بوتاکس چیست؟

پزشکان سال‌هاست که از بوتاکس استفاده می‌کنند تا بتوانند چین‌و‌چروک‌های صورت را با موفقیت درمان کنند. بوتاکس نام تجاری یک سم تولید شده توسط باکتری بوتولونیوم است. در ابتدا پزشکان از این روش صرفا برای جوانسازی پوست صورت و از بین بردن چین‌و‌چروک‌های صورت استفاده می‌کردند و با فلج کردن موقت ماهیچه‌ها، چین‌و‌چروک‌های صورت را از بین می‌بردند. اما بعد از مدتی، آنها توانستند از بوتاکس برای درمان شرایط عصبی عضلانی مانند میگرن، اسپاسم عضلانی و هایپرهیدروز «تعریق بیش از حد» استفاده کنند.

افرادی که زیاد عرق می‌کنند، اغلب لباس‌هایشان خیس می‌شود و داروهای ضدتعریق معمولی برای این افراد، کارایی ندارد. تزریق بوتاکس یک گزینۀ درمانی جدید برای مبتلایان به هایپرهیدروز است. بوتاکس زیر بغل، تأیید شده توسط FDA است. به یاد داشته باشید که این کار باید توسط متخصص پوست انجام شود.

آیا بوتاکس زیر بغل مؤثر است؟

دریافت بوتاکس تنها چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. بوتاکس با یک سوزن ریز به عضلات خاص و با دردی جزئی تزریق می‌شود و به‌طور کلی ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا کاملا تأثیر بگذارد. همچنین بهتر است دو هفته قبل از درمان از آسپرین و داروهای ضدالتهابی استفاده کنید تا کبودی آن کاهش یابد. بوتاکس، اعصاب غدد عرق را مسدود می‌کند. به‌طور معمول، با افزایش دمای بدن، سیستم عصبی غدد عرق را فعال می‌کند و این‌گونه بدن شما، به‌طور خودکار خنک می‌شود، اما این امر در مبتلایان به هایپرهیدروز متفاوت است؛ زیرا در این بیماران اعصابی که به غددِ عرق سیگنال می‌دهند، بیش‌فعال هستند. هنگامی که بوتاکس، روی غدد عرق تزریق شود، اعصاب بیش‌فعال آن ناحیه فلج می‌شود. تزریق بوتاکس وقتی توسط یک پزشک باتجربه انجام شود، بهتر عمل می‌کند. پزشک شما با استفاده از یک سوزن ریز، داروی بوتاکس را درست، زیر سطح پوست تزریق خواهد کرد. پزشک ممکن است برای جلوگیری از درد، از یخ یا مادۀ بی‌حس‌کننده استفاده کند. به‌محض تزریق بوتاکس می‌توانید به کار و زندگی عادی خود برگردید. پزشک ممکن است از شما بخواهد برای بررسی و رفع نقاط ازدست‌رفته، مجددا قرار ملاقات تعیین کند.

بوتاکس زیر بغل

 بوتاکس در چه مناطقی از بدن، استفاده می‌شود؟

بوتاکس زیربغل

بوتاکس در درمان عرق کردن زیربغل بسیار مؤثر است، اما پزشکان برای درمان سایر نواحی بدن نیز از آن استفاده می‌کنند.

بوتاکس کفِ‌دست

مطالعات نشان داده است که بوتاکس در ۸۰ تا ۹۰ درصد، برای عرق کفِ‌ دست، مؤثر است. با این حال، درمان‌های آن به اندازۀ درمان‌های زیربغل دوام ندارند.

بوتاکس پیشانی

بوتاکس، برای درمان عرق پیشانی هم مؤثر است و در حدود ۵ ماه، می‌تواند ۷۵ درصد از عرق را کاهش دهد.

بوتاکس کفِ‌پا

بوتاکس می‌تواند به عرق کردن کفِ‌پا نیز کمک کند، اما نگرانی‌هایی برای این نوع از تزریق وجود دارد، به این خاطر که تزریق در پا، بسیار دردناک‌تر از سایر مناطق است.

چگونه برای تزریق بوتاکس زیربغل آماده شویم؟

تزریق بوتاکس یک روش ساده و سریع به‌شمار می‌رود، که بهتر است در مطب پزشک انجام ‌شود. پزشکان معمولا از شما می‌خواهند که دو یا سه روز قبل از تزریق بوتاکس، از تراشیدن زیربغل، خودداری کنید. داروهایی که در طول شبانه‌روز استفاده می‌کنید را به پزشک خود اطلاع دهید و هیچ دارویی را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

آیا تزریق بوتاکس خطرات و عوارض جانبی دارد؟

مطالعات زیادی برای ارزیابی ایمنی بوتاکس انجام شده است. عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

  • درد یا کبودی در محل تزریق
  • سردرد
  • علائم آنفلوانزا
  • افتادگی پلک (برای تزریق صورت)
  • خشکی چشم یا پارگی (برای تزریق صورت)

عوارض جانبی جدی تزریق بوتاکس بسیار نادر است. عوارض جانبی جدی هنگامی رخ می‌دهد که بوتاکس روی تمام بدن شما اثر بگذارد. این اثرات می‌تواند، ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها پس از تزریق، اتفاق بیفتد. عوارض جانبی نادر اما جدی شامل موارد زیر است:

 • ضعف عضلات در کل بدن
 • مشکلات بینایی
 • مشکلات تنفسی

بوتاکس زیر بغل

از دست دادن کنترل مثانه پس از درمان، چه انتظاراتی دارید؟

شما می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را بلافاصله پس از تزریق بوتاکس از سر بگیرید و برای خشکی کامل غدد عرق، باید تا دو هفته صبر کنید. اثرات بوتاکس موقتی است، به این معنی که در آینده و حداقل تا حدود شش ماه باید تزریق را تکرار کنید. حدود دو هفته پس از درمان، به‌محض دیدن اثرات کامل بوتاکس، باید به پزشک مراجعه کنید. در این ملاقات، پزشک شما می‌تواند تمام نقاط از‌دست‌رفته را مجددا مورد ارزیابی و تزریق قرار دهد. بوتاکس یک درمان بسیار مؤثر برای تعریق بیش از حد است و کیفیت زندگی افراد را به‌طور چشم‌گیری بهبود می‌بخشد.

بوتاکس برای چه افرادی ممنوع است؟

افرادی که باردار هستند، به فرزندشان شیر می‌دهند یا بیماری عصبی دارند، نباید از بوتاکس استفاده کنند. در کلینک ونک یکی از بهترین خدمات بوتاکس و همچنین لیزر موهای زائد به شما عزیزان ارائه می‌شود.