لبخند لثه‌ای به معنای نمایان شدن بیش از اندازه لثه‌ها در موقع لبخند زدن است. اگر در هنگام لبخند زدن لب فوقانى بیش از حد بالا برود، لثه‌‏ها (بالای دندان‌های جلویی) بیش از حد معلوم می‌شوند و لبخند حالتی ناخوشایند پیدا می‌کند.

این حالت از لبخند زدن می‌تواند با عمیق بودن بیش از حد خط خنده (خط نازولابیال) همراه باشد. اگر چنین حالتی وجود داشته باشد، یکی از عضلات صورت که از کنار پره‌های بینی می‌گذرد و به لب بالایی متصل می‌شود، با انقباض بیش از حد خود در هنگام لبخند زدن، هم باعث بالا رفتن بیش از حد لب بالایی و هم سبب عمیق شدن زیاد خط خنده می‌شود.

در این حالت می‌توان با تزریق بوتاکس به داخل همین عضله موذی، قدرت آن را کم کرد و کاری کرد که لبخند زیباتر شود (موقع لبخند زدن کمتر لثه معلوم باشد) و عمق خط خنده کم شود.

یادتان باشد که در یک لبخند زیبا و طبیعى، باید لب بالایی ثلث فوقانى دندان‏‌هاى پیشین مرکزى را بپوشاند. بنابراین می‌توانید بروید جلوی آینه و لبخند زدن خودتان را خوب ببینید؛ اگر موقع لبخند زدن بیش از ۲ میلی‌متر از لثه شما در بالای دندان‌های پیشین مرکزی معلوم می‌شوند و اگر این نوع لبخند زدن با عمیق بودن خطوط خنده همراه است، آن وقت تزریق بوتاکس می‌تواند به شما کمک کند. پس باید به متخصص پوست در تهران مراجعه کنید.

تزریق بوتاکس برای کاهش نمایش لثه در هنگام لبخند، دردناک است؟

معمولا از تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست صورت استفاده می‌شود و تزریق بوتاکس برای کاهش نمایش لثه در هنگام لبخند و کاهش عمق خط خنده چندان دردناک نیست و حتی نیاز به بی‌حسی موضعی هم ندارد؛ ولی می‌توانید درست قبل از تزریق از کیسه یخ استفاده کنید تا همان درد مختصر را هم احساس نکنید.

تزریق بوتاکس برای کاهش نمایش لثه در هنگام لبخند، چطور انجام می‌شود؟

تزریق به‌صورت زیر انجام مى‏شود:

  • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه ۶۰ درجه می‌دهند.
  • پزشک متخصص پوست از شما می‌خواهد تا لبخندی حداکثری بزنید!
  • پزشک متخصص پوست محل تزریق را مشخص می‌کند، نگران نباشید، در هر طرف فقط یک تزریق کوچک و بدون درد در داخل عضله کنار بینی انجام می‌شود.
  • برای بی‌حس کردن محل تزریق از کیسه یخ استفاده می‌کنند.
  • منطقه تزریق را با الکل تمیز می‌کنند.
  • پزشک متخصص پوست دو تزریق بدون درد را در داخل عضله کنار بینی شما (در حالی که دارید با لذت لبخند می‌زنید)، انجام می‌دهد.
  • محل تزریق با پنبه و الکل فشار داده می‌شود.
  • تبریک می‌گوئیم بزودی لبخند زیباتری خواهید داشت و از عمق خط خنده شما کم می‌شود.

تزریق بوتاکس برای کاهش لبخند لثه‌ای، چه موقع تاثیر می‌کند؟

عجله نکنید. معمولاً ۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس، لب فوقانی شما ارتفاع بیشتری پیدا می‌کند و روی دندان‌های پیشین را می‌پوشاند و دیگر موقع لبخند زدن لثه‌های شما معلوم نمی‌شود و بدون این که فیلر تزریق کرده باشید، عمق خط خنده شما هم کم می‌شود. باید تزریق طوری انجام شده باشد که عملکرد دهان شما تحت تاثیر قرار نگرفته باشد و در خوردن و آشامیدن و صحبت کردن تغییری احساس نکنید.

اثر تزریق بوتاکس برای لبخند لثه‌ای در هنگام لبخند، تا چه موقع باقی می‌ماند؟

مدت اثر بوتاکس (برای کاهش نمایش لثه در هنگام لبخند) در حدود ۲ ماه است. بعد از برطرف شدن تأثیر بوتاکس و برگشتن قدرت عضله باید بار دیگر برای تزریق مراجعه کنید.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه کنید تا متخصص پوست شما بررسی‌های لازم را انجام بدهد. ممکن است نیاز باشد برای ترمیم تزریق اول، نیاز به تزریق مقدار کمی بوتاکس داشته باشید.

تزریق بوتاکس برای کاهش نمایش لثه در هنگام لبخند، چه عوارضی دارد؟

به دنبال تزریق بوتاکس برای نمایش لثه در هنگام لبخند، ممکن است عوارضی ایجاد شوند:

عدم تقارن لبخند

یادتان باشد که بیشتر افراد، پیش از تزریق بوتاکس لبخندى نامتقارن دارند، اما ممکن است از آن آگاه نباشند، ممکن است عدم تقارن مختصر لبخند بعد از درمان با بوتاکس تشدید شده، کاملاً آشکار شود. از سوى دیگر ممکن است عدم تقارن لب در نتیجه تزریق نابرابر بوتاکس در دو سمت ایجاد شده باشد. در هر صورت مى‏توان نتیجه حاصل را با تزریق بوتاکس در یک سمت ترمیم کرد.

افتادگی لب

که در نتیجه فلج کامل عضلۀ هدف (به دنبال تزریق مقدار زیادی بوتاکس) ایجاد مى‏شود.  تزریق توکسین در خارج از عضله هدف یا انتشار آن به دیگر عضلات بالابرنده لب هم مى‏تواند سبب افتادگی لب و یا نارسایى دهان شود.

نارسایى دهانى عارضه‏اى شدید و نادر است و با آبریزش دهان، اختلال در تکلم، خوردن و آشامیدن مشخص مى‏شود. درمانى براى این عوارض وجود ندارد و با از بین رفتن تأثیر بوتاکس مشکلات برطرف مى‏شوند.