چین‌ها یا خطوط پنجه کلاغی چرا ایجاد می‌شوند و چطور با تزریق بوتاکس در خطوط پنجه کلاغی دور چشم می‌شود آنها را از بین برد؟

چین‏‌هاى پنجه کلاغى چین‏‌هایی هستند که در اثر انقباض عضله حلقوی دور چشم یا عضله «اربیکولاریس اکولى» به‌وجود می‌آیند. تزریق بوتاکس به داخل بخش خارجى این عضله مانع انقباض آن شده، عمق چین‌‏هاى پنجه کلاغى را کم می‌کند و سبب بالا رفتن بخش خارجى ابرو می‌‏شود.

می‌خواهید ببینید که آیا چین‌های پنجه کلاغی دارید و آیا این چین‌ها عمیق هستند و آیا نیاز به تزریق بوتاکس در این ناحیه دارید یا نه؟ بروید جلوی آینه و دو حرکت زیر را انجام بدهید:

 1. لبخند بزرگى بزنید!
 2. چشمانتان را تنگ کنید، طورى که انگار آفتاب درست به چشمانتان می‌تابد.

تزریق بوتاکس زیر چشم

حالا خوب به خارج چشم‌هایتان نگاه کنید. چین‏‌هاى پنجه کلاغى به‌صورت شعاعى از چشم به سمت خارج کشیده می‌‏شوند. براى از بین بردن این چین‏‌ها باید انقباض بخش خارجى عضله حلقوی دور چشم مهار شود. تزریق بوتاکس در بخش خارجى این عضله به دو منظور انجام می‌شود:

 1. از بین بردن خطوط پنجه کلاغى؛
 2. بالا بردن بخش خارجى ابروها.

بخشی از عضله حلقوی دور چشم قسمت خارجى ابرو را پائین می‌آورد و در ایجاد چین‏‌هاى پنجه کلاغى نقش دارد. این قسمت را با بوتاکس مهار می‌کنند و در نتیجه هم ابرو بالاتر می‌رود و هم چین‌های پنجه کلاغی محو می‌شوند.

آیا تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی دردناک است؟

معمولا تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی چندان دردناک نیست و حتی نیاز به بی‌حسی موضعی هم ندارد. بهتر است برای کاهش درد تزریق (که خیلی ناچیز است) از کیسه یخ هم استفاده نشود؛ چون یخ می‌تواند رگ‌ها را تنگ کرده و کاری کند که رگ‌های زیر چشم دیده نشوند. در این حالت در هنگام تزریق ممکن است رگ‌ها آسیب ببینند و خونمردگی در اطراف چشم ایجاد شود.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های زیر چشم چگونه انجام می‌شود؟

:تزریق به‌صورت زیر انجام می‌شود

 • از شما خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابید و به تخت زاویه ۶۰ درجه می‌دهند.
 • پزشک متخصص پوست در تهران محل تزریق را مشخص می‌کند.
 • پزشک از شما می‌خواهد تا چشمان خود را ببندید. نگران نباشید، تزریق دردناک نیست.
 • منطقه تزریق را با الکل تمیز کرده و صبر می‌کنند تا الکل خشک شود.
 • پزشک متخصص پوست سه تزریق بدون درد را در ناحیه خارج چشم شما، در هر طرف انجام می‌دهد.
 • محل تزریق با پنبه و الکل و به سمت دور ازچشم فشار داده می‌شود.
 • تبریک می‌گوئیم به‌زودی چین‌‌های پنجه کلاغی شما از بین می‌روند.

تزریق بوتاکس زیر چشم

تزریق بوتاکس برای چین‌های زیر چشم چه موقع تاثیر می‌کند؟ و اثر آن تا چه موقع باقی می‌ماند؟

معمولاً ۳ روز بعد از تزریق کاهش چین‏‌هاى پنجه کلاغی و بالا رفتن ابرو مشاهده می‌شوند. حداکثر تأثیر دارو ۲-۱ هفته بعد از تزریق مشهود است. عموما فعالیت عضله ۲/۵ تا ۳ ماه بعد از تزریق برمی‌گردد (یعنی بعد از ۳ ماه از زمان تزریق کم‌کم چین‌های پنجه کلاغی شروع به بازگشت می‌کنند).  البته زمانى که عضله حلقوی دور چشم شروع به انقباض کرد (و قبل از آنکه چین‌ها به وضعیت قبل از درمان بازگردند)، باید تزریق بعدى انجام شود.

آیا نیاز به مراجعه مجدد دارم؟

۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه کنید و مجددا بررسی شوید. ممکن است از موارد زیر شکایت داشته باشید:

 • باقى ماندن چین‌‏هاى پنجه کلاغی

ممکن است با وجود تزریق بوتاکس همچنان از وجود چین‌های پنجه کلاغی شاکی باشید. یادتان باشد که ممکن است نیاز به چندین بار تزریق بوتاکس باشد تا نتایج قابل مشاهده باشند و از عمق چین‌ها کم شود. گاهی اوقات چین‌های پنجه کلاغی حالت ایستا دارند (یعنی بدون انقباض عضله حلقوی دور چشم و در حالت استراحت صورت هم دیده می‌شوند). در این صورت باید برای از بین بردن آنها علاوه بر تزریق بوتاکس از کارهای دیگری مانند استفاده از لیزر جوانسازی پوست صورت یا تزریق فیلر هم استفاده کرد. برخی اوقات عضله حلقوی دور چشم قوی است و نیاز به تزریق مقدار بیشتری بوتاکس برای مهار فعالیت آن است.

 • وجود چین در دیگر نواحی صورت

در برخى افراد چند چین پایین‌‏تر از محل تزریق (پایین‌‏تر از خطوط پنجه کلاغى)، به‌ویژه در هنگام لبخند زدن دیده می‌شود. این چین‏‌ها در اثر انقباض عضلات گونه ایجاد مىی‌شوند و نیازى به درمان ندارند. همچنین گاهی اوقات به‌دنبال تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی، ممکن است متوجه ایجاد چین‌های مایل در بالای بینی خود بشوید. نگران نباشید با تزریق بوتاکس این چین‌ها از بین می‌روند. همچنین در برخی از موارد بعد از تزریق بوتاکس برای چین‌های پنجه کلاغی، چین‌های پلک تحتانی یا چین‌های زیر ابرو بیشتر به نظر می‌آیند. باز هم نگران نباشید. چاره کار، تزریق بوتاکس برای از بین بردن این چین‌های اضافی است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی چه عوارضی دارد؟

از جمله عوارض تزریق بوتاکس براى برطرف کردن چین‏هاى پنجه کلاغى می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. خونمردگى

شایع‏ترین عارضه است. شدت خونمردگى مى‏تواند متفاوت باشد. این عارضه ممکن است نقطه‌ه‏اى در محل ورود سوزن باد یا خونمردگی به‌شکل وسیع به‌وجود بیاید. مدت زمان لازم براى برطرف شدن خونمردگى به وضعیت بدنی فرد و اندازه خونمردگى بستگى دارد. خونمردگى‌‏هاى بزرگ‌‏تر تا ۲-۱ هفته قابل مشاهده هستند. بنابراین بهتر است تا جای ممکن از ایجاد آن جلوگیرى کرد. اگر بلافاصله بعد از تزریق از کیسه یخ استفاده شود، از شدت خونمردگى کاسته می‌شود.

۲. ترس از نور

عارضه ناشایعى است و در صورت ایجاد، خفیف مى‏‌باشد. این عارضه در اثر کاهش پلک زدن ایجاد مى‌‏شود و با استفاده از عینک آفتابى وکلاه مى‏‌توان شدت آن را کم کرد.

۳. افتادگی لب و گونه

این عارضه سبب عدم تقارن لبخند یا نارسایى دهان (ریزش بزاق از دهان و اختلال در صحبت کردن، خوردن یا آشامیدن) مى‌‏شود و زمانی به‌وجود مى‏‌آید که تزریق درست انجام نشود. نگران نباشید این عارضه نادر است و اگر پزشک شما در تزریق بوتاکس تبحر کافی داشته باشد، اصلا فکرش را هم نکنید!

– افتادگی پلک

عارضه ناشایعى است.

– سایر عوارض

ممکن است بوتاکس انتشار پیدا بکند و به عضلاتی برسد که نمی‌خواهیم فلج شوند و عوارض مختلفی مثل دوبینی ایجاد کند. البته این عوارض بسیار نادر هستند. همان‌طور که گفته شد اگر بوتاکس کارساز باشد و با وجود تزریق بوتاکس هنوز بتوانید در جلوی آینه چین‌های پنجه کلاغی را ببینید، نگران نباشید. می‌توان برای جوانسازی این ناحیه از درمان‏‌هاى ترکیبى (بوتاکس به همراه موارد زیر) استفاده کرد:

۱ـ پُرکننده‏‌هاى درمى؛

۲ـ روش‏‌هاى بازسازى سطحى نظیر لیزر یا پیلینگ شیمیایى.