاد کند. با تزریق بوتاکس مى‏توان مانع انقباض عضله سطحی چانه شد و سطح چانه را صاف نمود و چین عرضى چانه را از بین بُرد (چین چانه خطى افقى است که در پائین لب تحتانى است). بنابراین تزریق بوتاکس در عضله عضله سطحی چانه یا منتالیس به دو منظور انجام مى‌‏شود:

 1. برطرف کردن حالت چروکیده چانه؛
 2. کاهش چین چانه.

می‌توانید جلوی آینه بایستید و در حالی که چانه خود را زیر نظر دارید، سعی کنید لب پائین خود را بالا ببرید. آیا روی چانه‌تان حالت سنگفرشی ایجاد می‌شود و پوست چانه‌تان چین می‌خورد؟ آیا خطی زیر لب پائین شما ایجاد می‌شود؟

اگر چنین است، با تزریق بوتاکس می‌توانید این ظاهر ناخوشاید را برطرف کرده و اقدام به جوانسازی پوست صورت کنید. یادتان باشد خیلی از اوقات خودتان متوجه وضعیت چانه نیستید؛ زیرا موقع حرف زدن یا هنگامی که حالت‌های احساسی مختلفی دارید، در آینه به خودتان نگاه نمی‌کنید و نمی‌دانید عضلات صورتتان چه کارها که نمی‌توانند بکنند.

آیا تزریق بوتاکس در چانه دردناک است؟

نگران نباشید! تزریق بوتاکس در چانه درد ندارد و حتی در بیشتر موارد نیازى به استفاده از بى‏حسى موضعی نیست. در صورت لزوم از کیسه یخ استفاده مى‏شود.

تزریق بوتاکس برای چانه چگونه انجام می‌شود؟

تزریق به‌صورت زیر انجام مى‏شود:

 • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه ۶۰ درجه می‌دهند.
 • پزشک متخصص پوست از شما می‌خواهد چانه خود را منقبض کنید و محل تزریق را مشخص می‌کند.
 • در صورت لزوم براى بى‏حس کردن ناحیه تزریق از یخ استفاده می‌شود (چنانچه کیسه یخ خشک را مدتی بر روی چانه خود و محل تزریق قرار بدهید، بی‌حسی ایجاد می‌شود).
 • منطقه تزریق را با الکل تمیز کرده و صبر می‌کنند تا الکل خشک شود.
 • پزشک متخصص پوست در تهران در کلینیک ونک از شما می‌خواهد چانه خود را منقبض کنید و یک یا دو تزریق بدون درد را در ناحیه چانه شما انجام می‌دهد.
 • محل تزریق با پنبه و الکل به سمت پائین فشار داده می‌شود.
 • تبریک می‌گوئیم به‌زودی چین‌خوردگی چانه شما از بین می‌رود.

چه مدت طول می‌کشد تا تزریق بوتاکس در چانه تاثیر کند؟

عجله نکنید. معمولاً ۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس چانه شما صاف شده و از عمق چین عرضی چانه کم مى‏‌شود.

اثر تزریق بوتاکس برای چانه تا چه موقع باقی می‌ماند؟

مدت اثر بوتاکس (برای از بین بردن حالت سنگفرشی چانه) در حدود ۳-۲ ماه است و در این مدت عضله چانه‌ای فعالیت کمی دارد و چانه شما حالت سنگفرشی پیدا نمی‌کند و چین زیر لب شما هم از بین می‌رود. درمان بعدى زمانى انجام مى‏شود که عملکرد عضله چانه‌ای یا منتالیس برگردد.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

دو هفته بعد از تزریق بوتاکس باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه کنید و از نظر موارد زیر بررسى شوید:

 1. ضعیف شدن عضله چانه‌ای یا منتالیس؛
 2. وضعیت عملکرد دهان.

بعد از تزریق بوتاکس، بهترین حالت آن است که عضله منتالیس به‌طور کامل فلج نشود و تا حدودى عملکرد خود را حفظ کند و به همین دلیل ممکن است چین‏خوردگى مختصر چانه (حالت سنگفرشى) مشاهده شود یا چین چانه تا حدودى قابل مشاهده باشد.

اما اگر چین‏خوردگى چانه شدید بوده، بعد از تزریق توکسین وضعیت چانه شما تغییر قابل توجهى نداشته باشد ممکن است نیاز به تزریق مقدار بیشترى بوتاکس باشد و به عنوان ترمیم، پزشک تزریق دیگری انجام می‌دهد.

در صورتى که چین چانه ثابت باشد و در حالت استراحت عضلات صورت هم وجود داشته باشد، ممکن با تزریق‏هاى متوالى و متعدد توکسین بهبود یابد، البته معمولاً براى ناپدید کردن این چین نیاز به درمان ترکیبى با فیلرها (پُرکننده‌های پوست) خواهد بود.

تزریق بوتاکس برای چانه چه عوارضی دارد؟

تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین‌خوردگی چانه دو عارضه اصلی دارد که البته نادر و زودگذر هستند:

 • عدم تقارن لب در نتیجه تزریق در محلی نادرست یا انتشار بوتاکس به عضلاتی که نباید فلج شوند، ایجاد می‌شود و در اثر این حالت ممکن است مختصری یک سمت لب پائین بالاتر از سمت دیگر آن باشد. این عارضه خودبه‌خود و در مدت ۲ تا ۴ هفته برطرف مى‏شود. براى برطرف کردن عدم تقارن لب مى‏توان مقدار کمی بوتاکس در بخشى از عضله که کمتر شُل شده است، تزریق کرد. البته توصیه مى‏شود که بیمار صبر کند تا این عارضه خودبه‌خود برطرف شود.
 • نارسایى دهانى از جمله عوارض شدید و نادر تزریق بوتاکس برای درمان چین است و مى‏تواند سبب آبریزش بزاق، اختلال در خوردن وآشامیدن و تکلم شود؛ که ممکن است در صورت تزریقِ نزدیک به دهان، این عارضه نادر ایجاد شود. این عارضه خودبه‌خود در مدت ۲ تا ۳ ماه برطرف مى‏شود.