سال‌هاست که مزایای پروتئین خالص شده بوتولینوم مورد توجه قرار گرفته و از پروتئین خالص شده بوتولینوم برای جوانسازی (به‌ویژه در صورت) استفاده می‌شود. چرا تزریق این پروتئین این همه طرف‌دار دارد؟ و چرا تزریق آن به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های جوانسازی پوست صورت توسط پزشکان و مردم پذیرفته شده است؟

تزریق پروتئین خالص شده بوتولینوم واقعا موثر است

کافی است یک بار پروتئین خالص شده بوتولینوم را تزریق کنید تا به تاثیر آن پی ببرید. فرض کنید به سبب فعال بودن بیش از حد عضلات پیشانی، از ایجاد خطوطی افقی در این ناحیه از صورت خود شاکی هستید و هر بار که به آینه نگاه می‌کنید، از عمیق‌تر شدن این خطوط نگران‌تر می‌شوید.

با تزریق پروتئین بوتولینوم بسیاری از این خط‌ها ناپدید می‌شوند و اگر به تزریق ادامه بدهید، حتی از عمق خطوطی که در پوست شما فرورفته‌اند هم کم می‌شود.

لازم نیست دنبال تائید تاثیر تزریق پروتئین بوتولینوم باشید و در مقالات به دنبال میزان اثربخشی آن پزشک متخصص پوست در تهران یا از پزشکان برای تاثیر تزریق آن تائیدیه بگیرید! یک بار تزریق کافی است. این پروتئین مانع دستور دادن عصب‌ها به عضلات می‌شود.

پس عضله منقبض نمی‌شود، پس پوست چین نمی‌خورد، پس خطی روی صورت شما ایجاد (یا عمیق) نمی‌شود. درست مثل قانون جاذبه، انقباض عضلات هم قانون دارد و این قانون توسط پروتئین خالص شده بوتولینوم نقض می‌شود.

اگر سیبی را بالا بیاندازید، بعد از طی مسافتی دوباره به سمت زمین برمی‌گردد. چرا؟ چون قانونی به نام قانون جاذبه وجود دارد. سیبی که به بالا انداخته شده است، تا ابد نمی‌تواند بالا برود، همین مورد در مورد پروتئین بوتولینوم هم صدق می‌کند. این پروتئین مانع انقباض عضله می‌شود، پس اثر می‌کند.

انجام بوتاکس

به‌سرعت می‌توانید تاثیر تزریق پروتئین خالص شده بوتولینوم را ببینید

۳ تا ۷ روز بعد از تزریق عضلات محل تزریق پروتئین بوتولینوم شل می‌شوند و این زمان کوتاهی برای تاثیر نوعی روش جوانسازی است.

برخلاف لیزر غیر تخربیی جوانسازی (که نسبتا دیر اثر می‌کند) و برخی از فیلرها (که مدتی بعد از تزریق شروع به کلاژن‌سازی می‌کنند)، اثر پروتئین خالص شده بوتولینوم نسبتا سریع است و می‌تواند بر اساس منظوری که دارید برای آن برنامه‌ریزی کنید (فرض کنیم که یک ماه دیگر باید در مهمانی خاصی حاضر شوید که در آن ظاهر شما اهمیت زیادی دارد. به نظر شما همین هفته زمان خوبی برای تزریق پروتئین بوتولینوم نیست؟)

تزریق پروتئین خالص شده بوتولینوم عوارض کمی دارد

برخی از عوارض تزریق پروتئین بوتولینوم مربوط به تکنیک تزریق می‌شوند (مانند عدم تقارن دو ابرو) و با انتخاب پزشک متخصص پوست در تهران متبحر در تزریق این ماده می‌توانید از این عوارض اجتناب کنید و برخی دیگر آنقدر ناچیز هستند که در حقیقت عارضه به شما نمی‌روند.

درست است، به دنبال تزریق در اطراف چشم ممکن است دچار خونمردگی در این ناحیه بشوید. اما آیا واقعا خونمردگی عارضه مهمی است؟ یک هفته بعد اثری از آن دیده نمی‌شود. اما در عوض دیگر خبری از خطوط پنجه کلاغی دور چشمانتان نیست.

در ضمن با توجه به این مدت تاثیر پروتئین بوتولینوم محدود است، اگر عارضه هم به دنبال تزریق آن ایجاد شود، حداکثر تا مدت تاثیر پروتئین بوتولینوم (۳ تا ۴ ماه) ادامه می‌یابد.

مزایای بوتاکس

معایب تزریق پروتئین خالص شده بوتولینوم

بزرگترین ایرادی که می‌توان برای پروتئین خالص شده بوتولینوم به عنوان نوعی روش جوانسازی بر شمرد، طول اثر کوتاه آن است.

معمولا تاثیر تزریق پروتئین بوتولینوم ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد و بعد کم‌کم (با کمال تاسف) شاهد برگشت تدریجی خطوطی خواهید بود که پیش از این اثری از آن‌‌ها نبود.

در حقیقت تاثیر تزریق پروتئین خالص شده بوتولینوم برای بیشتر افراد آنقدر مطلوب است که از بین رفتن اثر آن بیشتر به چشم می‌آید. شاید با مرور زمان و با پیشرفت علم بشود کاری کرد که تاثیر پروتئین خالص شده بوتولینوم بیشتر باقی بماند.